The IOTA Programme was created by Geoff Watts, a leading British shortwave listener, in the mid-1960s.
When it was taken over by the RSGB in 1985 it had already become, for some a favourite award.
Its popularity grows each year and it is highly regarded among amateurs world-wide.
The IOTA Programme consists of 18 separate awards... http://www.logiciel.co.uk/iota/iota.html |
AF-001 |
3B6 |
Agalega Islands (=North, South) |
10º00–10º45S - 056º15–057º00E |
AF-002 |
FT*Z |
Amsterdam & St Paul Islands (=Amsterdam, Deux Freres, Milieu, Nord, Ouest, Phoques, Quille, St Paul) |
37º45–39º00S - 077º15–077º45E |
AF-003 |
ZD8 |
Ascension Island (=Ascension, Boatswain-bird) |
07º45–08º00S - 014º15–014º30W |
AF-004 |
EA8 |
Canary Islands (=Alegranza, Fuerteventura, Gomera, Graciosa, Gran Canaria, Hierro, Lanzarote, La Palma, Lobos, Montana Clara, Tenerife and satellite islands) |
27º30–29º30N - 013º15–018º15W |
AF-005 |
D4 |
Cape Verde - Leeward Islands (aka SOTAVENTO) (=Brava, Fogo, Maio, Sao Tiago and satellite islands) |
14º30–15º45N - 022º00–026º00W |
AF-006 |
VQ9 |
Diego Garcia Island |
35º00–36º35N - 002º13W–001º37E |
AF-007 |
D6 |
Comoro Islands (=Mwali [aka Moheli], Njazidja [aka Grande Comore], Nzwani [aka Anjouan]) |
11º15–12º30S - 043º00–044º45E |
AF-008 |
FT*W |
Crozet Islands (=Apotres Isls, Cochons, Est, Pingouins, Possession) |
45º45–46º45S - 050º00–052º30E |
AF-009 |
FR/E |
Europa Island |
22º15–22º30S - 040º15–040º30E |
AF-010 |
3C |
Bioco (Fernando Poo) Island |
03º00–04º00N - 008º15–009º00E |
AF-011 |
FR/G |
Glorioso Islands (=Glorieuse, Lys, Vertes) |
11º15–11º45S - 047º00–047º30E |
AF-012 |
FR/J |
Juan De Nova Island |
16º50–17º10S - 042º30–043º00E |
AF-013 |
5R |
Madagascar (main island and coastal islands not qualifying for other groups) |
11º45–26º00S - 043º00–051º00E |
AF-014 |
CT3 |
Madeira Archipelago (=Madeira, Porto Santo and satellite islands) |
32º35–33º15N - 016º00–017º30W |
AF-015 |
3B7 |
Saint Brandon Islands (aka CARGADOS CARAJOS ISLANDS) (=Albatross, Avocare, Coco, Frigate, Mapare, North, Pearl, Raphael, Siren, Verronge) |
16º00–17º00S - 059º00–060º00E |
AF-016 |
FR |
Reunion Island |
20º45–21º30S - 055º00–056º00E |
AF-017 |
3B9 |
Rodrigues Island (=Booby, Catherine, Coco, Crab, Destinee, Diamond, Flat, Fregate, Gombrani, Hermitage, Marianne, Paille en Queue, Pierrot, Rodrigues, Sandy) |
19º30–20º00S - 063º15–063º35E |
AF-018 |
IH9 |
Pantelleria Island (=Pantelleria and satellite islands) |
36º43–36º51N - 011º54–012º05E |
AF-019 |
IG9 |
Pelagie Islands (=Conigli, Lampedusa, Lampione, Linosa) |
35º25–35º55N - 012º15–012º55E |
AF-020 |
J5 |
Bijagos Archipelago (aka BOLAMA REGION) (=Bolama, Bubaque, Carache, Caravela, Cobras, Enu, Formosa, Galinhas, Joao Vieira, Maio, Meio, Orango, Orangozinho, Roxa, Rubane, Soga, Unhocomo, Unhocomozinho, Uno, Uracane) |
10º50–11º40N - 015º30–016º45W |
AF-021 |
ZS8 |
Prince Edward & Marion Islands |
46º30–47º00S - 037º30–038º05E |
AF-022 |
ZD7 |
St Helena Island (=Egg, George, Speery, St Helena) |
15º50–16º05S - 005º35–005º50W |
AF-023 |
S9 |
Sao Tome Island (=Cabras, Rolas, Sao Tome) |
00º30N–00º05S - 006º25–006º50E |
AF-024 |
S7 |
Seychelles - Inner Islands (=Aride, Bird, Cousin Isls, Curieuse, Denis, Felicite, Frigate, La Digue, Mahe, Marianne, North, Praslin, Silhouette, Sister Isls, plus Coetivy, Platte) |
03º30–07º30S - 055º00–057º00E |
AF-025 |
S7 |
Aldabra Islands (=Aldabra Isls, plus Assumption) |
09º15–10º00S - 046º00–047º00E |
AF-026 |
S7 |
Cosmoledo Islands (=Cosmoledo Isls, plus Astove) |
09º30–10º15S - 047º00–048º00E |
AF-027 |
FH |
Mayotte Island (=Bambo, Bandrele, Boue, Bouini, Bouzi, Caroni, Handrema, Malandza, Mayotte, Pamandzi, Pingoi, Pouhou, Quatre Freres, Sable, Sada, Songoma, Tsanga, Verte, Zamboro) |
12º30–13º15S - 044º45–045º30E |
AF-028 |
7O |
Socotra group (='Abd al Kuri, Al Ikhwan Isls [namely Darsa, Samhah], Socotra) |
12º00–13º00N - 052º00–054º35E |
AF-029 |
ZD9 |
Tristan Da Cunha Islands (=Inaccessible, Middle, Nightingale, Stoltenhoff, Tristan da Cunha) |
37º00–37º35S - 012º00–013º00W |
AF-030 |
ZD9 |
Gough Island |
40º00–41º00S - 009º45–010º15W |
AF-031 |
FR/T |
Tromelin Island |
15º40–16º00S - 054º15–054º35E |
AF-032 |
5H |
Zanzibar Island (=Tumbatu, Zanzibar and satellite islands, plus Latham) |
05º35–07º05S - 039º05–040º00E |
AF-033 |
S7 |
Amirante Islands (=African Isls, Boudeuse, Desnoeufs, Desroches, Etoile, Marie Louise, Pelican, Poivre Isls, Remire, Ressource, St Joseph, plus Alphonse, Bijoutier, St Francois) |
04º30–07º30S - 052º00–055º00E |
AF-034 |
Deleted |
Bassas Da India Islands |
21º00–21º45S - 039º20–040º00E |
AF-035 |
S7 |
Farquhar Islands (=Farquhar Isls, plus Cerf, Providence, St Pierre) |
08º30–10º30S - 050º30–052º00E |
AF-036 |
EA9 |
Chafarinas Islands (=Congreso, Isabel II, Rey) |
35º08–35º13N - 002º20–002º30W |
AF-037 |
9L |
Northern / Western Province group (=Banana Isls) |
08º05–09º03N - 013º00–013º25W |
AF-038 |
E3 |
Dahlak Archipelago (=Aukan, Baradi, Bulbaut, Daaret, Dahlak Kebir, Dehel, Harat, Harmil, Isratu, Kubari, Naheleg, Nocra, Nora, Secca Abu-el-Cosu, Seghala, Shumma and other qualifying islands north-east of the Mits'iwa (Massawa) Channel along a line drawn from 16º25N / 039º10E, through 15º45N / 039º30E, to 15º00N / 041º00E) |
15º17–16º55N - 039º15–041º00E |
AF-039 |
3C0 |
Annobon (Pagalu) Island |
01º22–01º27S - 005º34–005º39E |
AF-040 |
5Z |
Coast Province North group (=Lamu, Pate) |
01º43–03º04S - 040º08–041º35E |
AF-041 |
VQ9 |
Egmont group (=Egmont Isls [namely Lubine, Sudest], plus Danger, Eagle, Three Brothers) |
06º00–06º45S - 071º10–071º45E |
AF-042 |
EA9 |
Alboran Island (=Alboran, Nube) |
35º55–35º58N - 003º01–003º07W |
AF-043 |
TR |
Estuaire Province group (=Banie, Cocotier, Conga, Conniquet, Perroquet) |
01º00N–00º15S - 009º10–009º46E |
AF-044 |
S9 |
Principe Island (=Bom Bom, Bone de Jokei, Principe) |
01º25–01º50N - 007º15–007º35E |
AF-045 |
6W |
Senegal North group (=Diamanio, Goree, Lougne, Madeleines, Ngor, Oiseaux, Yoff) |
13º35–16º03N - 016º30–017º35W |
AF-046 |
CT3 |
Desertas Islands (=Bugio, Chao, Deserta Grande) |
32º20–32º35N - 016º20–016º35W |
AF-047 |
CT3 |
Selvagens Islands (=Selvagem Grande, Selvagem Pequena) |
30º00–30º15N - 015º45–016º10W |
AF-048 |
FT*X |
Kerguelen Islands (=Foch, Howe, Kerguelen and satellite islands) |
48º15–50º15S - 068º15–071º00E |
AF-049 |
3B8 |
Mauritius Island (=Aigrettes, Ambre, Benitiers, Cerfs, Flamand, Flat, Fourneau, Gabriel, Gunners Quoin, Mauritius, Round, Serpent and satellite islands) |
19º45–20º35S - 057º15–058º00E |
AF-050 |
5T |
Dakhlet Nouadhibou / Inchiri Region group (=Ardent, Arguin, Kiji, Marguerite, Tidra) |
19º04–21º08N - 016º13–017º15W |
AF-051 |
3X |
Guinee-Maritime Province South group (=Los Isls [namely Blanche, Cabris, Corail, Kassa, Rooma, Tamara]) |
09º03–09º52N - 013º20–014º00W |
AF-052 |
T5 |
Indian Ocean Coast South group (=Juba Isls [namely Dargaas, Guumme, Jofay, Juula, Koyaama, Tandraas]) |
00º45N–01º43S - 041º35–043º35E |
AF-053 |
J2 |
Gulf Of Tadjoura group (=Maskali, Moucha) |
11º27–12º00N - 042º42–043º15E |
AF-054 |
5H |
Mafia Island (=Barakuni, Mafia, Njororo, Shung–mbili and satellite islands) |
07º30–08º10S - 039º35–040º00E |
AF-055 |
ZS |
Penguin Islands |
26º35–26º38S - 015º05–015º09E |
AF-056 |
9L |
Southern Province group (=Allridge, Barrettes, Gilmoris, Malcolm, Plantain, Sherbro, Turtle Isls, Yelibana, York) |
06º55–08º15N - 011º30–013º08W |
AF-057 |
5R |
Madagascar's Coastal Islands West (=Anambo, Andramahiba Bay Isls, Andravoho, Andriamitaroka, Andriangory, Andromache Isls [except Tsiankazo], Ankazoberavina, Barona, Barren Isls, Be, Chesterfield, Fali, Hao, Iranja, Komba, Lava, Makamby, Manitsa, Marify, Mitsio Isls, Radama Isls, Ratafanika, Saba, Tania, Vao, Ve) |
11º45–26º00S - 043º00–049º15E |
AF-058 |
VQ9 |
Salomon group (=Salomon Isls [namely Boddam, Passe, Takamaka], plus Coin, Diamant, Moresby, Nelsons, Peros Banhos Isls, Pierre, Yeye) |
05º00–06º00S - 071º35–072º35E |
AF-059 |
J2 |
Strait of Mandab group (=Saouabia Isls [aka Sept Freres]) |
12º00–12º43N - 043º08–043º30E |
AF-060 |
C5 |
The Gambia group (=Bijol Isls) |
13º04–13º35N - 016º32–017º00W |
AF-061 |
C9 |
Cabo Delgado District group (=Ibo, Macaloe, Matemo, Mechanga, Medjumbi, Mefunvo, Metudo, Mionge, Mogundulo, Niuni, Queramimbi, Quifuqui, Quilaluia, Quirambo, Quirimba, Quisiva, Quissanga, Quisungura, Rolas, Rongui, Sencar, Suna, Tambuzi, Tecomaji, Vamizi, Vumba) |
10º30–13º32S - 040º20–040º55E |
AF-062 |
ST |
Suakin Archipelago (=Abu Marina, Aqrab Isls, Baquir, Burkut Isls, Karb Isls, Kebir, Masamirit, and other qualifying islands east of a line drawn from 19º25N / 037º21E to 18º15N / 038º25E) |
18º15–19º25N - 037º21–039º00E |
AF-063 |
5H |
Pemba Island (=Panza, Pemba and satellite islands) |
04º45–05º35S - 039º35–040º00E |
AF-064 |
ZS |
Western Cape Province South West group (=Dassen, Dyer, Jutten, Robben, Seal in False Bay, Vondeling) |
33º00–34º55S - 017º52–020º00E |
AF-065 |
CN |
Safi / Essaouira / Agadir Region group (=Mogador) |
29º58–32º50N - 009º00–010º00W |
AF-066 |
C9 |
Gaza / Maputo District group (=Inhaca, Portugueses, Xefina Grande) |
24º50–26º50S - 032º35–034º35E |
AF-067 |
5Z |
Coast Province South group (=Kisite, Mpunguti Ya Chini, Mpunguti Ya Juu, Wasini) |
03º04–04º44S - 039º12–040º11E |
AF-068 |
S0 |
Western Sahara South group (=Herne, Virginia) |
20º53–25º00N - 014º50–017º15W |
AF-069 |
EA9 |
Alhucemas Island (=Alhucemas, Mar) |
35º12–35º14N - 003º53–003º55W |
AF-070 |
V5 |
Karas Region group (=Albatross, Ichaboe, Mercury, North & South Long, Penguin, Plum Pudding, Possession, Seal) |
24º56–28º40S - 014º43–016º25E |
AF-071 |
Various |
Geyser Bank |
12º15–12º35S - 046º15–046º35E |
AF-072 |
C9 |
Inhambane District group (=Bazaruto, Benguerua, Lunene, Mandenga, Porcos, Ratos, Santa Carolina, Santa Isabel) |
21º00–24º50S - 034º35–035º40E |
AF-073 |
3V |
Sfax Region group (=Kerkenah Isls, Kheneiss) |
34º05–35º02N - 010º00–011º30E |
AF-074 |
5H |
Lindi / Mtwara Region group (=Fanjove, Kilwa Kisiwani, Mana Hwanja, Mongo, Nyuni, Songo Songo) |
08º20–10º30S - 039º15–040º35E |
AF-075 |
5H |
Dar Es Salaam / Pwani Region group (=Bongoyo, Boydu, Hatambura, Koma, Kwale & Chokaa, Makatumbe, Mbudya, North Fanjove, Okuza, Outer & Inner Sinda, Pangavini, Simaya, Sukuti) |
06º00–08º20S - 038º47–039º35E |
AF-076 |
5N |
Bayelsa / Rivers / Akwa Ibom etc States group (=Bonny, Parrot) |
04º15–05º08N - 005º27–008º30E |
AF-077 |
ZS |
Western Cape Province South group (=Seal in Mossel Bay) |
34º00–34º55S - 020º00–023º35E |
AF-078 |
6W |
Senegal South group (=Carabane) |
12º20–13º04N - 016º40–016º52W |
AF-079 |
ZS |
Eastern Cape Province group (=Bird, St Croix) |
31º07–34º20S - 023º35–030º15E |
AF-080 |
E3 |
Red Sea Coast North group (=Baka, Difnein, Dissei, Howakil, Sheikh Said, Umel-Ajuz, Um es Sarig) |
14º53–18º00N - 038º35–040º40E |
AF-081 |
E3 |
Red Sea Coast South group (=Abeilat, Barn, Cod-Ali Isls, Fanaadir Isls, Fatuma Deset, Gerebsasa Deset, Handa Deset, Haycocks Isls, Kordumu'it Isls, Muhabbaka Isls, Sadla, Sanahor Deset, Sel Abayil Deset) |
12º43–14º53N - 040º40–043º08E |
AF-082 |
3C |
Rio Muni Province group (=Corisco, Elobey Isls, Pajaros Isls) |
00º52–02º20N - 009º10–009º50E |
AF-083 |
3V |
Gabes / Medenine Region group (=Djellidji, Djerba, Guettaiet el Baharia) |
33º11–34º05N - 010º00–011º30E |
AF-084 |
9G |
Ghana group (=Abokwa) |
04º40–06º05N - 003º05W–001º12E |
AF-085 |
ZS |
Western Cape Province North West group (=Elephant Rock) |
31º10–33º00S - 017º47–018º20E |
AF-086 |
D4 |
Cape Verde - Windward Islands (aka BARLAVENTO) (=Boa Vista, Sal, Santa Luzia, Santo Antao, Sao Nicolau, Sao Vicente and satellite islands) |
15º45–17º30N - 022º00–026º00W |
AF-087 |
5H |
Tanga Region group (=Karange, Maziwi, Yambe) |
04º41–06º00S - 038º47–039º15E |
AF-088 |
C9 |
Nampula District group (=Angoche, Buzio, Caldeira, Goa, Mafamede, Mequeli, Mocambique, Moma, Njovo, Puga Puga, Sena, Sete-Paus) |
13º32–16º50S - 039º07–040º55E |
AF-089 |
TR |
Ogooue-Maritime Province group (=Mandji [aka Lopez]) |
00º15–02º50S - 008º35–010º02E |
AF-090 |
5R |
Madagascar's Coastal Islands East (=Alanana [aka Prunes], Antali Be, Atafa, Behentona, Boraha [aka Sainte-Marie], Boro, Dombala, Faho, Leven Isls [except Moury, Oiseaux], Mangabe, Nattes, Ragotsy, Voara) |
11º45–26º00S - 045º10–051º00E |
AF-091 |
3V |
Jendouba / Bizerte / Tunis / Nabeul Reg group (=Cani Isls, Galite, Les Fratelli, Pitau, Plane, Zembra, Zembretta) |
36º20–37º40N - 008º40–011º30E |
AF-092 |
3V |
Sousse / Monastir / Mahdia Region group (=Conigliera, Kuriat) |
35º02–36º20N - 010º30–011º30E |
AF-093 |
J5 |
Guinea-Bissau Coastal Region group (=Caio, Jeta, Pecixe, Rei) |
10º50–12º20N - 015º00–016º45W |
AF-094 |
7X |
Mediterranean Sea Coast West Group (=Colombi, Habibas Isls, Plane, Rachgoun) |
35º00–36º35N - 002º13W–001º37E |
AF-095 |
TJ |
Cameroon Group (=Ambas, Fiari, Mondoleh, Nicol, Pirate Isls, Soden) |
02º21–04º45N - 008º30–010º00E |
AF-096 |
3X |
Guinee-Maritime Province North Group (=Tristao Isls) |
09º52–10º50N - 013º45–015º05W |
AF-097 |
7X |
Mediterranean Sea Coast Centre Group (=Agueli, Pisan, Sandja Isls, Tokih Indich) |
36º30–37º00N - 001º37–005º24E |
AF-098 |
C9 |
Sofala District Group (=Chigogoro, Chiloane, Inhanguaia) |
18º50–21º00S - 034º43–036º17E |
AF-099 |
SU |
Matruh Region Group (=Hashafat el Qutt, Homfis, Ishaila) |
30º50–31º45N - 025º10–029º40E |
AF-100 |
9Q |
Bas-Congo Province Group (=Bulabemba, Monpanga Isls, Ntompo [include Les Pecheurs] Zungu Kia Kambula) |
05º45–06º03S - 012º10–012º36E |
AN-001 |
Various |
Graham Land West (Adelaide Island) group (=Adelaide [Rothera Base – VP8], Amiot Isls, Kirkwood Isls, Liard, Stonington) |
66º35–68º30S - 066º00–070º00W |
AN-002 |
3Y |
Bouvet Island |
54º20–54º30S - 003º17–003º28E |
AN-003 |
VK0 |
Heard Island |
52º45–53º30S - 073º10–073º55E |
AN-004 |
3Y |
Peter 1 Island |
68º45–69º05S - 090º30–091º00W |
AN-005 |
VK0 |
Macquarie Island (=Bishop & Clerk Isls, Judge & Clerk Isls, Macquarie) |
54º00–55º15S - 158º30–159º15E |
AN-006 |
Various |
Graham Land West (Biscoe Islands) group (=Argentine Isls [Vernadsky Base – EM1, previously Faraday Base – VP8], Lavoisier, Peterman, Pitt Isls, Renaud) |
65º00–66º35S - 063º30–067º30W |
AN-007 |
VP8 |
South Georgia Island (=Albatross, Annenkov, Bird, Pickersgill Isls, South Georgia, Willis Isls) |
53º50–55º15S - 034º15–039º00W |
AN-008 |
Various |
South Orkney Islands (=Coronation, Inaccessible Isls, Larsen Isls, Laurie [Orcadas Base – LU*Z], Signy) |
60º15–61º00S - 044º00–047º30W |
AN-009 |
VP8 |
South Sandwich Islands (=Bristol, Candlemas, Leskov, Montague, Saunders, Thule, Traversay Isls, Visokoi, Zavodovski) |
56º00–60º00S - 026º00–028º00W |
AN-010 |
Various |
South Shetland Islands (=Bridgeman, Clarence, Cornwallis, Deception, Elephant, Gibbs, Greenwich, King George, Livingston, Low, Nelson, Ridley, Robert, Rugged, Smith, Snow [many Bases, mainly on King George]) |
60º45–63º30S - 053º45–063º00W |
AN-011 |
Various |
Ross Island group (=Beaufort, Franklin, Ross [McMurdo Base – KC4, Scott Base – ZL5]) |
76º00–78º00S - 165º00–170º00E |
AN-012 |
Various |
Graham Land West (Palmer Archipelago) group (=Anvers [Palmer Base – KC4], Brabant, Hoseason, Liege, Melchior Isls, Tower, Trinity) |
63º30–65º00S - 059º00–065º00W |
AN-013 |
Various |
Trinity Peninsula group (=Bransfield, Dundee, D'Urville, James Ross, Seymour [Vicecomodoro Marambio Base – LU*Z], Snow Hill, Vega) |
62º30–64º30S - 053º45–059º00W |
AN-014 |
Various |
Berkner Island [General Belgrano III Base – LU*Z] |
77º30–81º30S - 043º00–055º00W |
AN-015 |
Various |
Queen Maud Land (Prince Harald etc) group (=Ongul [Syowa Base – 8J1]) |
67º30–70º00S - 035º00–045º00E |
AN-016 |
Various |
Antarctica (Main island and islands not counting for other groups below, include Barry [General San Martin base - LU*Z]) |
63º00–90º00S - 180º00W-180º00E |
AN-017 |
Various |
Adelie Land group (=Les Petrels [Dumont d'Urville Base – FT*Y]) |
66º00–67º00S - 136º00–142º00E |
AN-018 |
Various |
Palmer Land West (Alexander Island) group (=Alexander, Charcot, Latady, Rothschild) |
68º30–73º00S - 067º45–077º00W |
AS-001 |
VU |
Andaman Islands (=Anderson, Baratang, Barren, Brothers, Cinque, Interview, Landfall, Little, Middle, North & South Andaman, Narcondam, North Reef, North Sentinel, Paget, Ritchie's Archipelago [namely Havelock, Henry Lawrence, Neill], Rutland, Sisters, Smith, Table Isls, West) |
10º20–13º50N - 092º00–094º20E |
AS-002 |
A9 |
Bahrain Island (=Al Muhurraq, Bahrain, Hawar Isls [namely Hawar, Rabad al Gharbiyar, Rabad ash Sharqiyah, Suwad al Janubiyah, Suwad ash Shamliyah], Umm Na'san) |
25º32–26º20N - 050º20–050º51E |
AS-003 |
4S |
Sri Lanka Island (main island and coastal islands not qualifying for other groups) |
05º50–10º00N - 079º30–082º00E |
AS-004 |
5B,ZC |
Cyprus Island (Main island and coastal islands not qualifying for AS-120) |
34º30–35º45N - 032º14–034º40E |
AS-005 |
R0B |
Kara Sea Coast West group (=Dikson, Krestovskiy, Medvezh’i Isls [near Dikson], Nosok, Sibiryakova, Sverdrup, Vern) |
71º41–74º45N - 078º30–082º00E |
AS-006 |
VR2 |
Hong Kong group (=Hong Kong Island and Ap Lei, Chek, Cheung, Fo Shek, Hei Ling, Kat O, Kau Sai, Kau Yi, Kin Tsui, Kwo Chau Kwan To, Lamma [aka Pok Liu], Lantau [aka Tai Yue Shan], Lo, Lung Kwu, Ma Wan, Ngau Mei, Ngo Mei, Pak Sha, Peng, Po Toi, Sha Tong Hau Shan, Shekka Isls [namely Siu A, Tai A], Shek Kwu, Sleep, Sung Kong, Tap Mun, The Brothers [namely Siu Mo To, Tai Mo To, Tai Siu Mo To], Tiu Chung, Tung Lung, Wang) |
22º07–22º34N - 113º49–114º25E |
AS-007 |
JA1 |
Honshu Island (main island, plus Mukai [in Hiroshima], Hiko and Omi [both in Yamaguchi] and coastal islands not qualifying for other groups) |
33º24–41º35N - 130º50–142º08E |
AS-008 |
JA1 |
North Izu Islands (=Haya, Inanba, Jinai, Kozu, Mikura, Miyake, Nii, O, Ombase, Onohara, Shikine, Tadanae, To, Udone, Zenisu) |
33º30–34º52N - 139º00–139º45E |
AS-009 |
7O |
Red Sea Coast group (=Abu Shadd, Abu Shajar, Ajusak, Al Badi, Al Hanish al Kabir, Al Khawtamah, Al Mujamilah, Al Murk, Antufash, Az Zubayr Isls [namely Centre Peak, Haycock, Jabal Zubayr, Quoin, Rugged, Saddle], Az Zuqur, Barri, Barri Isls, Bawarid, Buhais, Buklan, Dhahayir Isls, Duqaylah Isls, Durab [aka Dawharab], Fasht, Ghurab, Hamar, Hanish as Sughra, Hanish Kabir, Hataban, Hoot, 'Irdhayn, Kadaman, Kamaran, Lubwan, Maflaqayn, Majur, Rafa, Rafa Barri, Rakl, Rashshah, Sana, Sumayr, Tongue, Tulowein, Uqban, Uwaf, Zaha, Zurbat plus Abu Ail, Jabal at Tayr) |
12º43–16º25N - 041º45–043º25E |
AS-010 |
A4 |
Zufar Region group (=Al Halaniyat Isls [aka Kuria Muria Isls, namely Al Hallaniyah, Al Hasikiyah, Al Qibliyah, As Sawda, Gharzaut]) |
16º39–17º56N - 053º06–056º20E |
AS-011 |
VU |
Laccadive Islands (=Agatti, Amindivi Isls [namely Amini, Kadmat, Kilttan, Pitti], Andrott, Bingaram, Cannanore Isls [namely Cheriyam, Kalpeni, North, South], Chetlat, Kavaratti, Timakara, Tree) |
09º55–13º55N - 071º35–074º00E |
AS-012 |
JA6 |
Kyushu's Coastal Islands (=Ai, Aino, Amakusa Isls [namely Aka, Amakusa Kami, Amakusa Shimo, Futago, Gezu, Goshoura, Hiai, Hino, Hoga, Hyotan, Ikara, Kame, Kamoise, Kata, Ko Ikara, Kuro, Kusumori, Kuwa, Mae, Maki, Mitsu, Naga, Nagaura, Nogama, O, Ohira, Otsu, Otsuku, Se, Senzokuzozo, Shishi, Shoura, Takamoku, Take, To, Tsuji, Tsukino, Ubu, Ushi, Yagyu, Yoko, Yokoura, Yu], Azuchi O, Eno, Fuka, Hime, Hira, Hoto, Ike, Ikitsuki, Jino, Kakara, Kuro, Madara, Matsu (Nagasaki Pref), Matsu (Saga Pref), Muku, O, Shimaura To, Taka, Taku, Uma) |
30º54–34º00N - 129º13–132º10E |
AS-013 |
8Q |
Maldive Islands (=Addu [inc. Gan], Ari, Faadhippolhu, Felidhu, Hadhdhunmathi, Huvadhu, Kelai, Kolhumadulu, Maalhosmadulu, Male, Miladhunmadulu, Mulakatholhu, Nilandhoo, Thiladhunmathee and all other atolls) |
07º15N–00º42S - 072º30–074º00E |
AS-014 |
A4 |
Ash Sharqiyah / Al Wusta Region group (=Hamar Nafur, Ma'awil, Mahawt, Masirah) |
17º56–23º00N - 056º20–059º55E |
AS-015 |
9M2 |
Pinang State group (=Jerejak, Kendi, Pinang Island) |
05º07–05º35N - 100º07–100º25E |
AS-016 |
7O |
Gulf Of Aden West group (=Barim [aka Perim or Mayyun]) |
12º35–13º33N - 043º20–047º00E |
AS-017 |
JA6 |
Okinawa Islands (=Aguni, Aka, Amuro, Fukaji, Geruma, Gishipu, Gushikawa, Hamahiga, Hate, Henza, Ie, Iheya, Ike, Irisuna, Iwo Tori, Izena, Keise, Komaka, Kouri, Kuba, Kudaka, Kume, Kuro, Mae, Minami Uchibaru, Minna, Miyagusuku, Nagannu, Naka, Noho, Oha, Okinawa Honto, Omu, Sesoko, Tokashiki, Tonaki, Tsuken, Uchibaru, Yagachi, Yakabi, Yanaha, Zamami) |
26º00–28º00N - 126º35–128º22E |
AS-018 |
R0F |
Sakhalin Island (main island and coastal islands not qualifying for other groups) |
45º50–54º35N - 141º30–144º50E |
AS-019 |
9V |
Singapore Island (= Jurong (previously Ayer Chawan, Ayer Merbau), Brani, Bukum, Ketam, Kusu, Lazarus (aka Sakijang Pelepah), Pawai, Seletar, Semakau, Senang, Sentosa, Serangoon, Singapore, St John's (aka Sakijang Bendera), Tekong Besar & Kechil, Ubin) |
01º08–01º29N - 103º37–104º05E |
AS-020 |
BV |
Taiwan Island (main island and coastal islands not qualifying for other groups) |
21º50–25º21N - 120º00–122º00E |
AS-021 |
A6 |
Trucial Coast group (=Abu al Jirab, Al Qaffay, Al Yasat, Arzanah, Dalma, Das, Dayyina, Jananah, Merawwah, Qarnein, Sa'diyyat, Sir Abu Nu'ayr, Sir Bani Yas, Zirkuh) |
23º58–26º05N - 051º30–056º05E |
AS-022 |
R0Q |
Medvezh'i Islands (aka Bear Islands) (=Chetyrekhstolbovoy, Krestovskiy, Leont'yeva, Lysova, Pushkareva) |
70º33–71º00N - 160º15–162º45E |
AS-023 |
JA6 |
Amami Islands (=Amami O, Eniya Hanare, Eteku, Hanmya, Kakeroma, Kikai, Kiyama, Okino Erabu, Sukomohanare, Tokuno, Uke, Yoro, Yoron, Yuhanare) |
26º58–28º35N - 128º22–130º06E |
AS-024 |
JA6 |
Yaeyama Islands (=Hateruma, Hatoma, Iriomote, Ishigaki, Kamichi Aragusuku, Kayama, Ko, Kobama, Kuro, Shimochi Aragusuku, Soto Banari, Taketomi, Uchi Banari, Yonaguni) |
24º00–24º40N - 122º50–124º30E |
AS-025 |
R0F |
Kuril'skiye (Kuril) Islands (=Atlasova, Iturup, Ketoy, Kunashir, Matua, Onekotan, Paramushir, Rasshua, Shiashkotan, Shumshu, Simushir, Urup) |
43º35–50º55N - 145º20–156º38E |
AS-026 |
HL4 |
Cheju-do Province (Cheju Island) group (=Biyang, Cheju, Kap'a, Mara, U, plus Hwa) |
33º00–33º45N - 126º00–127º00E |
AS-027 |
R0K |
Vrangelya (Wrangel) Island (include Geral'd and coastal islands) |
70º40–71º45N - 178º15E-175º15W |
AS-028 |
R0Q |
Anzhu Islands (=Bel'kovskiy, Faddeyevskiy, Kotel'nyy, Novaya Sibir') |
74º25–76º25N - 135º10–151º10E |
AS-029 |
R0Q |
Lyakhovskiye Islands (=Bol'shoy & Malyy Lyakhovskiy, Stolbovoy) |
73º05–74º25N - 135º10–143º50E |
AS-030 |
JD |
Kazan (Volcano) Islands (=Iwo Jima, Kita Iwo Jima, Minami Iwo Jima) |
24º08–25º35N - 141º10–141º35E |
AS-031 |
JD |
Chichijima / Mukojima / Hahajima Islands (aka BONIN ISLANDS, Ogasawara) (=Ane, Ani, Chichi, Futago, Haha, Harino, Higashi, Hira, Imoto, Katsuodori, Kitano, Kitatori, Mae, Mago, Maru, Mei, Minami, Mukai, Muko, Nakakatsuodori, Nakano, Nishi, Nishino, Nishinoshima Shinto, Oi, Ototo, Sasauo, Tomoe, Tori, Yome) |
26º25–27º50N - 140º50–142º40E |
AS-032 |
JA6 |
Osumi Islands (=Iwo, Kuchino Erabu, Kuro, Mage, Shin Iwo, Take, Tanega, Yaku, Yuse) |
30º10–30º54N - 129º50–131º10E |
AS-033 |
VU |
Nicobar Islands (=Bompoka, Camorta, Car Nicobar, Great & Little Nicobar, Katchall, Nancowry, Teressa, Tillanchong, Trinkat) |
06º35–09º20N - 092º30–094º00E |
AS-034 |
Deleted |
Jabal At Tayr Island |
15º30–15º40N - 041º49–041º55E |
AS-035 |
Deleted |
Abu Ail Island |
14º00–14º10N - 042º45–042º53E |
AS-036 |
JA6 |
Iki / Tsushima Islands (=Aka, Ao, Enoki, Haehase, Haru, Iki, Ko, Kujirase, Kuro, Matsu, Mitsu, Naga, Nagarasu, Nain, Nezumi, O, Oki, Shimanodan, Tatsuno, Tenaga, Tsu, Tsumaga, Uni, Ushi, plus Okino) |
33º40–34º45N - 129º05–130º10E |
AS-037 |
JA6 |
Koshikijima Islands (=Chika, Futago, Kami Koshiki, Naka Koshiki, No, Okino, Shimo Koshiki) |
31º32–31º58N - 129º35–130º02E |
AS-038 |
R0K |
East Siberian Sea Coast group (=Ayon, Bol'shoy & Malyy Rautan, Chenkul') |
68º46–70º10N - 162º30–172º30E |
AS-039 |
R0Z |
Komandorskiye (Commander) Islands (=Beringa, Mednyy) |
54º15–55º35N - 165º20–168º30E |
AS-040 |
JA6 |
Goto Islands (=Aino, Aka, Arifuku, Biro, Fukue, Hata, Hebo, Hime, Hino, Hira, Hisaka, Hocho, Hoge, Ikenoko, Kaba, Kaize, Kashiwa, Kazura, Ki, Ko, Kobiro, Koguro, Koitabe, Koro, Koshiki, Kujirase, Kura, Kuro, Kushi, Madara, Mae, Maeno, Mu, Nakadori, Naru, No, Noanju, Nozaki, O, Oitabe, Ojika, Ore, Otoko, Sagano, Sazaeno, Shimayama, Shinoki, Shugen, Takenoko, Taro, Tatara, Tera, Tsubura, Tsutara, Uku, Unoko, Uu, Wa, Wakamatsu, Warabiko, Yaburoki, Yamaanju, Yaneo, Zuga) |
32º30–33º23N - 128º30–129º13E |
AS-041 |
JA4 |
Oki Islands (=Asa, Chiburi, Dogo, Kami, Kanmuri, Kohaka, Komori, Matsu, Nakano, Nishino, Okaga, Okino, Omori, Shijiki, Shimazu, Shiro) |
35º57–36º23N - 132º50–133º30E |
AS-042 |
R0B |
Severnaya Zemlya (North Land) (=Bol'shevik, Dlinnyy, Komsomolets, Krasnoflotskiye Isls, Malyy Taymyr, Oktyabr'skoy Revolyutsii, Pioner, Sedova Archipelago [namely Figurnyy, Sredniy, Vostochnyy], Shmidta, Starokadomskogo, Voronina) |
77º50–81º30N - 089º50–108º00E |
AS-043 |
JA1 |
South Izu Islands (=Aoga, Beyonezu, Hachijo, Hachijoko, Myoujin, Sofu , Sumisu, Tori) |
29º40–33º15N - 139º35–140º30E |
AS-044 |
R0C |
Sea of Okhotsk Coast Centre group (=Shantarskiye Isls [namely Belichiy, Bol'shoy & Malyy Shantar, Feklistova, Kusova, Medvezhiy, Prokofyeva]) |
53º33–56º00N - 135º12–139º00E |
AS-045 |
HL5 |
Kyongsang-bukto Prov (Ullung Island) group (=Tok [aka Liancourt Rocks], Ullung) |
37º05–37º35N - 130º45–131º57E |
AS-046 |
9M2 |
Pahang / Johor State East group (=Aceh, Aur, Babi Besar, Babi Hujung, Babi Tengah, Berhala, Dayang, Pemanggil, Rawa, Sembilang, Seri Buat, Sibu, Sibu Tengah, Tinggi, Tioman, Tulai) |
01º20–04º10N - 103º20–104º40E |
AS-047 |
JA6 |
Daito Islands (=Kita Daito, Minami Daito, Oki Daito) |
24º25–26º00N - 131º07–131º22E |
AS-048 |
R0Q |
De Longa Islands (=Bennetta, Genriyetty, Vil'kitskogo, Zhannetty, Zhokhova) |
75º40–77º05N - 148º10–158º20E |
AS-049 |
JA6 |
Tokara Islands (=Akuseki, Gaja, Hirase, Kaminone, Ko, Kodakara, Kogaja, Kuchino, Nakano, Suwanose, Taira, Takara, Yokoate) |
28º43–30º02N - 128º50–130º00E |
AS-050 |
R0B |
Sergeya Kirova Islands (=Isachenko, Kirova, Severnyy, Slozhnyy, Sredniy) |
76º50–77º45N - 088º15–092º15E |
AS-051 |
9M0,1S |
Spratly Islands |
06º00–12º00N - 111º00–117º00E |
AS-052 |
7J |
Okino Torishima |
20º19–20º29N - 135º57–136º07E |
AS-053 |
HS |
Malay Peninsula West group (=Chan, Chang, Hai, Middle, Muk, Perforated, Phayam, Phi Phi, Phuket, Ra, Racha Noi, Racha Yai, Sayer, Yao Noi, Yao Yai ) |
07º00–09º58N - 097º30–099º40E |
AS-054 |
R0B |
Laptev Sea Coast West group (=Faddeya Isls, Gejberga Isls [include Zapadny], Komsomol'skoy Pravdy Isls [namely Bol'shoy, Dezhnev, Samuila], Vil'kitskogo Isls) |
76º27–77º50N - 100º00–109º00E |
AS-055 |
R0B |
Vize Island |
79º20–79º45N - 075º30–078º00E |
AS-056 |
JA6 |
Danjo Islands (=Hanaguri, Kuroki, Onna [aka Me], Otoko [aka O], Yori) |
31º56–32º08N - 128º16–128º32E |
AS-057 |
R0B |
Uyedineniya Island |
77º25–77º35N - 082º00–083º00E |
AS-058 |
9M2 |
Perlis / Kedah State group (=Bunting, Dayang Bunting, Langkawi, Langgon, Perak Island, Rebak, Singa Besar, Timun, Tuba) |
05º35–06º30N - 099º10–100º21E |
AS-059 |
R0I |
Sea of Okhotsk Coast group (=Spafar'yeva, Zav'yalova) |
58º56–59º48N - 146º56–154º00E |
AS-060 |
HL4 |
Cholla-namdo Province group (=Amt'ae, An, Anma Isls, Ap'ae, Chaewon [x2], Chang [x2], Chang Isls, Changma, Changsan, Chara, Chaun, Chilbal, Chin [include Chang, Cho, Chuk, Kakhul Kap, Kok, Kol, Kumho, Kunham, Mo, Paengmo, Samma, Sin, Song, Taesam, Taesodang], Ch'o, Ch'oran, Choyak, Chung [include Hwa, Kai, Myon, Myongdok], Ch'ung, Ch'wi, Gansu Jedo, Hang, Hat'ae, Haui, Hosa, Hujung, Hwang, Hwangje, Imja [include Hwagari, Oui, Sot'aei, Su, Taet'aei], Kae, Kalmyong, Kasa [include Chobu, Chuji, Hyoi, Kadok, Kwangdae, Ma, Oegong, Panggu, Song, Taesodong, Yangdok], Kijom, Kijwa, Kocha Isls [include Changjuk, Che, Chinmok, Cho [x2], Chok, Chongdung, Chukhang, Hagai, Hajo, Han'gan, Hyongje, Kakhul, Kalmok, Kilma, Koch'a, Koktu, Kwa, Kwanmae, Kwansa, Maenggol, Mo, Nabae, Naebyong, Nurok, Oebyong, Ok, Omi, Paegya, Pulmu, Pyongp'ung, Saja, Sanggai, Sangjo, Sinui, Soma, Song, Songnam, Sosongnam, Suok, Taema, Tokko, Turyang, Yanggan So, Yugum], Kogum [x2], Koha, Koi, Komun [x2], Ku, Kuja, Kumdang, Kumo [x2], Kurye, Kwang, Kyongch'i, Maehwa, Maemul, Manjae, Milmae, Mohwang, Mosa, Muhak, Naenaro, Nang, Nu, Nul, Oean, Oedal, Oemo Isls, Oenaro, Ok, Paegil, Paegya, Paek, P'algum, Pigum, Pok, Puksong, Punam, P'yong-il [include Bu, Deogu, Gu, Maemul, Seob, Sodeogu], Pyongp'ung, Saeng-il, Sangnagwol, Sangt'ae, Saok, Shin, Shinji, Shisan, Soak, Soborok, Sogijom, Soguja, Sokhwang, Son, Song-i, Sonjuk, Sonu, Sorok, Soryong Dan, Such-i, Taebich'i, Taenorok, Taesambu, Taeya, Talli, Tangsa, Toch'o, Tungnyang, Ui [include Chuk, Hwa, Hyongje, Paek, Pi, Soui], Wan, Yeogman, Yok, Yon, Yoso, Yul) |
33º55–35º26N - 125º25–128º00E |
AS-061 |
R0K |
Ratmanova (Big Diomede) Island (part of the Diomede Isls shared with Alaska) |
65º43–65º51N - 169º00–169º10W |
AS-062 |
R0F |
Habomai Islands (=Shibotsu [aka Zelenyy], Shikotan, Suisho [aka Tanfil'yeva], Taraku, Yuri) |
43º20–43º55N - 145º51–147º00E |
AS-063 |
R0B |
Laptev Sea Coast East group (=Andreya, Ust'evoy, Yuzhnyy) |
72º44–76º55N - 105º20–114º00E |
AS-064 |
R0X |
Bering Sea Coast group (=Karaginskiy, Verkhoturova) |
57º20–61º49N - 162º00–174º30E |
AS-065 |
R0K |
Chukchi Sea Coast East group (=Kolyuchin) |
66º05–68º08N - 169º35–177º00W |
AS-066 |
R0L |
Sea of Japan Coast group (=Antipenko, Askol'd, Furugel'ma, Popova, Putyatina, Reyneke, Rikorda, Rimskogo-Korsakova Isls, Russkiy, Sibiryakova, Skrypleva, Zheltukhina) |
42º15–47º20N - 130º40–139º00E |
AS-067 |
JA6 |
Uji & Kusagaki Islands (=Kamino, Kujaku, Kusagaki, Nakano, Nishi Tachigami, Same, Shimono, Uji, Uji Mukai) |
30º45–31º20N - 129º20–129º35E |
AS-068 |
R0B |
Kara Sea Coast Centre group (=Kolosovykh, Mona Isls (include Kravkova), Oleniy, Plavnikovyye Isls [namely Bol'shoy Gol'tsman, Kruglyy, Pestsovyy, Podkova], Rastorguyeva, Ringnes, Skott-Gansena Isls, Tsirkul', Vostochnyy Kamennyy, Zapadnyy Kamennyy, Zveroboy) |
73º37–75º50N - 082º00–091º00E |
AS-069 |
R0C |
Iony Island |
56º22–56º29N - 143º19–143º28E |
AS-070 |
R0Q |
East Siberian Sea Coast East group (=Gusmp, Kamenka, Sukharnyy) |
69º20–71º10N - 152º30–162º30E |
AS-071 |
R0K |
Bering Sea Coast North group (=Arakamchechen, Nuneangan, Yttygran) |
64º10–66º05N - 169º35–177º00W |
AS-072 |
9M2 |
Perak State group (=Pangkor, Rumbia) |
03º50–05º07N - 100º20–100º45E |
AS-073 |
9M2 |
Kelantan / Terengganu State group (=Bidung Laut, Cipu, Ekor Tebu, Geluk, Gumia, Kapas, Karah, Lang Tengah, Lima, Nyirih, Perhentian Besar & Kechil, Pinang [not the same as AS-015], Rawa, Redang, Serenggeh, Susu Dara, Tenggul, Tokong Burung, Yu Besar & Kechil) |
04º10–06º14N - 102º05–103º45E |
AS-074 |
9M2 |
Selangor / Negeri Sembilan State group (=Indah, Kelang, Ketam, Selat Kering, Tengah) |
02º23–03º50N - 100º45–101º58E |
AS-075 |
XX |
Macau group (=Coloane (aka Luhuan), Taipa (aka Dangzi)) |
22º04–22º16N - 113º32–113º40E |
AS-076 |
JA5 |
Shikoku Island (include islands in the Seto Naikai and elsewhere which fall in the JA5 call area) |
32º40–34º35N - 132º00–134º52E |
AS-077 |
JA6 |
Kyushu Island (main island and coastal islands not qualifying for other groups) |
30º57–33º59N - 129º33–132º07E |
AS-078 |
JA8 |
Hokkaido Island (main island and coastal islands not qualifying for other groups) |
41º20–45º35N - 139º45–145º51E |
AS-079 |
JA6 |
Miyako Islands (=Ikema, Irabu, Kurima, Minna, Miyako, Ogami, Shimoji, Tarama) |
24º30–25º00N - 124º30–125º35E |
AS-080 |
HL3 |
Ch'ungch'ong-namdo Province group (=An, Anmyon, Ho, Huk, Hwang, Hwonggyon, Kaui, Koa, Kyongnyolbiyolto Isls [namely Kungshi, Kyongnyolbi, Nan, Pukkyongnyolbi, Pyongp'ung, Sogyongnyolbi, Sok, Tonggyongnyolbi, Ubae], Nach'i, Nok, Oejanggo, Oeyon, Ong, Pyon, Sapshi, Sin, Sogilsan, Sonanji, Tae, Taech'ong, Taegilsan, Taehwasa, Taenanji, Tan, Wonsan, Yondol) |
35º59–37º05N - 125º30–126º47E |
AS-081 |
HL5 |
Kyongsang-bukto / Kyongsang-namdo Prov group (=Bu, Changsa, Ch'angson, Ch'ilch'on, Chishim, Choa, Ch'u, Chwasari, Daegwangi, Eoeui, Gajo, Galsan, Ha, Hansan, Hong, Hwangdeog, Isu, Jo [near Yong/Pusan], Kadok, Kal, Kalgok, Kao, Ko Am, Koje, Kolli, Kuk, Maemul, Mok, Naebuji, Naejora, Namhae, Namhyongje, Namyo, Nodae Isls, Oebuji, Oejora, Ogok, Oryung, Pijin, Pongam, Puk'yongje, Pungnyo, Pyonsan Yolto, Sandal, Sang, Sangnodae, Saryang, Shinsu, Soguulbi, Sogwangi, Soji, Somaemul, Su, Suu, Taebyongdae, Taeguulbi, Tumi, Tungga, Yeon, Yokchi, Yondae, Yongcho, Yonhwa) |
34º30–37º09N - 127º45–129º40E |
AS-082 |
R0Q |
Laptev Sea Coast Centre group (=Aeros'yemki, Dunay Isls, Muostakh, Poselok, Samoleta) |
70º43–74º00N - 121º30–132º30E |
AS-083 |
R9K |
Kara Sea Coast East group (=Belyy, Neupokoyeva, Oleniy, Proklyatyye Isls, Shokal'skogo, Tabngo, Vil'kitskogo) |
70º55–73º40N - 069º30–078º30E |
AS-084 |
HL4 |
Cheju-do Province (Ch'uja Islands) group (=Hach'uja, Hoenggan, Jeolmyeong Seo, Jiggu, Nog, Sangch'uja) |
33º53–34º03N - 126º15–126º25E |
AS-085 |
HL4 |
Cholla-namdo Province (Soan Islands) group (=Bulgeun, Ch'ongsan, Hoenggan, Jaji, Nohwa, Nop, Pogil, Soan, Somo, Taemo) |
34º03–34º15N - 126º22–126º57E |
AS-086 |
R0B |
Izvestiy TS.I.K. Islands (=Pologiy-Sergeyeva, Troynoy) |
75º40–76º05N - 081º15–083º45E |
AS-087 |
R0B |
Arkticheskogo Instituta Islands (=Bol'shoy, Sidorova) |
75º00–75º40N - 081º15–082º45E |
AS-088 |
A7 |
Qatar group (=Al Alyah, Al Ishat, Al Safliyeh [at entrance to port of Doha], Halul, Shara'iwah) |
24º38–26º12N - 050º42–052º30E |
AS-089 |
R9K |
Kara Sea Coast West group (=Marresal'skiye Koshki Isls [aka Litke], Sharapovy Koshki Isls) |
68º12–73º00N - 065º06–069º30E |
AS-090 |
HL2 |
Kyonggi-do Province (Tokchok Islands) group (=Chi, Hagonggyong, Ka, Kakul, Kum, Kurop, Muk, Mun'gap, Paega, P'i, Sanggonggyong, Sasunghwang, Son'gap, Sonmi, Soya, Sungbong, Taeijak, Tokchok, Ul, plus Kadok, Moktok) |
36º54–37º18N - 125º45–126º22E |
AS-091 |
R0X |
Shelikhova Bay group (=Dobrzhanskogo, Konus, Ptichiy, Rovnyy, Skala, Tretiy, Zubchatyy) |
55º49–62º41N - 155º30–165º05E |
AS-092 |
R0K |
Bering Sea Coast South group (=Alyumka, Kosa Meechkyn) |
61º49–66º20N - 174º30E-177º00W |
AS-093 |
HL4 |
Cholla-namdo Province (Huksan Islands) group (=Chungt'ae, Hat'ae, Hong, Sangt'ae, Sohuksan, Taedun, Taehuksan, plus Manjae) |
34º00–34º50N - 125º00–125º35E |
AS-094 |
BY7 |
Hainan Province (Hainan Island) group (=Dazhou, Hainan, Qizhou Isls) |
18º00–20º12N - 108º30–111º30E |
AS-095 |
R0Z |
Bering Sea Coast group (=Krasheninnikova, Starichkov, Utashud) |
50º51–57º20N - 156º40–163º40E |
AS-096 |
VU |
Karnataka State group (=Anjadip, Arge, Basavrajdurg, Black Rock, Black Rocks, Button Rock, Cocoanut, Devgad, Kangiguda, Kap Rock, Kerekund, Kukra, Mogeragudda, Mulki Rocks, Netrani [aka Pigeon], St Mary Isles, Shirali [aka Hog], Snail Rock) |
12º42–14º55N - 074º01–074º53E |
AS-097 |
9M2 |
Melaka / Johor State West group (=Besar, Kukup, Pisang, Sauh) |
01º15–02º23N - 101º58–103º37E |
AS-098 |
TA |
Aydin / Mugla Province group (=Akcali, Ata, Baba, Buk, Buyukkiremit, Camli, Catal [north of Kos], Catalada, Cayus, Degirmen, Deliklitas Isls, Fener, Fethiye, Gocek, Ikizadalar, Incirli, Kahya, Kameriye, Karaada, Karaca, Karacaoren, Kargatasi, Kargi [x3], Katrancik, Kizil [x3], Kizilagac, Koca, Kucukkiremit, Kucuktavsan, Nar, Orak, Orta, Palamutbuku, Panayir, Peksimet, Prasa, Salih, Sehir Isls, Suluca, Tas, Taslica, Tersane, Topan [x2], Toprakada, Tuysuzce, Uzun, Yassica Isls, Yedi Isls [three main islands only], Yilancik) |
36º17–37º53N - 027º00–029º18E |
AS-099 |
TA |
Canakkale / Balikesir / Izmir Province group (=Akoglu, Alev, Balik, Bogaz, Bozcaada, Buyuk, Cicek, Cicek Isls [namely Akca, Arap, Incirli, Kortas, Pirnalli [aka Pinarli], Yassica], Cifte Isls, Ciplak, Cirakan, Doganbey, Fener, Garip, Gunes [include Yumurta], Hasir, Hayirsizada, Hekim, Ikiz Isls, Kara, Karaada, Karabag, Karayer Isls [include Tavsan], Kiz, Kizkulesi, Kucuk Isls, Kucukada, Mustafa Celebi, Orak, Pirasa, Sican, Sungukaya, Tas, Tavsan, Toprak, Ucadalar, Ufak, Uzunada, Yassi, Yumurta) |
37º53–40º01N - 025º55–027º15E |
AS-100 |
4X |
Israel group (=Akhziv Isls) |
31º35–33º05N - 034º29–035º07E |
AS-101 |
HS |
Malay Peninsula East group (=Pha Luai, Phangan, Samui, Tao) |
09º00–12º00N - 099º08–100º15E |
AS-102 |
BV |
Kinmen (Quemoy) Island |
24º21–24º31N - 118º12–118º36E |
AS-103 |
BV |
P'enghu (Pescadores) Islands (=Ch'imei Yu, Chipei, Hsiyup'ing Yu, Pachao, Paisha, P'enghu, Yuweng) |
23º08–23º48N - 119º15–119º45E |
AS-104 |
R0B |
Kara Sea Coast East group (=Bonevi, Nansena, Pilota Makhotkina, Pravdy, Prodolgovatyy, Rykacheva, Taymyr and qualifying islands south of the Matisena Strait) |
75º38–76º30N - 091º00–100º00E |
AS-105 |
HL2 |
Kyonggi-do Province group (=Ach'a, Changbong, Chawol, Chebu, Ch'ochi Isls, Chumun, Hyong, Ipp'a, Kanghwa, Karigi, Kukhwa, Kyodong, Mal, Mibop, Mo, Muui, P'almi, Porum, Pul, P'ung, Sammok, Shin, Si, So, So'bol, Sogom, Soman, Son'gam, Song-jae, Songmo [aka Sokmo], Soyonp'yong, Taebu, Taeyonp'yong, T'an, Tongman, Tori, Uum, Yonghung, Yongjong, Yongyu) |
37º00–37º50N - 125º35–126º48E |
AS-106 |
VU |
Minicoy Island |
08º11–08º22N - 072º57–073º07E |
AS-107 |
HS |
Gulf of Thailand North group (=Khram, Lan, Pai, Samet, Si Chang) |
12º00–13º30N - 099º57–102º00E |
AS-108 |
OD |
Lebanon group (=Deblaika, El Bellan, En Nakhle, Laoukas, Medaoura, Ramkin, Ramleh, Sanani, Taouile, Taras, Ziri) |
33º05–34º38N - 035º07–035º59E |
AS-109 |
R9K |
Obskaya Gulf group (=Narechi, Senokosnye Isls, Serkamo, Yermak, Zhuravlinyy) |
66º14–70º55N - 069º08–078º30E |
AS-110 |
BQ9 |
Tungsha (Pratas) Island |
20º35–20º50N - 116º35–116º55E |
AS-111 |
HZ |
The Gulf group (=Abu ‘Ali, Al Jurayd, Jana, Karan, Kurayn) |
24º14–28º34N - 048º22–051º35E |
AS-112 |
A4 |
Al Batinah / Masqat Region group (=Daymaniyat, Suwadi) |
23º00–24º58N - 056º22–059º05E |
AS-113 |
BV |
Matsu Islands (=Matsu, Paich'uan Isls, Peikan, Tungyin) |
25º56–26º25N - 119º55–120º38E |
AS-114 |
R0C |
Sea of Okhotsk Coast South group (=Baidukov, Chkalova, Men'shikova, Reyneke) |
47º20–54º45N - 139º00–141º30E |
AS-115 |
TA |
Antalya Province group (=Bayrak, Bes Isls [aka Devecitasi], Catal Isls [include Sican], Gurmenli, Heybeli [x2], Kekova, Kovan, Oksuz, Pirasali, Sariot, Sican [near Antalya], Suluada, Ucadalar) |
36º03–36º51N - 029º18–032º35E |
AS-116 |
BS7 |
Huang Yan Island (Scarborough Reef) |
15º04–15º10N - 117º45–117º55E |
AS-117 |
JA1 |
Honshu's Coastal Islands (=JA1 Chiba Pref: Uki ; Kanagawa Pref: Saru ; JA2 Aichi Pref: O, Himaga, Hime, Kaji, No, Oki, Saku, Shino ; Mie Pref: Kami, O, Sabaru, Suga, Suzu, Toshi, Ushi ; Shizuoka Pref: Hatsu ; JA3 Hyogo Pref: Awaji, Ie-shima Archipelago ; Kyoto Pref: Kanmuri, Ke ; Wakayama Pref: Karimo, Kuro, O, Okino, Taka ; JA4 Hiroshima Pref: Atata, Benten, Eta, Fune, Hashiri, Ikuchi, Inno, Ka, Kamiguro, Kamikamagari, Kanawa, Kosagi, Miya, Momo, Naga, Nino, Nomi, Ogurokami, Okuno, Osakikami, Osakishimo, Oshiba, Sagi, Shimoguro, Shimokamagari, Ta, Toge, Toyo, Uji, Yoko ; Okayama Pref: Ao, I, Inuno, Kakui, Kamimizu, Kashira, Ko, Kuro, Manabe, Mu, Obi, Otabu, Shimomizu, So, Taka, Tsuru ; Shimane Pref: Taka, Uma ; Yamaguchi Pref: Ai, Ganryu, Ha, Hashira, Hodaka, Iseko, Iwai, Kasado, Kasasa, Kurakake, Kuro, Kurokami, Mae, Me, Mi, Mutsure, No, O [x3], Otsu, Saba, Sen, Take, Te, Tsuno, Uki, Ya, Yashiro ; JA7 Aomori Pref: Kyuroku ; Miyagi Pref: Aji, Ashi, Eno, Hira, Kasagai, Kinkasan, No, O, Tashiro, Tsubaki, Yakei ; Yamagata Pref: Tobi ; JA9 Ishikawa Pref: Hegura, Nanatsu ; Toyama Pref: Abuga ; JA0 Niigata Pref: Awa, Sado) |
33º24–41º35N - 130º00–142º15E |
AS-118 |
9K |
Kuwait Group (=Bubiyan, Faylakah, Kubbar, Maskan, Qaruh, Umm al Maradim) |
28º34–30º01N - 047º48–048º50E |
AS-119 |
A4 |
Musandam Region group (=Al Ghanam, Musandam, Quoin Isls, Salami) |
25º37–26º32N - 056º05–056º40E |
AS-120 |
5B |
Cyprus's Coastal Islands (=Agios Georgios [aka Kakoskaliou], Kionos, Koppo, Manijin, Mazaki, Moulia Rocks, Yeronisos) |
34º30–35º45N - 032º14–034º40E |
AS-121 |
R0B |
Nordenshel'da Archipelago (=Pakhtusova Isls, Russkiy, Tsivol'ki Isls, Vil'kitskogo Isls, Vostochnyye Isls [namely Bianki, Nord, Tyrtova], Yermolova) |
76º20–77º20N - 093º45–098º45E |
AS-122 |
HL2 |
Kyonggi-do Province West group (=Paengnyong, Soch'ong, Taech'ong) |
37º43–38º00N - 124º34–124º50E |
AS-123 |
TA |
Icel / Adana / Hatay Province group (=Aksaz, Besparmak, Bogsak, Buyukada, Dana, Kizkalesi, Kosrelik, Yilanli) |
35º55–36º54N - 032º35–036º13E |
AS-124 |
A61 |
Gulf of Oman group (=Sirat Al Khawr) |
24º58–25º37N - 056º16–056º25E |
AS-125 |
HS |
Gulf of Thailand North East group (=Chang, Kut, Mak) |
11º30–12º30N - 102º00–102º55E |
AS-126 |
HS |
Malay Peninsula South West group (=Butang Group [namely Adang, Bitsi, Glang, Gra, Hin Ngam, Jabang, Kai, Lipe, Rawi, Tarutao, Yang]) |
06º26–07º00N - 099º05–100º06E |
AS-127 |
S2 |
Chittagong Region group (=Char Shabani, Char Srijani, Kutubdia, Matarbari, St Martin's, Sandwip, Sonadia, South Hatia) |
20º31–22º40N - 091º00–092º25E |
AS-128 |
3W |
Gulf of Thailand group (=Buong, Chuoi, Khoai, Nam Du, Nghe, Phu Quoc, Rai, Tho Chu, Tre) |
08º15–10º28N - 103º20–105º32E |
AS-129 |
BY7 |
Guangdong Province East group (=Beijian, Dangan Isls [namely Dangan, Zhiwan], Dazhizhu, Nan'ao, Sanmen Isls, Wailingding, plus Nanpeng Isls at 117º19E, islands under Guangdong administration) |
21º42–23º42N - 113º51–117º11E |
AS-130 |
3W |
South China Sea Coast South group (=Bai Canh, Con Son, Trung Lon, Trung Nho) |
08º25–10º33N - 105º32–107º38E |
AS-131 |
BY7 |
Guangdong Province West group (=Dahengqin, Dajin, Damang, Dawanshan, Dongao, Gaolan, Guishan, Hebao, Huangmao, Jiu'ao, Luodou Sha, Nanpeng, Neilingding, Niutou, Sanzao, Shangchuan, Wuzhu Zhou, Xiachuan) |
20º12–22º45N - 109º35–113º51E |
AS-132 |
3W |
Gulf of Tongking North group (=Fai Tsi Long Archipelago [namely Cai Chien, Cat Ba, Co To Isls, Tra Ban, Vinh Thuc], plus Bach Long Vi) |
19º58–21º30N - 106º00–108º00E |
AS-133 |
XU |
Cambodia group (=Chraloh, Khteah, Koang Kang, Kon, Kong, Mano, Poah [aka Pos], Poulo Wai, Praeus, Prins, Rong, Rong Samloem, Russei, Ses, Sramaoch, Ta Kiev, Tang, Thmei) |
09º52–11º35N - 102º50–104º27E |
AS-134 |
BY3 |
Hebei / Tianjin Province group (=Shaleitian, Shijiutuo) |
38º16–39º59N - 117º33–119º50E |
AS-135 |
BY4 |
Jiangsu Province group (=Cheniu Shan, Dongxilian, Qinshan, plus Ping at 35º08N, an island under Jiang-su administration) |
31º40–35º04N - 119º11–121º56E |
AS-136 |
BY4 |
Shanghai Province group (=Changxing, Chongming, Dajin Shan, Heng Sha) |
30º43–31º52N - 121º19–121º56E |
AS-137 |
BY5 |
Zhejiang Province North group (=Bai Shan, Jiushan Isls, Qiqu Isls [namely Dayang Shan, Tangnao Shan, Xiaoji Shan, Xiaoyang Shan], Shengsi Isls [namely Baijie Shan, Chenqian Shan, Dahuanglong Shan, Daji Shan, Gouqi Shan, Huaniao Shan, Luhua Shan, Sijiao Shan, Xugong], Tantou Shan, Tanxu Shan, Wangpan Shan, Zhoushan Isls [namely Baisha Shan, Cezi Shan, Changbai Shan, Dachangtu Shan, Dachen Shan, Dai Shan, Daqu Shan, Daxizhai, Dayu Shan, Dengbu, Dongfu Shan, Donghuo Shan, Dongting Shan, Huangxing, Huangze Shan, Jintang Shan, Langgangshan Isls, Liangxiongdi, Liuheng, Putuo Shan, Taohua, Xiaqi, Xiu Shan, Zhoushan, Zhujia Jian]) |
29º00–30º55N - 120º20–123º00E |
AS-138 |
BY5 |
Fujian Province group (=Cao Yu, Dalian, Dayu Shan, Dongluo, Dongxiang, Fuying, Lusi Yu, Nanding, Nanri, Pingtan [aka Haitan], Sishuang Isls [namely Beishuang, Nanshuang], Taishan Isls, Xiongdi Yu, Xiyang) |
23º30–27º08N - 117º11–120º45E |
AS-139 |
BY7 |
Guangxi Autonomous Region group (=Weizhou, Xieyang) |
20º12–21º40N - 108º00–109º46E |
AS-140 |
S2 |
Khulna / Barisal Region group (=Char Dai, Char Kashem, Char Kukri Mukri, Char Nizam, Dakhin Shahbazpur [Bhola], Sonar Char) |
21º35–22º50N - 089º07–091º00E |
AS-141 |
BY5 |
Zhejiang Province South group (=Banmian Shan, Beiguan, Beiji Shan, Beilong Shan, Chitou Shan, Damen [aka Huangda'ao], Dongji Shan, Dongtou Shan, Gao, Luxi [aka Pingtou Shan], Nanji Shan, Niyu Shan, Pi Shan, Que'er'ao, Sansuan Shan, Taizhou Isls [namely Shangdachen, Xiadachen], Toumen Shan, Yijiangshan, Yushan Isls, plus Qixing at 27º04N, an island under Zhejiang administration) |
27º08–29º00N - 120º27–122º20E |
AS-142 |
R0Z |
Sea of Okhotsk Coast group (=Kambal'nyy [west of Cape Lopatka , aka Toporkov]) |
50º51–55º49N - 155º25–156º46E |
AS-143 |
BY7 |
Hainan Province (Xisha Islands) group (aka PARACEL ISLANDS) (include Yongxing) |
15º00–17º30N - 111º00–113º00E |
AS-144 |
XZ |
Tenasserim Region South group (=Mergui Archipelago [namely Bada, Bentinck, Cavern, Christie, Clara, Daung, Great West Torres Isls, Hayes, High, Kabosa, Kadan, Kauye, Pila, Lanbi, Letsokaw, Lord Loughborough, Maingy, Mali, Maria, McLeods, Owen, Pawegyi, Prinsep, Tenasserim, Thaminla, Than, Thayawthadangyi, Thaytay, Zadetkale, Zadetkyi]) |
09º30–13º15N - 097º20–098º45E |
AS-145 |
HS |
Malay Peninsula South East group (=Kra, Maeo, Nu) |
06º14–09º00N - 099º57–102º05E |
AS-146 |
BY4 |
Shandong Province North East group (=Miaodao Isls [namely Beichangshan, Beihuangcheng, Changdao, Daheishan, Daqin, Miao, Nanhuangcheng, Tuoji, Xiaoqin]) |
37º00–38º27N - 120º00–122º45E |
AS-147 |
JA8 |
Hokkaido's Coastal Islands (=Daikoku, Ko, Moeyururi, O, Okushiri, Rebun, Rishiri, Teuri, Yagishiri, Yururi) |
41º18–45º35N - 139º20–145º51E |
AS-148 |
HL4 |
Cholla-bukto Province group (=Hawangdung, Kaeya, Kogunsan Isls [namely Munyo, P'angch'uk, Pian, Shinshi, Sonyu], Korun, Och'ong, Sangwangdung, Shibidongp'a, Sik, Wi, Yon) |
35º26–36º10N - 125º55–126º41E |
AS-149 |
R0F |
Sakhalin's Coastal Islands (=Moneron) |
45º40–54º40N - 141º00–145º00E |
AS-150 |
BY4 |
Shandong Province South group (Note: not Ping) |
35º04–37º00N - 119º18–122º36E |
AS-151 |
BY2 |
Liaoning Province West group (=Changxing, Juhua, Ximayi, Zhu) |
38º40–40º55N - 119º50–122º16E |
AS-152 |
R0Q |
Laptev Sea Coast West group (=Bol'shoy & Malyy Begichev, Dzhangylakh, Isay-Aryta, Orto-Ary, Peschanyy, Preobrazheniya, Salkay) |
72º56–75º00N - 111º00–121º30N |
AS-153 |
VU |
West Bengal State group (=Agnimari Char, Bhangaduni, Bulcherry, Dalhousie, Ghoramara, Halliday, Jambudwip [aka New], Lothian, Mahisani, Sagar, Suparbhanga) |
21º30–22º05N - 087º30–089º07E |
AS-154 |
TA |
Black Sea Coast East group (=Giresun) |
40º55–42º08N - 035º00–041º32E |
AS-155 |
BV |
Taiwan's Coastal Islands (=Hsiaolan Yu, Huap'ing Yu, Kueishan, Lan Yu [aka Orchid], Liuchiu Yu, Lu [aka Green], Mienhua Yu, P'engchia Yu) |
21º35–25º55N - 119º55–122º15E |
AS-156 |
R0B |
Ushakova Island |
80º45–81º05N - 078º30–081º00E |
AS-157 |
3W |
South China Sea Coast Centre group (=Bip, Chut, Da Ty, Den, Duoc, Hai, Heo, Hoa, Lao, Lon, Mai, Mieu, Mot, Mung, Ngaoi, Noi, Nua, Tai, Tam, Thi, Thu, Tre) |
09º55–12º49N - 107º38–109º30E |
AS-158 |
BY2 |
Liaoning Province East group (=Changshan Isls [namely Dachangshan, Guanglu, Haiyang, Talian, Wumang, Xiaochangshan, Zhangzi], Dalu, Dashan, Dawangjia, Shicheng, Xiaolu, Xiaowangjia) |
38º40–39º50N - 121º10–124º10E |
AS-159 |
TA |
Black Sea Coast West group (=Kefken) |
41º05–42º08N - 029º07–035º00E |
AS-160 |
BY4 |
Shandong Province North West group (=Fu Rong) |
37º09–38º18N - 117º50–120º00E |
AS-161 |
VU |
Kerala State group (=Sacrifice Rock) |
08º18–12º42N - 074º53–077º07E |
AS-162 |
3W |
South China Sea Coast North group (=Bo Bai, Cham, Re, Trau, Xanh) |
12º49–16º11N - 108º10–109º30E |
AS-163 |
R0Q |
Laptev Sea Coast East group (=Makar, Yarok) |
71º13–72º55N - 132º30–142º30E |
AS-164 |
R0Q |
East Siberian Sea Coast West group (=Kolesovskaya Otmel', Nemkov (aka Derevannyy)) |
70º50–72º45N - 142º30–152º30E |
AS-165 |
XZ |
Arakan Region group (=Apawye, Cheduba, Foul, Oyster, Ye) |
17º28–20º38N - 092º25–094º32E |
AS-166 |
EP |
Hormozgan Province group (=Abu Musa, Bani Forur, Forur, Hendorabi, Hengam, Hormoz, Larak, Qeshm, Qeys (aka Kish), Sheikh Sho'eyb [aka Lavan], Sirri, Tunb al Kubra, Tunb as Sughra) |
25º26–27º19N - 052º44–059º12E |
AS-167 |
XZ |
Irrawaddy / Yangon / Pegu Region group (=Diamond, North, South, Thebyu (aka Sandy)) |
15º37–17º28N - 094º05–096º54E |
AS-168 |
HL2 |
Kangwon-do Province Group (=Cho [at 38º12N], Chuk [at 38º15N]) |
37º09–38º36N - 128º22–129º22E |
AS-169 |
VU |
Maharashtra State Group (=Arnala, Butcher, Elephanta, Green, Karil Rock, Khanderi [aka Kanhoji Angre], Mandel Rock, Outer, Square Rock, Ussapur Rock, Vengurla Rocks [aka Burnt Isls]) |
15º46–20º07N - 072º35–073º40E |
AS-170 |
R0I |
Shelikhova Bay Group (=Atykan, Matykil', Yamskiye Isls) |
59º02–61º56N - 154º00–162º30E |
AS-171 |
4S |
Sri Lanka's Coastal Islands (=Analaitivu, Delft, Iranaitivu, Kachchativu, Nainativu, Palaitivu, Punkudutivu. Note - not Beruwala at present - see below.) |
05º50–10º00N - 079º30E |
AS-172 |
R0C |
Sea of Okhotsk Coast North Group (=Malminskiye Isls, Nansikan) |
56º00–59º30N - 137º30 |
AS-173 |
VU |
Tamil Nadu State Group (=Anaipar, Appa, Kariya Shulli, Koswari, Kovi, Manalli, Muli, Musal, Nalla & Uppu Tanni, Palliyarmunai, Pamban, Puvarasanpatti, Shalli, Talairi, Valai, Van, Vilangu Shulli) |
08º00–13º30N - 077º07–080º25E |
AS-174 |
R0K |
Chukchi Sea Coast West Group (=Shalaurova) |
68º08–70º00N - 172º30E-177º00W |
EU-001 |
SV5 |
Dodecanese (Dodekanisos) (=Agathonisi, Alimia, Arkoi, Armathia, Astypalaia, Chalki, Chamili, Divounia, Farmakonisi, Gyali, Kalolimnos, Kalymnos, Karpathos, Kasos, Kinaros, Kos, Leipsoi, Leros, Levitha, Livadi, Mavra, Megisti [aka Kastellorizon], Nisyros, Ofidoussa, Patmos, Pserimos, Ro, Rodos [aka Rhodes], Saria, Symi, Syrna, Tilos, Zafora and satellite islands) |
35º17–37º30N - 026º06–029º36E |
EU-002 |
OH0 |
Aland Islands (include Asterholma, Ava, Bjorko, Bjornholma, Brando, Brunnso, Eckero, Enkinge, Enskar, Finbo, Fliso, Foglo, Jurmo, Kokar, Korso, Kumlinge, Lango/Bolmo, Lappo, Maarianhamina Mariehamn, Norron, Seglinge, Sommaro, Storholm, Torsholma, Vardo) |
59º45–60º32N - 019º25–021º20E |
EU-003 |
CU1,2 |
Eastern group (=Formigas Isls, Santa Maria, Sao Miguel and satellite islands) |
36º50–38º00N - 024º30–026º30W |
EU-004 |
EA6 |
Balearic Islands (=Cabrera, Formentera, Ibiza, Mallorca, Menorca and satellite islands) |
38º30–40º10N - 001º00–004º30E |
EU-005 |
G |
Great Britain (include, in England, Brownsea, Canvey, Foulness, Hayling, Mersea, Mullion, Sheppey, Walney ; in Scotland, Burnt Isls, Davaar, Easdale, Ewe, Luing, Martin, Neave, Ristol, Seil, Torsa; and in Wales, Anglesey [aka Ynys Mon] ; in each case include other islands not qualifying for other groups) |
49º50–58º40N - 006º15W–001º50E |
EU-006 |
EI |
Aran Islands (=Brannock Isls (include Rock), Inisheer, Inishmaan, Inishmore, Straw) |
53º02–53º11N - 009º28–009º55W |
EU-007 |
EI |
Blasket Islands (=Great Blasket, Inishtooskert, Inishvickillane, Tearaght) |
52º01–52º09N - 010º28–010º41W |
EU-008 |
GM,MM |
Inner Hebrides (=Ascrib Isls, Calve, Canna, Cara, Coll, Colonsay, Crowlin Isls, Eigg, Eilean Flodigarry, Eilean Imersay, Eorsa, Fladda, Garvellachs, Gigalum, Gigha, Gometra, Gunna, Harlosh, Inch Kenneth, Iona, Isay, Islay, Jura, Jura Small Isles, Kerrera, Lismore, Little Colonsay, Longay, Lunga [near Scarba], Mingay, Muck, Mull, Ornsay, Oronsay [near Colonsay], Orsay, Pabay [near Skye], Raasay, Rona, Rum, Scalpay, Scarba, Shuna [near Luing], Skye, Soay, Staffa, Staffin, Tarner, Texa, Tiree, Trodday, Ulva, Wiay [near Skye]) |
55º33–57º47N - 005º25–007º00W |
EU-009 |
GM,MM |
Orkney (=Auskerry, Burray, Calf of Eday, Cava, Copinsay, Eday, Egilsay, Eynhallow, Fara, Faray, Flotta, Gairsay, Glims & Lamb Holm, Graemsay, Hellier Holm, Holm of Scockness, Hoy, Hunda, Linga Holm, Mainland, Muckle Green Holm, North & South Ronaldsay, Papa Stronsay, Papa Westray, Pentland Skerries, Rousay, Sanday, Shapinsay, Stronsay, Switha, Swona, Westray, Wyre, plus Orkney outliers Sule Skerry, Sule Stack) |
55º33–57º47N - 005º25–007º00W |
EU-010 |
GM,MM |
Outer Hebrides (=Baleshare, Barra, Benbecula, Berneray [near North Uist], Boreray, Calvay, Eilean Chaluim Chille, Eilean Iubhard, Ensay, Eriskay, Fiaray, Fuday, Fuiay, Great & Little Bernera, Grimsay, Killegray, Kirkibost, Lewis & Harris, Mealasta, Mingulay, North & South Uist, Pabbay, Ronay, Sandray, Scalpay [near Lewis & Harris], Scarp, Seaforth, South Berneray, South Pabbay, Taransay, Vacsay, Vallay, Vatersay, Wiay [near Benbecula], plus Hebridean outliers Rona [aka North Rona], Sula Sgeir) |
56º45–59º10N - 005º44–007º44W |
EU-011 |
G,M |
Isles of Scilly (=Bryher, Gugh, St Agnes, St Martin's, St Mary's, Tresco and satellite islands) |
49º50–50º04N - 006º05–006º30W |
EU-012 |
GM,MM |
Shetland & Fair Isle (=Balta, Bigga, Bressay, East & West Burra, Fair Isle, Fetlar, Foula, Hascosay, Hildasay, Linga [in Olna Firth], Linga [near Yell], Mainland, Mousa, Muckle Roe, Noss, Out Skerries, Oxna, Papa [near Mainland], Papa Little, Papa Stour, Trondra, Unst, Uyea, Vaila, Vementry, West Linga [near Whalsay], Whalsay, Yell) |
59º28–61º00N - 000º30–002º15W |
EU-013 |
GJ |
Jersey (=Elizabeth, Jersey, Les Ecrehou) |
49º08–49º20N - 001º50–002º20W |
EU-014 |
TK |
Corsica (Corse) Island (main island and coastal islands not qualifying for other groups below) |
41º19–43º03N - 008º25–009º40E |
EU-015 |
SV9 |
Crete (Kriti) Island (main island and coastal islands not qualifying for other groups) |
34º53–35º43N - 023º28–026º22E |
EU-016 |
9A |
Dalmatia South group (=Arkandel, Badija, Balkun, Bisevo, Bobara, Brac, Bratin, Brusnik, Budikovac, Crkvina, Daksa, Drvenik Veli & Mali, Grbavac, Greben, Grebeni [near Dubrovnik], Host, Hvar, Jabuka, Jakljan, Kluda, Kolocep, Kopiste, Korcula, Kosmac, Kosmec, Kraljevac, Lastovnjaci Isls [include Cesvinica, Krucica, Petrovac, Saplun, Stomorina, Tajan], Lastovo, Lokrum, Lopud, Lukovnjak, Lukvenjak, Majsan, Maslinovik, Mljet, Mrcara, Mrduja, Mrkan, Muljica, Orud, Pakleni Otoci [include Borovac, Dobri, Gojca, Jerolim, Marinkovac, Planikovac, Pokonji Dol, Stambedar, Sv Klement, Vodnjak], Parzan, Pijavica, Piscena, Plocica, Prezba, Proizd, Radula, Ravnik, Ruda, Scedro, Sipan, Smokvica Vela & Mala, Solta, Stipanska, Susac, Svetac, Sv Andrija [south of Lopud], Sv Fumija, Svilan, Tajan [near Jakljan], Vis, Vlasnik, Vrhovnjaci Isls) |
42º23–43º35N - 015º25–018º33E |
EU-017 |
I*9 |
Eolie (Lipari) Islands (=Alicudi, Basiluzzo, Filicudi, Lipari, Lisca Bianca, Panarea, Salina, Stromboli, Strombolicchio, Vulcano and satellite islands) |
38º20–38º52N - 014º15–015º20E |
EU-018 |
OY |
Faroe Islands (=Bordoy, Eysturoy, Fugloy, Hestur, Kalsoy, Koltur, Kunoy, Mykines, Nolsoy, Sandoy, Skuvoy, Stora & Litla Dimun, Streymoy, Suduroy, Sumbiarsteinur, Svinoy, Vagar, Vidoy and satellite islands) |
61º20–62º30N - 006º00–008º00W |
EU-019 |
R1F |
Franz Josef Land (include Aleksandry, Gallya, Georga, Greem-Bell, Gukera, Karla-Aleksandra, Kheysa, Mak-Klintoka, Nansena, Nortbruk, Rudol'fa, Sal'm, Solsberi, Tsiglera, Viktoria, Vil'cheka) |
79º40–81º55N - 036º30–065º30E |
EU-020 |
SM1 |
Gotland County (Gotland Island) group (=Faro, Gotland, Gotska Sandon, Karlsoarna) |
56º50–58º30N - 017º50–019º30E |
EU-021 |
TF |
Iceland (Main island and coastal islands not qualifying for other groups) |
63º15–66º40N - 013º20–024º40W |
EU-022 |
7X |
Jan Mayen Island |
70º45–71º15N - 007º45–009º15W |
EU-023 |
9H |
Malta group (=Comino, Filfla, Gozo, Malta and satellite islands) |
35º45–36º10N - 014º10–014º40E |
EU-024 |
I*0 |
Sardinia (Sardegna) (Main island including Sant' Antioco and other islands not qualifying for EU-165 or EU-041) |
38º50–41º16N - 008º05–009º53E |
EU-025 |
I*9 |
Sicily (Sicilia) (Main island and coastal islands not qualifying for other EU groups listed or for AF-018 or AF-019) |
36º37–38º20N - 012º25–015º39E |
EU-026 |
JW |
Spitsbergen Island (main island and coastal islands not qualifying for EU-063) |
76º30–80º05N - 010º30–021º45E |
EU-027 |
JW |
Bear Island (Bjornoya) |
74º15–74º35N - 018º45–019º25E |
EU-028 |
I*5 |
Toscana (Tuscany) Region group (=Toscano Archipelago [namely Capraia, Cerboli, Elba, Formiche di Grosseto, Giannutri, Giglio, Gorgona, Montecristo, Palmaiola, Pianosa, Scoglio d'Africa and satellite islands], plus coastal islands including Formica di Burano and Sparviero in Grosseto Province – see comments below) |
42º12–44º01N - 009º45–011º27E |
EU-029 |
OZ |
Sjaelland Archipelago (=Agerso, Alholm, Amager, Asko, Bogo/Faro, Dybso, Elleore, Enehoje, Eno, Eskilso, Falster, Fejo, Femo, Gavno, Glaeno, Hesselo, Jyllinge Holme, Lango [north of Oro], Lango [south of Oro], Lilleo, Lindholm, Lolland, Masnedo, Mon, Musholm, Nekselo, Nordholm, Nyord, Oksneholm, Omo, Ormo, Oro, Rago, Ronnen, Rono, Saltholm, Sejero, Sjaelland, Skalo, Sloto, Sprogo, Studeholm, Taero, Vejlo, Vejro/Storstrom, Vigso and satellite islands) |
54º33–56º15N - 010º52–012º50E |
EU-030 |
OZ |
Bornholm Island (=Bornholm, Ertholmene [aka Christianso]) |
54º55–55º22N - 014º35–015º20E |
EU-031 |
I*8 |
Campania Region group (=Partenopee or Napoletane Isls [namely Capri, Ischia, Procida, Vivara and satellite islands], plus coastal islands including Li Galli [namely Il Gallo Lungo, La Castelluccia, La Rotonda], and Licosa in Salerno Province – see comments below) |
39º59–41º13N - 013º46–015º39E |
EU-032 |
F |
Poitou-Charentes Region group (=Aix, Fort Boyard, Fort Enet, Oleron, Re) |
45º37–46º16N - 001º05–001º40W |
EU-033 |
LA |
Vesteralen Islands (=Andoya, Bjarkoy, Boeroeya, Grytoya, Hadseloya, Hinnoya, Langoya) |
68º15–69º25N - 014º10–016º45E |
EU-034 |
ES0,3 |
Hiiumaa / Saaremaa / Laanemaa County group (=Abruka, Ahelaid, Aherahu, Allirahu, Eerikukivi, Hanemaa, Hanikati laid, Harilaid, Harjamaa, Heinlaid, Hellamaa rahu, Hiiumaa, Hobulaid, Horalaid, Kadakalaid, Kaevatsi laid, Kahtla laid, Kalarahu, Kassaar, Kasselaid, Kerju, Kessulaid, Koinastu laid, Korgelaid, Koverlaid, Kriimi, Kuivarahu, Kulalaid, Kumari, Kuuselaid, Laasirahu, Liia, Liisi laid, Linnusita, Loonalaid, Mondelaid, Muhu, Mustarahu, Naistekivi maa, Nootama, Osmussaar, Paelaid, Pakulaid, Papilaid, Pasilaid, Pihlalaid, Puhadekare, Rukkirahu, Saaremaa, Saare ots, Saarnaki laid, Salava, Seasaar, Sipelgarahu, Someri, Stor-Tjuka, Suurlaid, Tondirahu, Udrikulaid, Vahase, Vaika saared, Vaike-Tulpe, Valgerahu, Vareslaid, Vesiloo, Vesituki maa, Viirelaid, Vilsandi, Vissu, Vohilaid, Voilaid, Vormsi) |
57º52–59º20N - 021º40–023º37E |
EU-035 |
R1O |
Novaya Zemlya (include all coastal islands) |
70º28–77º10N - 051º15–069º15E |
EU-036 |
LA |
Sor-Trondelag / More Og Romsdal Cty Nth group (=Averoya, Edoy, Frei, Froya, Gomalandet/Kirklandet, Grisvagoya, Hitra, Innlandet, Linesoya, Nordlandet, Smola, Stokkoya, Tarva, Tustna) |
62º55–64º26N - 006º50–010º30E |
EU-037 |
SM7 |
Kalmar County group (=Alo, Askeskar, Bjarko, Bjorko, Bla Jungfrun, Boko, Boskar, Brando, Brano, Eko, Foro, Furo, Hasselo, Hush Snuggo, Ido, Kroko, Marso, Mjodo, Norsto, N & S Malmo, Oland, Oro, Rago, Runno, St Bergo, St & L Rato, Strupo, Torro, Vaderskar, Vallo, Vido, Viggskar) |
56º10–58º00N - 016º04–017º13E |
EU-038 |
PA |
Noord Holland / Friesland / Groningen Prov group (=Ameland, Engelsmanplaat, Griend, Noorderhaaks, Richel, Rottumeroog, Rottumerplaat, Schiermonnikoog, Simonszand, Terschelling, Texel, Vlieland in West Frisian Islands, aka Waddeneilanden) |
52º20–53º34N - 004º30–007º00E |
EU-039 |
F |
Chausey Islands (=Aneret & Ancre Isls, Chapeau, Genetaie, Grand & Petit Romont, Grande, Houlee, Huguenans, Lezard, Longue, Loup, Meule, Oiseaux, Plate, Trois Ilets) |
48º51–48º55N - 001º42–001º53W |
EU-040 |
CT |
Estremadura Province group (=Berlenga Grande, Bugio, Estelas Isls, Farilhoes Isls) |
38º23–39º52N - 008º55–009º35W |
EU-041 |
I*0 |
Maddalena Archipelago (=Barrettini, Budelli, Caprera, Corcelli, I Monaci, La Presa, Maddalena, Pecora, Piana, Porco, Razzoli, Santa Maria, Santo Stefano, Spargi, Spargiotto and satellite islands, plus Bisce, Cappuccini – see comments below) |
41º09–41º19N - 009º18–009º32E |
EU-042 |
DL |
Schleswig-Holstein State North West group (=Amrum, Foehr, Groede-Appelland, Habel, Hooge, Japsand, Langeness, Norderoog, Norderoogsand, Nordstrandischmoor, Oland, Pellworm, Suederoog, Suederoogsand, Suedfall, Sylt in North Frisian Islands, aka Nordfriesische Inseln) |
54º20–55º04N - 008º15–009º00E |
EU-043 |
SM6 |
Goteborg Och Bohus / Halland County group (=Almo, Aspero, Astol, Balgo, Basto, Bjorko, Bonden, Branno, Bratto, Buro, Buskaren, Donso, Flatholmen, Flatorna, Foto, Galtero, Gaso, Groto, Hallo, Halloren, Halso, Hamneskar, Harmano, Hogo, Hono, Hyppeln, Inston, Kallon, Karingon, Karrson, Kidholm, Klaveron, Knarrskar, Koon, Kopstadso, Kungso, L & St Askeron, Langeskar, Lango, Lavo, Lokh, Lovon, Lyr, Malmon, Malo, Marstrandson, Maseskar, Mjorn, Mollon, N & S Horta, N & S Koster, Nidingen, Nordsten, Ockero, Orust, Otteron, Pinno, Rammen, Ramso, Riso, Rivo, Roro, Salo, Sarholmen, Soteskar, St Dyron, St. Kanso, St Korno, St Rossen, Storon, Styrso, Tjorn, Torno, Trollo, Tylo, Ulsholmen, Usto, Vaderoarna, Vallero, Valo, Vannholmarna, Vendelso, Vinga, Vrango, Yttre & I. Tistlarna) |
56º27–59º05N - 010º55–012º56E |
EU-044 |
LA |
Finnmark County West group (=Hjelmsoya, Ingoya, Kvaloya, Loppa, Mageroya, Rolvsoya, Seiland, Silda, Soroya, Stjernoya) |
69º59–71º15N - 021º00–026º40E |
EU-045 |
I*0 |
Lazio Region group (=Ponziane Isls [namely Gavi, Palmarola, Ponza, Santo Stefano, Scoglio La Botte, Ventotene, Zannone and satellite islands – see comments below]) |
40º45–42º22N - 011º27–013º46E |
EU-046 |
LA |
Troms County group (=Arnoya, Fugloya, Grotoy, Helgoy, Hillesoy, Kagen, Karlsoy, Laukoya, Nord-Kvaloy, Rebbenesoy, Reinoy, Ringvassoy, Rolla, Senja, Skjervoy, Sommaroy, Sor-Kvaloy, Tromsoya, Uloya, Vanna, Vorteroya) |
68º40–70º23N - 016º45–021º53E |
EU-047 |
DL |
Niedersachsen State group (=Baltrum, Borkum, Juist, Langeoog, Luetje Hoern, Luetje Oldoog, Mellum, Memmert, Minsener Oog, Norderney, Oldoog, Spiekeroog, Wangerooge in East Frisian Islands, aka Ostfriesische Inseln) |
53º20–53º54N - 006º38–009º00E |
EU-048 |
F |
Bretagne (Morbihan) Region group (=Bagueneres, Bangor, Belle-Ile, Cenis, Chevaux, Domois, En Toul Braz, Glazic, Groix, Guric, Hoedic, Houat, Les Grands Cardinaux, Les Poulains, Meaban, Theviec, Valhuec) |
47º15–47º45N - 002º29–003º32W |
EU-049 |
SV |
North Aegean Islands (=Agios Efstratios, Antipsara, Chios, Fournoi, Ikaria, Lesvos, Limnos, Makronisi, Psara, Samos, Sergitsi, Skopelos, Thymaina and satellite islands) |
37º30–40º04N - 024º55–027º08E |
EU-050 |
I*7 |
Puglia (Foggia) Region group (=Tremiti Isls [namely Cacio Cavallo, Caprara, Il Cretaccio or Cretazzo, I Pagliai, La Vecchia, San Domino, San Nicola], plus Pianosa) |
41º22–42º15N - 015º08–016º13E |
EU-051 |
I*9 |
Ustica Island (=Medico, Ustica) |
38º40–38º45N - 013º07–013º16E |
EU-052 |
SV |
Ipeiros / Dytiki Ellas Region group (=Ionian Isls [namely Antipaxoi, Arkoudi, Atokos, Ereikoussa, Ithaki, Kefallonia, Kerkyra [aka Corfu], Mathraki, Othonoi, Paxoi, Strofades, Zakynthos [aka Zante] and satellite islands], plus coastal islands: Echinades Isls [namely Dragonera, Makri, Oxeia, Vromonas], Kalamos, Kastos, Meganisi) |
37º12–39º57N - 019º20–021º45E |
EU-053 |
OJ0 |
Market Reef |
60º17–60º19N - 019º07–019º09E |
EU-054 |
I*9 |
Egadi Islands (=Favignana, Formica, Galeotta, Galera, Levanzo, Maraone, Marettimo, Preveto and other satellite islands, plus I Porcelli) |
37º54–38º04N - 012º00–012º26E |
EU-055 |
LA |
Sogn og Fjordane etc County group (=Alforo, Algroy, Alvoy, Askoy, Askroya, Bjoroy, Blomoy, Bokn, Bomlo, Bremangerlandet, Fedje, Feistein, Feoy, Ferking Stadoyane [aka Ferking Reef], Finnoy, Foldoy, Froya, Gisoy, Goddo, Halsnoy, Hellisoy, Holsnoy, Hovden, Huftaroy, Hundvako, Kvaloy, Kvitsoy, Leroy, Litle Sotra, Lokoy, Reksteren, Rennesoy, Rongoy, Rovaer, Selbjorn, Selo, Seloy [aka Hellesoy], Skorpa, Stolmen, Stord, Store Kalsoy, Store Sotra, Sula, Toftoy, Tyssoy, Urter, Utsira, Vaeroy, Viko) |
58º16–62º14N - 004º25–006º23E |
EU-056 |
LA |
More Og Romsdal County Centre group (=Nordoyane Isls [namely Finnoy, Fjortoft, Flemsoya, Godoya, Gossen, Haramsoya, Haroya, Lepsoya, Ona, Orta, Otroy, Sandoy, Sekken, Sula, Veoy, Vigra]) |
62º23–62º55N - 005º50–007º30E |
EU-057 |
DL |
Mecklenburg-Vorpommern State group (=Beuchel, Bock, Bock-Reede, Faehrinsel, Gaensewerder, Greifswalder Oie, Heuwiese, Hiddensee, Kleine Werder, Langenwerder, Liebitz, Liebes, Maehrens, Neubessin, Oehe, Ruden, Ruegen, Tedingsinsel, Tollow, Ummanz, Urkevitz, Vilm, Walfisch) |
53º56–54º43N - 010º55–013º57E |
EU-058 |
F |
Provence-Cote D'Azur (Alpes-Marit) Reg group (=Lerins Isls [namely L'Ilot, Saint Fereol, Saint Honorat, Sainte Marguerite, Tradeliere]) |
43º29–43º47N - 006º56–007º32E |
EU-059 |
GM,MM |
St Kilda (=Boreray, Dun, Hirta, Soay) |
57º46–57º54N - 008º27–008º41W |
EU-060 |
SV |
Sterea Ellas Region group (=Erinia, Kavalliani, Mandili, Petalioi Isls, Pontikonisi, Prasouda, Sarakino, Skyropoula, Skyros, Styra, Valaxa, Vrak Akio, Vrak Elafi) |
37º55–39º04N - 022º42–024º41E |
EU-061 |
LA |
Vest Agder To Ostfold County group (=Flekkeroy, Hellersoy, Hidra, Hille, Hvaler Isls [namely Akeroya, Asmaloy, Kirkeoy, Seiloy, Spjæroy, Vesteroy], Jomfruland, Kirkoy, Landoy, Ryvingen, Sandoy, Singloy, Songvar, Store Saesoy, Svenner, Tjome, Tromoy, Udoy, Ytre Flekkeroy) |
57º56–59º25N - 006º23–011º12E |
EU-062 |
LA |
Nordland / Nord-Trondelag County group (=Alsten, Amnoya, Bliksvaer, Borgan, Donna, Fleinvaer, Fugloya, Helligvaer, Heroya, Leka, Luroya, Mellom, Nesoya, Offersoya, Oya, Rodoya, Stotvaer, Tjotta, Tomma, Traena, Vega, Vikna, Yttre) |
64º26–68º22N - 010º25–016º15E |
EU-063 |
JW |
Spitsbergen's Coastal Islands (=Akseloya, Amsterdamoya, Barentsoya, Bastianoyane, Danskoya, Edgeoya, Halvmaneoya, Hopen, Kong Karls Land [namely Abeloya, Helgolandoya, Kongsoya, Svenskoya], Kvitoya, Lagoya, Moffen, Nordaustlandet, Prins Karls Forland, Sjuoyane, Sorkappoya, Storoya, Von Otteroyane, Wahlbergoya, Wilhelmoya) |
76º00–81º00N - 010º00–034º00E |
EU-064 |
F |
Pays De La Loire Region group (=Dumet, Noirmoutier, Pilier, Yeu) |
46º16–47º27N - 001º05–002º40W |
EU-065 |
F |
Bretagne (Finistere North West) Region group (=Balanec, Bannec, Beniguet, Cheminee, Chretiens, Keller, Ledenes de Balanec, Ledenes de Quemenes, Ledenes Vihan, Ledenes Vraz, Litiri, Molene, Morgol, Ouessant, Petit Litiri, Quemenes, Roc'h Hir, Toulinguet, Trielen) |
48º06–48º30N - 004º17–005º10W |
EU-066 |
R1O |
Solovetskiye Islands (=Anzerskiy, Bol'shoy Muksalma, Bol'shoy & Malyy Zayatskiy, Senniye Ludy Isls, Solovetskiy, Topi Isls) |
64º56–65º13N - 035º26–036º20E |
EU-067 |
SV |
Kyklades (Cyclades) (=Amorgos, Anafi, Ananes, Andros, Antikeros, Antimilos, Antiparos, Anydro, Despotiko, Dilos, Donoussa, Dragonisi, Folegandros, Gyaros, Ios, Irakleia, Kameni, Kardiotissa, Kea, Keros, Kimolos, Koufonisi, Kythnos, Makra, Makronisi, Milos, Mykonos, Naxos, Pachia, Paros, Polyaigos, Rineia, Schoinoussa, Serfopoula, Serifos, Sifnos, Sikinos, Strongyli, Syros, Thira [aka Santorini], Thirasia, Tinos and satellite islands) |
36º10–38º01N - 024º05–026º06E |
EU-068 |
F |
Bretagne (Finistere South West) Region group (=Sein) |
47º48–48º06N - 004º22–004º55W |
EU-069 |
EA5 |
Columbretes Islands (=Baleato, Bauza, Bergantin, Cerquero, Churruca, Columbrete Grande, Espinosa, La Ferrera, La Horadada, Lobo, Mancolibre, Mascarat, Mendez Nunez, Navarrete, Senyoreta, Valdes) |
39º47–39º57N - 000º30–000º45E |
EU-070 |
F |
Provence-Cote D'Azur (Var) Region group (=Hyeres Isls [namely Bagaud, Gabiniere, Grand & Petit Ribaud, Gros & Petit Sarranier, Levant, Petit Langoustier, Pointe Rousset, Porquerolles, Port-Cros, Rascas], plus Fauvette, Grand & Petit Rouveau, Les Embiez Isls [except Grand & Petit Gaou], Lion de Mer, Or) |
42º58–43º29N - 005º40–006º56E |
EU-071 |
TF7 |
Vestmannaeyjar (Westman Islands) (=Alfsey, Bjarnarey, Brandur, Ellidaey, Geirfuglasker, Geldungur, Heimaey, Hellisey, Sudurey, Sulnasker, Surtsey) |
63º15–63º32N - 020º06–020º42W |
EU-072 |
SV |
Thessalia Region group (=Voreioi Sporades [aka Northern Sporades, namely Adelfi, Alonnisos, Gioura, Kyra Panagia [aka Pelagos], Peristera, Piperi, Prason, Psathoura, Skantzoura, Skiathos, Skopelos and satellite islands], plus Palaio Trikeri) |
39º00–39º59N - 022º39–024º21E |
EU-073 |
I*7 |
Puglia (Taranto) Region group (=Cheradi Isls [namely San Paolo, San Pietro]) |
40º17–40º31N - 016º51–017º47E |
EU-074 |
F |
Bretagne (Cotes-D'Armor Centre) Region group (=Ar Morbic, Biniguet, Brehat, Chevre, Grouezen, Mauve, Lavrec, Logodec, Modez, Raguenes, Raguenes Meur, Roches Douvres, Saint Rion, Verte) |
48º32–49º10N - 002º30–003º10W |
EU-075 |
SV |
Peloponnisos (Argolis) / Attiki Region group (=Agios Georgios, Agios Thomas, Agkistri, Aigina, Arsida, Diaporioi, Dokos, Fleves, Kyra, Laouses, Moni, Patroklou, Plateia, Psili, Romvi [aka Tolo], Salamina, Spetses, Spetsopoula, Stavronisi, Trikeri, Ydra [aka Hydra], Ypsili) |
37º04–38º20N - 022º43–024º05E |
EU-076 |
LA |
Lofoten Islands (=Austvagoy, Moskenesoy, Rost, Skomvaer, Store Molla, Vaeroy, Vestvagoy) |
67º22–68º29N - 011º45–015º11E |
EU-077 |
EA1 |
La Coruna / Lugo Province group (=Coelleira, Erbosa, Insuabella, Lobeira Grande & Chica, Los Aguillones, Los Asadoiros, Los Cabeceiros, Los Farallones, Malante, Marola, Noro, Rua, Salvora, Sentencian, Sisarga Grande & Chica, Vionta) |
42º25–43º50N - 007º03–009º25W |
EU-078 |
EA3 |
Gerona Province group (=Massa d'Or, Massina, Meda Grande & Petita) |
41º40–42º26N - 002º47–003º25E |
EU-079 |
LA |
More Og Romsdal County South group (=Soroyane Isls [namely Eikoy, Gurskoy, Hareidlandet, Kvamsoy, Leinoy, Moloy, Nerlandsoy, Rimoy, Runde, Sandsoy, Skorpa, Yksnoy]) |
62º09–62º26N - 005º15–006º10E |
EU-080 |
EA1 |
Pontevedra Province group (=Arosa, Camallon, Centolo, Cies Isls [namely Boeiro, Monte Agudo or Del Norte, San Martin or Del Sur, Vinos], Galineiro, Jidoiro Arenoso, Jidoiro Pedregoso, Las Serralleiras, Ons, Onza) |
41º52–42º35N - 008º48–008º58W |
EU-081 |
F |
Basse-Normandie (Manche East) Region group (=Saint Marcouf Isls) |
49º22–49º50N - 001º06–001º58W |
EU-082 |
R1Z |
Barents Sea Coast West group (=Bol'shoy & Malyy Ainov, Bol'shoy & Malyy Oleniy, Kil'din, Kuvshin [south of Poluostrov Rybachiy], Voron'i Ludki Isls, Yeretik) |
68º53–69º58N - 030º49–037º00E |
EU-083 |
I*1 |
Liguria Region group (=Bergeggi, Gallinara, Tinetto, Tino) |
43º45–44º25N - 007º32–010º01E |
EU-084 |
SM5,0 |
Uppsala / Stockholm County group (=Alo, Angson, Applaro, Arholma, Bedaron, Betso, Biskopson, Bjorkholmen [near Sladdaron], Blido, Bocko, Bulleron, Edo, Ekno, Faglaro, Falon, Fejan, Fjardlang, Fogdo, Furusund, Galgryte, Gisslingo, Grano, Granon, Grasko, Graso, Haro, Hemmaro, Hogmarso, Husaro, Ido, Ingmarso, Kallen, Kaston, Korso, Krokso, Kudoxa, Ladna, Ladnaon, Langviksskar, Laren, Lidingo, Lidon, Lokao, Lunnmun, Mallsten, Maro, Medholmen, Mjolko, Mjolkon, Moja, Musko, Namdo, Nattaro, Norra Ljustero, Norrora, Oja, O Lagno, Ormon, Orno, Orskar, Raggaron, Rano, Rodloga, Rorskaret, Runmaro, Sandon, Sarso, Singo, Sjalbottna, Skarp-Runmaro, Sladdaron, Slaton, Soderora, Sodra Ljustero, Sollenkroka, St Algo, St Risten, St Timraron, Storo, Storon, Sundskar, Svartloga, Svartno, Svartso, Tjocko, Trasko, Trasko Storo, Uto, Varlingso, Vassaro, Vasterskian, Vaxholm, Vidinge, Vidingsora, Villinge, Vindalso, Yxlan) |
58º40–60º40N - 017º22–019º30E |
EU-085 |
R1P |
Kolguev Island |
68º35–69º35N - 048º00–050º30E |
EU-086 |
R1P |
Pechorskoye Sea Coast East group (=Bol'shoy & Malyy Zelenets, Dolgiy [south of Vaygach], Golets, Matveev, Mestnyy, Vaygach) |
68º20–70º28N - 058º00–065º06E |
EU-087 |
SM3 |
Vasternorrland County group (=Abordson, Aggskar, Algon, Allon, Alnon, Barstaon, Bosslan, Bramon, Fagelskar, Granon [x2], Grisselskar, Hemson, Hogbonden, Hogholmen, Hoglosmen, Klosan, Langholmen, Langskaret, Lungon, Mjalton, Norra & Sodra Ulvon, Rodon, Ronon, Rotskaret, Skrubban, Storholmen Isls, Storon, Trysundaon, Vagon, Valon, Vikskar, V & O Strangon, V & O Varnsingarna) |
62º08–63º28N - 017º30–019º17E |
EU-088 |
OZ |
Kattegat group (=Anholt, Borfeld, Hornfiskron, Laeso, Nordre & Sondre Ronner) |
56º35–57º25N - 010º45–011º45E |
EU-089 |
CU8,9 |
Western group (=Corvo, Flores) |
39º15–39º50N - 031º00–031º20W |
EU-090 |
9A |
Palagruza Island |
42º20–42º25N - 016º13–016º22E |
EU-091 |
I*7 |
Puglia (Lecce / Brindisi / Bari) Region group (=Capezzone, Chianca d'Abramo, Grande di Porto Cesareo and Sant' Andrea in Lecce Province and Pedagne Isls in Brindisi Province) |
39º45–41º22N - 016º13–018º35E |
EU-092 |
GM,MM |
Summer Isles (=Bottle, Carn Deas, Carn Iar, Carn nan Sgeir, Eilean a'Char, Eilean Dubh, Eilean Fada Mor, Eilean Mullagrach, Glas-leac Beag, Glas-leac Mor, Horse, Priest, Tanera Beg, Tanera Mor) |
57º56–58º03N - 005º20–005º33W |
EU-093 |
EA5 |
Alicante / Murcia Province group (=Benidorm, Cantera, Escombreras, Galera de Tabarca, Grosa, Hormigas Isls, Nao, Portitxol, Tabarca) |
37º23–38º53N - 001º38W–000º20E |
EU-094 |
F |
Bretagne (Finistere South) Region group (=Glenan Islands [namely Bananec, Brilimec, Brunec, Cigogne, Drenec, Gueotec, Guignenec, Guiriden, Loc'h, Penfret, Saint-Nicolas], plus Moutons, Verte) |
47º41–47º52N - 003º32–004º23W |
EU-095 |
F |
Provence-Cote D'Azur (Bouches-Du-Rhone) group (=Calseraigne, Grand & Pe-tit Congloue, If, Jarre, Jarron, Moyade, Planier, Pomegues, Ratonneau, Riou, Tiboulen [both Ile & Ilot], Verte) |
43º09–43º28N - 004º14–005º40E |
EU-096 |
OH1 |
Lansi-Suomi (Turku) Province group (=Attu, Berghamn, Hiittinen, Houtskar, Inio, Isokari Enskar, Kaurissalo, Keistio, Kolko, Korpo, Kustavi, Langholmen, Mossala, Nauvo Nagu, Norrskata, Noto, Oro, Pakinainen, Parainen Pargas, Perkala, Putsaari, Storon, Uto, Vartsala, Vekara, Velkuanmaa) |
59º35–61º04N - 021º00–022º48E |
EU-097 |
OH2 |
Etela-Suomi (Uusimaa) Province group (=Algo, Algsjo, Basto, Bodo, Buso, Emasalo Emsalo, Grano, Hermanskar, Isosaari, Jussaro, Kalvon, Kaunissaari Fagero, Kejvsalo, Kotiluoto Hemholmen, Lillkrokan, Lovoarna [namely Iso Lehtisaari Stora Lovon, Pieni Lehtisaari Lilla Lovon], Makiluoto, Molandet, Musta-Hevonen, Norr- & Soderkullalandet, Onas, Orslandet, Pirttisaari, Rabbas, Ronnskar, Royso, Russaro, Salmen, Simsalo, Stengrundet, Stora & Lilla Grotholmen, Stora Risholmen, Stromso, Suur-Pellinki Storpellinge, Vahapellinki Lillpellinge, Vormo) |
59º35–60º25N - 022º48–026º35E |
EU-098 |
DL |
Mecklenburg W group |
53º56–54º30N - 010º55–012º30E |
EU-099 |
GJ,MJ |
Les Minquiers Islands (=Maitresse) |
48º56–49º02N - 002º02–002º15W |
EU-100 |
TK |
Cerbicales Islands (=Forana, Maestro Maria, Piana, Pietricaggiosa, Vacca) |
41º32–41º35N - 009º21–009º24E |
EU-101 |
OH6 |
Lansi-Suomi (Vaasa) Province group (=Bergo, Bjorkogrunden, Bjorkon, Borsskar, Granholmen, Granskar Kuusissari, Grytskaret, Korppisluot, Lapporarna, Mickelsorarna, Norrskaren, Ostero/Vastero, Pirkluot, Raippaluoto Replot, Ronnskaren, Salgrund, Skalorsskatan, Skarporen, Sodra Bjorkon, Storskar, Tankar, Valassaaret, Valsorarna, Vargogaddar) |
61º57–64º10N - 020º35–023º43E |
EU-102 |
R1P |
Pechorskoye Sea Coast Centre group (=Chaichiy [near Cape Bizekova], Dolgiy, Kashin, Lovetskiy, Zelenyy) |
68º12–69º00N - 052º00–058º00E |
EU-103 |
EI |
Saltee Islands |
52º05–52º09N - 006º34–006º39W |
EU-104 |
TK |
Sanguinaires Islands (=Cala d'Alga, Cormorans or Oga, Grande Sanguinaire, Porri) |
41º52–41º54N - 008º34–008º37E |
EU-105 |
F |
Bretagne (Finistere North) Region group (=Batz, Guenioc, Stagadon, Ti Saoson, Valan, Vierge) |
48º30–48º45N - 003º39–004º50W |
EU-106 |
GW,MW |
St Tudwal's Islands (=St Tudwal's East & West) |
52º47–52º50N - 004º27–004º29W |
EU-107 |
F |
Bretagne (Cotes-D'Armor West) Region group (=Les Sept Iles [namely Bono, Malban, Moines, Plate, Rouzic], plus Er, Petite, Tome) |
48º40–48º55N - 003º10–003º39W |
EU-108 |
GM,MM |
Treshnish Isles (=Bac Beag, Bac Mor, Cairn na Burgh Beg & More, Fladda, Lunga) |
56º26–56º31N - 006º22–006º31W |
EU-109 |
G,M |
Farne Islands (=Big Harcar, Brownsman, Inner Farne, Longstone, Megstone, Staple) |
55º36–55º40N - 001º33–001º41W |
EU-110 |
9A |
Istra group (=Bodulas, Ceja, Fenera, Fenoliga, Figarola, Frzital, Kotez [aka Kozada], Krasnica, Levan, Lunga, Porer, Pulari, Sekovac, Sestrica, Sturag, Sv Andrija, Sv Ivan, Sv Ivan na Pucini, Sv Jerolim, Sv Nikola, Veli & Mali Brijun) |
44º45–45º31N - 013º29–014º20E |
EU-111 |
GM,MM |
Monach Islands (=Ceann Ear, Ceann Iar, Shillay, Stockay) |
57º30–57º33N - 007º34–007º44W |
EU-112 |
GM,MM |
Shiant Islands (=Eilean an Tighe, Eilean Mhuire, Garbh Eilean) |
57º52–57º55N - 006º18–006º27W |
EU-113 |
SV |
Peloponnisos (Lakonia) / Kythira Region group (=Antikythira, Avgo [near Kythira], Elafonisos, Kythira, Makrokythira [aka Makronisi near Kythira], plus Falkonera, Karavi, Velopoula in Mirtoo Pelagos) |
35º48–37º04N - 022º20–023º55E |
EU-114 |
GU,MU |
Guernsey group (=Alderney, Burhou, Casquets, Guernsey, Herm, Jethou, Sark) |
49º20–49º50N - 002º05–002º50W |
EU-115 |
EI,GI,MI |
Ireland (include Achill, Achillbeg, Ballycotton, Coney, Cruit, Dursey, Gorumna, Inch, Lettermore, Lettermullen, Mweenish, Omey, Puffin, Ringarogy, Scattery, Shenick’s, Sherkin, Spanish, Turbot, Valentia, Whiddy and islands not qualifying for other groups) |
51º20–55º30N - 005º24–010º41W |
EU-116 |
GD,MD |
Isle of Man (=Calf of Man, Isle of Man) |
54º00–54º30N - 004º10–004º55W |
EU-117 |
R1M,OH |
Malyy Vysotskiy Island |
60º37–60º39N - 028º33–028º35E |
EU-118 |
GM,MM |
Flannan Isles (=Eilean a'Ghobha, Eilean Mor, Eilean Tighe, Soray) |
58º15–58º19N - 007º33–007º42W |
EU-119 |
R1O |
White Sea Coast East group (=Morzhovets) |
65º57–66º50N - 040º40–044º15E |
EU-120 |
G,M |
English Coastal Islands (=Coquet, Hilbre Isls, Holy [aka Lindisfarne], Isle of Wight, Looe, Lundy, Steep Holm, The Brisons) |
49º50–55º48N - 005º50W–001º50E |
EU-121 |
EI |
Irish Coastal Islands (=Aran [aka Arranmore in Donegal], Bear [aka Bere], Caher, Clare, Clear, Croaghnakeela, Cruagh, Dalkey, Deenish, Duvillaun More, Fastnet, Gola, Inishark, Inishbeg, Inishbofin [in Donegal], Inishbofin [in Galway], Inishdooey, Inishglora, Inishkea North & South, Inishmurray, Inishtrahull, Inishturk, Ireland's Eye, Kid, Lambay, Long, Mutton [in Clare], Owey, Scariff, Slyne Head, St Macdara's, The Seven Hogs [aka Magharee Isls], The Skelligs, The Stags, Tory) |
51º20–55º30N - 005º58–010º41W |
EU-122 |
GI,MI |
Northern Irish Coastal Islands (=Copeland, Light House, Mew, Rathlin, The Maidens) |
54º01–55º20N - 005º24–006º56W |
EU-123 |
GM,MM |
Scottish Coastal Islands (=Murray's Isles, part of Islands of Fleet, in the Solway Firth ; Ailsa Craig, Arran, Bute, Great & Little Cumbrae, Holy, Horse, Inchmarnock, Lady Isle, Pladda, Sanda in the Firth of Clyde ; Gruinard, Handa, Longa, Soyea in the Minch ; Eilean Hoan, Eilean Nan Ron, Sgeir an Oir, most northerly of Rabbit Isls, Stroma on the north coast ; and Bass Rock, Craigleith, Fidra, Inchcolm, Inchkeith, Inchmickery, Isle of May, Lamb in the Firth of Forth) |
54º37–58º42N - 001º40–006º15W |
EU-124 |
GW,MW |
Welsh Coastal Islands (=Bardsey, Bishops & Clerks, Caldey, Flat Holm, Grassholme, Holy, Puffin, Ramsey, Skokholm, Skomer, The Skerries, The Smalls) |
51º22–53º28N - 002º40–005º48W |
EU-125 |
OZ |
Jylland West group (=Fano, Jordsand, Mando, Romo, all in North Frisian Islands) |
54º55–56º43N - 008º00–008º40E |
EU-126 |
OH9 |
Lappi Province group (=Ajoskrunni, Etukari, Kuljunkari, Kuusiluoto, Lehtikari, Linnanklupu, Maasarvi, Pauha, Pensaskari, Pitkaletto, Savukrunni, Selkasarvi) |
65º35–65º50N - 024º08–025º05E |
EU-127 |
DL |
Schleswig-Holstein State South West group (=Helgoland, Helgoland-Duene, Trischen, plus Neuwerk, Scharhoern in Hamburg State) |
53º54–54º20N - 007º50–009º00E |
EU-128 |
DL |
Schleswig-Holstein State East group (= Fehmarn, Warder) |
53º59–54º53N - 009º35–011º21E |
EU-129 |
DL,SP1 |
Usedom (Uznam) Island (=Goermitz, Neidbullen, Rohrplan, Usedom, Werder) |
53º50–54º12N - 013º45–014º20E |
EU-130 |
I*3 |
Friuli-Venezia Giulia Region group (=Laguna di Marano and Laguna di Grado Isls [namely Anfora, Ara Storta, Banco d'Orio, Belli, Gorgo, Grado, La Schiusa, Marina dei Manzi, Marina di Macia, Marinetta, Martignano, Mezzano, Morgo, Orbi, Pampaiola or Pampagnola, Ravaiarina, San Giuliano, San Pietro d'Orio, Santa Maria di Barbana, Sant' Andrea, Taglio Nuovo, Tanori, Valerian, Villa Nova]) |
45º36–45º47N - 013º06–013º45E |
EU-131 |
I*3 |
Veneto Region group (=Laguna Veneta Isls [namely Burano, La Certosa, La Giudecca, La Grazia, Lido, Mazzorbo, Murano, Pellestrina, Sacca Sessola, San Clemente, San Francesco del Deserto, San Giorgio Maggiore, San Lazzaro degli Armeni, San Michele, San Servolo, Sant' Erasmo, Torcello, Venezia and other lagoon islands – see comments below]) |
44º47–45º39N - 012º07–013º06E |
EU-132 |
SP1 |
Szczecin / Koszalin Province group (=Bielawki, Gesia Kepa, Karsibor, Konski Smug, Koprzywskie Legi, Ladko, Warnie Kepy, Wielki & Maly Krzek, Wiszowa Kepa, Wolcza Kepa, Wolin, Wydrza Kepa) |
53º48–54º30N - 014º16–016º29E |
EU-133 |
R1A-C |
Gulf of Finland group (=Bol'shoy & Malyy Tyuters, Bol'shoy & Severnyy & Zapadnyy Berezovyy, Chernovoy, Dymny, Gogland [aka Sur Sari], Gustoy/Kotelny, Halli, Khangeloda, Khitamatala, Kiuskari, Kokor, Kotlin, Krepysh, Lesnoy [aka Seskar], Lisiy, Malyy, Maya, Moshchnyy, Naparnik, Narvi, Peredovik, Peschany, Remisar, Reymosar, Rodsher, Ruonti, Vasikkasaari, Verperluda, Virginy) |
59º28–60º37N - 026º37–030º14E |
EU-134 |
EA2 |
Bilbao / San Sebastian (Basque) Prov group (=Aqueche, Izaro, Villano) |
43º18–43º30N - 001º48–003º09W |
EU-135 |
SM2 |
Vasterbotten County group (=Angeson, Antrevet, Blackkallen, Byskegrundet, Dodmanskaret [near Gumbodahamn], Gasoren, Grasidan/Nygrundet, Graskar, Grosseskaren, Grossgrunden, Hallskar, Halson/Granon, Hamnskaret, Hattan, Hogskaret, Holmon, Karingbadan, Karingskar, Krokgronnan, Ledsk, Maklappen, Malgrundet, Medbadan, Medgrundet, Norr- & Sorgadden, Norrbyskar, Norrskar/Bredskar, Ombytningsgronnan, Oren, Pilhallan, Romelson, Ronnskar [near Abyn], Skotgronnan, Slipen, Snoan, Sparringsgronnan, Stor- & Lill-Blabarsh, Stor- & Lill-Fjaderagg, Stor- & Lill-Vandskaret, Stor-Graskaret, Storgrundet, Stor-Husskar, Svartnasgronnan, Tamgronnan, Tarnoren, Torrmullen, Utstenarna, Vannskar, Vapplan, Vattingen, Vattingsgronnan) |
63º24–65º04N - 019º15–021º40E |
EU-136 |
9A |
Kvarner group (=Cres, Cutin, Dolin, Galijola, Galun, Goli, Grujica, Ilovik, Koludarc, Kormati, Kozjak, Krk, Losinj, Mali Plavnik, Murtar, Oruda, Plavnik, Prvic, Rab, Susak, Sv Grgur, Sv Marko, Sv Petar, Trstenik, Unije, Vele & Male Orjule, Vele & Male Srakane, Visoki, Zabodaski, Zaglav, Zeca, Zecevo [near Krk]) |
44º24–45º21N - 014º10–015º26E |
EU-137 |
SM7 |
Skane County group (=on west coast Hallands Vadero, Ven ; on east coast Aggaskar, Breda-klappen, Brodjeholm, Enhyllorna, Kalvaholm, Klinten, Lagerholmen, Lindo, Rako, Saltholmen, Skadaskar, Skaftet, Trueskar) |
55º17–56º30N - 012º25–014º33E |
EU-138 |
SM7 |
Blekinge County group (=Arpo, Aspo, Hano, Hasslo, Inlangan, Langoren, Malkvarn, N & S Bollo, Senoren, Sturko, Tarno, Tjurko, Ungskar, Utklippan, Utlangan) |
55º55–56º20N - 014º33–016º05E |
EU-139 |
SM2 |
Norrbotten County group (=Antnas-Borstskaret, Baggen, Baton, Berghamn, Bergon, Bergskaret, Bjorn, Bockon, Bredskar, Byskar, Degero-Borstskaret, Degeron, Enskar, Esterson, Eva, Fjukson, Germandon, Granon, Granskaret, Halson, Hamnon, Hanhinkari, Haru, Hastaskaret, Hinderson, Huvon, Javreholmen, Javre Sandon, Junkon, Kataja, Kluntarna, Kunoon, Lagenon [near Bergon], Langon, Lappon, Letto, Likskar, Mali, Maloren, Mannon, Mellerston, Mjoon, Nagelsk, Naveron, Norr- & Sor-Aspen, Norr- & Sor-Tistersoarna, Pitkakari, Ranon, Renskar, Rodkallen, Rovarn, Sandgronnorna, Sandskar, Sandskaret, Sarvenkataja, Sarven-Riskilo, Saxskaret, Seskar-Furo, Seskaro, Sigfridson, Skomakaren, Skvalpen, Smalson, Smaskaren, Stenskaret, Storbrandon, Stor- & Lill-Furuon, Stor- & Lill-Harrsten, Stor- & Lill-Hepokari, Stor- & Lill-Rabben, Svarton, Tantamanni, Torne-Furo, Uddskaret, V & O Knivskar, Vargon, Ylikari) |
65º04–65º50N - 021º32–024º10E |
EU-140 |
OH5 |
Etela-Suomi (Kymi) Province group (=Angson, Haapasaari, Kaunissaari, Kirkonmaa, Koukkusaari, Kuolioluoto, Kuorsalo, Kuutsalo, Langon, Lehmasaari, Orrengrund, Pitkasaari, Rankki Ranko, Ristisaari, Saunasaari, Suuri-Musta, Tammio, Vassaari, Vehkaluoto, Viikarinsaari, Vuorisaari) |
60º15–60º32N - 026º35–027º50E |
EU-141 |
LA |
Finnmark County East group (=Vardo) |
69º45–71º15N - 026º40–031º15E |
EU-142 |
EA1 |
Oviedo / Santander Province group (=Casilda, Castro de Ballota, Castro de Poo, Conejera [aka Los Conejos], Deva, Erbosa, Mouro, Palo de Poo, Solita) |
43º24–43º40N - 003º09–007º03W |
EU-143 |
EA7 |
Cadiz / Huelva Province group (=Las Palomas [near Algeciras], Sancti-Petri) |
36º00–37º12N - 005º15–007º24W |
EU-144 |
I*8 |
Calabria / Basilicata Region group (=Cirella, Dino, Santo Ianni) |
37º54–40º23N - 015º38–017º13E |
EU-145 |
CT |
Algarve Province group (=Barreta, Culatra) |
36º56–37º27N - 007º24–009º02W |
EU-146 |
PA |
Zuid Holland / Zeeland Province group (=Goeree Overflakkee, Schouwen Duiveland, Tiengemeten and islands in the Grevelingen estuary) |
51º22–52º20N - 003º22–004º30E |
EU-147 |
R1N |
White Sea Coast group (=Beloguzikha, Berezhnoy Sosnovets, Bol'shoy & Malyy Zhuzhmuy, Bol'shoy Kimalishche, Bol'shoy Kuz'min, Bol'shoy Nokhka Luda, Dlinnyy, Kalgantsy Isls, Kemludskiy, Kishkin, Kondostrov, Konyov, Kost'yan, Kotkano, Kutul'da, Luda-Nakhkonitsa, Myagostrov, Nemetskiy Kuzov, Osinka, Parusnitsy, Perkhludi Isls, Pezhostrov, Rakushki Isls, Ravluda, Razostrov, Rovnyazhiy, Russkiy Kuzov, Ryavoluda, Salma-Ludy Isls, Samba-Luda, Satam, Sedel'nyye Isls, Sedostrov, Sev Kil'yak, Sev Kolovar, Sidorov, Taparukha, Tiunets, Tupichikha, Voron'i Isls, Yakostrov, Yuzhnyy Rombak, Zelenaya Luda) |
63º57–66º35N - 033º05–036º50E |
EU-148 |
F |
Languedoc-Roussillon Region group (=Fort Brescou) |
42º26–43º33N - 003º02–004º14E |
EU-149 |
ES1,2,4 |
Tallinn & Harjumaa / Virumaa County group (=Gulf of Finland islands, namely Aegna, Aksi, Keri, Koipsi, Krassi, Krasuli, Louna- & Pohja-Malusi, Louna- & Pohja-Uhtju, Mohni, Naissaar, Pedassaar, Prangli, Rammu, Suur- & Vaike-Pakri, Vahekari, Vaindloo) |
59º14–59º50N - 023º43–028º03E |
EU-150 |
CT |
Minho / Douro Lit / Beira Litoral Province group (=Insua) |
39º52–41º52N - 008º40–009º00W |
EU-151 |
EA5 |
Castellon / Valencia Province group (=Penyeta del Moro) |
38º53–40º32N - 000º20W–000º30E |
EU-152 |
EA7 |
Almeria / Granada / Malaga Province group (=San Juan de Los Terreros) |
36º20–37º23N - 001º38–005º15W |
EU-153 |
R1O |
White Sea Coast West group (=Anfal Isls, Baklan, Bol'shoy Kaynets, Golets, Gremikha, Khedostrov, Kiy, Kumbysh, Layda, Lesnaya & Tonkaya Osinka, Lyasomin, Mud'yugskiy, Nikol'skiy, Nyapa, Ontsevy Ludy Isls, Podostrov, Pulonets, Purluda, Razboynik, Shogli Isls, Zhizhginskiy) |
63º47–65º57N - 036º23–040º40E |
EU-154 |
EA3 |
Barcelona etc group |
40º32–41º40N - 000º30–002º47E |
EU-155 |
I*4 |
Emilia Romagna Region group (=Baron, Scanno di Piallazza) |
43º58–44º50N - 012º15–012º45E |
EU-156 |
F |
Basse-Normandie (Manche West) Reg group (=Tombelaine) |
48º37–49º50N - 001º28–001º58W |
EU-157 |
F |
Bretagne (Cotes-D'Armor East etc) Reg group (=Agot, Cezembre, Harbour, Herpin) |
48º37–48º44N - 001º34–002º30W |
EU-158 |
SV |
Peloponnisos (Messinia) Region group (=Agios Mariani, Avgo [near Venetiko], Proti, Sapientza, Schiza, Venetiko) |
36º38–37º23N - 021º30–022º20E |
EU-159 |
F |
Aquitaine Region group (=Banc d'Arguin, Cordouan) |
43º22–45º37N - 001º05–001º48W |
EU-160 |
R1P |
Barents Sea Coast group (=Chaichiy [near Cape Mikulkin], Korga) |
66º26–68º42N - 043º10–048º00E |
EU-161 |
R1Z |
Barents Sea Coast East group (=Chaichiy, Lumbovskiy, Medvezhiy, Sem' Ostrovov Isls [namely Bol'shoy & Malyy Litskiy, Bol'shoy Zelenets, Kharlov, Kuvshin, Veshnyak], Sosnovets, Veshnyak [near Cape Orlov], Vitte) |
66º23–68º53N - 037º00–041º30E |
EU-162 |
R1Z |
White Sea Coast group (=Bol'shoy Gal'muk, Glov, Golovin, Goreliye Isls, Kibirinskiye Ludy Isls, Kruglyy, Lodeyniy, Lomtishniye Isls, Malyy, Medvezhiy, Naumikha, Oleniy [near Kandalaksha], Rogoviye Ludy Isls, Ryashkov, Sredniye Ludy Isls, Tarasikha, Vachev, Vlasov, Voroniy) |
66º02–67º10N - 032º15–040º18E |
EU-163 |
YU |
Montenegro group (=Hr Katic, Hr Sv Nedjelja, Sv Nikola) |
41º50–42º23N - 018º33–019º23E |
EU-164 |
TK |
Corsica's Coastal Islands (=Bruzzi, Camaro Canto, Cavallo, Finocchiarola, Giraglia, Lavezzi Isls, Les Moines, Piana/Sperone, Poraggia, Ratino, San Bainso, San Cipriano, Sperduto, Toro) |
41º19–43º03N - 008º25–009º40E |
EU-165 |
I*0 |
Sardinia's Coastal Islands (=Asinara, Cavoli, Cormorani, Figarolo, Foradada, Il Catalano, Il Toro, La Vacca, Li Nibani, Maddalena di Alghero, Mal di Ventre, Molara, Molarotto, Mortorio, Ogliastra, Pedrami, Quirra, Rossa di Badesi, Rossa di Teulada, San Macario, San Pietro, Serpentara, Soffi, Tavolara, and other qualifying islands – see comments below) |
38º50–41º16N - 008º05–009º53E |
EU-166 |
I*9 |
Sicily's Coastal Islands (=Asinelli, Femmine, Lachea & Il Faraglione in Ciclopi Isls, Pietra di Patti, Porri, Stagnone Isls [namely La Scuola, Lunga or Grande, San Pantaleo or Mozia, Santa Maria]) |
36º37–38º20N - 012º25–015º39E |
EU-167 |
CT |
Baixo Alentejo Province group (=Pessegueiro) |
37º27–38º30N - 008º47–008º55W |
EU-168 |
TF7 |
Iceland's Coastal Islands (=Aedey, Akureyjar, Andey, Arney, Bildsey, Bjarnarey, Bjarneyjar, Brokey, Drangey, Eldey, Eldeyjardrangur, Ellidaey, Engey, Fagurey, Flatey [x2], Fremri Langey, Grimsey [x2], Hergilsey, Hlada, Holey, Hrappsey, Hrisey, Hrollaugseyjar, Hvallatur, Klofningur, Langey, Malmey, Manareyjar, Olafseyjar, Oxney, Papey, Raudseyjar, Seley, Skaleyjar, Skrudur, Sudurlond, Svefneyjar, Svidnur, Tvisker, Videy, Vigur [x2]) |
63º15–66º40N - 013º20–024º40W |
EU-169 |
ZA |
Albania group (=Sazan) |
39º41–41º51N - 019º13–020º01E |
EU-170 |
9A |
Dalmatia North group (=Aba Vela, Arta Vela & Mala, Babac, Blitvenica, Borovnik, Brusnjak, Dolfin, Drvenik, Dugi Otok, Gangarol, Glamoc, Greben, Gustac, Ist, Iz, Kakan, Kameni Zakan, Kaprije, Kasela, Katina, Kornat, Kosara, Krapanj, Kukuljari Islands [namely Babuljak, Kukuljar, Vodnjak], Kurba Vela & Mala, Lavdara, Lavsa, Levrnaka, Lunga, Lutrosnjak, Mana, Maun, Misnjak Veli & Mali, Molat, Morovnik, Mrtovnjak, Murvenjak, Oblik, Obonjan, Okljuc, Olib, Osljak, Pag, Pasman, Piskera, Planik, Pohlib, Premuda, Prvic, Radelj, Rasip Veli & Mali, Rava, Ravan, Ravni Zakan, Rivanj, Sestrunj, Silba, Silo, Sit, Skarda, Skrda, Skulj, Smokvica Vela & Mala, Tetovisnjak, Tijat, Tmara, Tramercica, Tramerka, Tri Sestrice, Tun Veli & Mali, Ugljan, Vela & Mala Krbela, Veli & Mali Laganj, Veli & Mali Sikavac, Veli Skolj, Vir, Vodenjak, Vrgada, Zirje, Zizanj, Zlarin, Zmajan, Zminjak, Zut, Zverinac) |
43º35–44º44N - 014º33–015º56E |
EU-171 |
OZ |
Jylland North group (=Agero, Borreholm, Egholm, Fruens Holm, Fur, Hirsholmene, Jegindo, Lindholm, Livo, Mors, Tagholme, Troldholme, Vendsyssel-Thy / Nordjylland Island [aka North Jutland Island]) |
56º43–57º50N - 008º10–010º45E |
EU-172 |
OZ |
Jylland East and Fyn group (=Aebelo, Aero, Aro, Avernako, Bago, Barso, Birkholm, Bjorno, Brandso, Drejo, Endelave, Faeno, Fyn, Hjarno, Hjelm, Hjorto, Illumo, Langeland, Lyo, Romso, Samso, Sio, Skaro, Stryno, Tasinge, Thuro, Toro, Tuno, Vejro/Arhus, Vigelso) |
54º40–56º43N - 009º30–011º00E |
EU-173 |
OH1 |
Lansi-suomi (Pori) Province group (=Anttoora, Bastuskar, Enskeri, Ilgrund [aka Vihurikari], Isomaa, Kalla, Kuuskajaskari, Lampaluoto, Ouransaaristo, Pastuskeri [x2], Pirskeri, Reposaari Rafso, Sandstrominkari [aka Sandstrom Reef], Sappi, Sunaskeri, Tahkoluoto) |
61º04–61º57N - 021º00–021º40E |
EU-174 |
SV |
Makedonia / Thraki Region group (=Amoliani, Eleftheronisi, Kapros, Kelyfos, Koinyra, Panagia, Samothraki, Thasopoula, Thasos) |
39º53–41º00N - 022º33–026º02E |
EU-175 |
CU3-7 |
Central group (=Faial, Graciosa, Pico, Sao Jorge, Terceira and satellite islands) |
38º00–39º15N - 026º30–029º00W |
EU-176 |
SM3 |
Gavleborg County group (=Agon, Balson, Brannon, Drakon, Eggegrund, Enmaren, Enskar, Gillingson, Gran, Grasjalsbadan, Grimskar, Hogharen, Idenorsolmen, Innerston, Kalvhararna, Klacksorarna [include Storskaret], Krakon, Kusokalv, Kuson, Leskar, Lilljungfrun, Limo, Lovgrund, Norrskar, Norrskar Vitorarna, Nygrund, Prastgrundet, Ravskar, Sandskar, Sjalstenarna, Storjungfrun, Tarnsharet, Tihallan, Tunaolmen, Tupparna, Vasteron & Osteron Jattholmarna, Vitgrund, Vitskar) |
60º39–62º08N - 017º10–017º35E |
EU-177 |
SM5 |
Sodermanland / Ostergotland County group (=Alo, Arko, Armno, Asko, Aspholm, Aspoja, Bergo, Beten, Bjorkskar, Boso & Lill Boso, Enskar, Fagelo, Fango, Granso, Grasmaro, Haradskar, Harstena, Hartson, Hasko, Hasselo, Havringe, Hoko, Kallso, Kattilo, Korso, Krakmaro, Kramo, Lacka, Lammskar, Langon, Langskar, Lilla Olson, Lindoja, Lunda, Lundskar, Missjo, Ornklubb, Ringson, St Rimmo, Stora Alo, Vaggo, Vanso, Vastero, Vasteron) |
58º00–58º55N - 016º45–017º45E |
EU-178 |
ES0,8 |
Parnumaa County / Saaremaa County South group (=Gulf of Riga islands, namely Edikrava laid, Imutilaid, Kihnu, Kullilaid, Manilaid, Ruhnu, Sangelaid, Selglaid, Sillalaid, Sorgu, Umalaid) |
57º42–58º32N - 023º05–024º35E |
EU-179 |
UR |
Mykolayiv / Kherson Obl Black Sea Coast group (=Babin, Berezan', Dolgiy, Kalanchakskiye Isls, Orlov, Smolenyy) |
46º00–46º38N - 031º11–033º45E |
EU-180 |
UR |
Respublika Krym Black Sea Coast group (=Kosa Tuzla, Lebyazh'i Isls) |
44º23–46º04N - 032º27–036º36E |
EU-181 |
LZ |
Bulgaria group (=Sveta Anastasiya, Sveti Ivan) |
41º59–43º44N - 027º27–028º38E |
EU-182 |
UR |
Odes'ka Obl Black Sea Coast group (=Ankudinov, Ochakovskiy, Peschanyy, Poludennyy, Stambul'skiy, plus Zmeiniy) |
45º13–46º38N - 029º38–031º11E |
EU-183 |
YO |
Romania group (=Sacalinu Mare) |
43º44–45º13N - 028º34–029º42E |
EU-184 |
OH |
Oulu Province group (=Hailuoto, Hietakari, Hiuvet, Hoikka-Hiue, Iso-Hiue, Kotakari, Kriisi, Kropsu, Maakalla, Maakrunni, Roytta, Satakari, Ulkokalla, Ulkoklama, Ulkokrunni) |
64º10–65º35N - 023º35–025º26E |
EU-185 |
R6A-D |
Krasnodarskiy Kray Black Sea Coast group (=Dzendzik, Golen'kyy, Krupinina, Sudzhuk) |
43º23–45º22N - 036º36–040º00E |
EU-186 |
TA |
Turkey group (=Gokceada, Saros Isls) |
40º02–40º43N - 025º37–026º50E |
EU-187 |
SV9 |
Crete's Coastal Islands (=Agios Theodoros, Agria Gramvousa, Avgo, Chrysi, Dia, Dragonada, Elasa, Gavdopoula, Gavdos, Gianysada, Koufonisi, Paximada, Paximadia, Pontikonisi, Pseira) |
34º45–35º43N - 023º25–026º25E |
EU-188 |
R1P |
Pechorskoye Sea Coast West group (=Sengeyskiy, Timanets) |
67º36–68º33N - 048º00–052º00E |
EU-189 |
GM,MM |
Isle of Rockall |
57º37–57º37N - 013º42–013º42W |
NA-001 |
C6 |
Great Bahama Bank group (=Andros, Big Wood, Brigantine Cays, Cat, Conception, Curley Cut Cays, Current, Darby, Dolly Cays, Egg, Eleuthera, Flamingo, Great Guana, Great & Little Exuma, Green, Guinchos, Harbour, Hog, Jamaica, Joulter Cays, Lee Stocking, Little Darby, Little Ragged, Little San Salvador, Long Island [not Long Cay], Man, Man-of-War, New Providence [Nassau], Nurse, Paradise, Raccoon, Ragged, Rose, Royal, Rum, Russell, Salt, San Salvador, Santo Domingo, Seal, Shroud, Spruce, Stocking, The Brothers, Verde, Water Cays, Williams, Young) | 21º35–25º42N - 074º15–078º45W |
NA-002 |
VP5 |
Caicos Islands (=Ambergris Cays, East, North, South, West & Middle Caicos, French, Parrot, Pine, Providenciales (aka Provo), Seal Cays, Water, White Cays) | 21º05–22º05N - 071º20–072º35W |
NA-003 |
VP5 |
Turks Islands (=Big Sand, Cotton, East, Gibb's, Grand Turk, Long, Pear, Penniston, Salt) | 21º05–21º40N - 071º00–071º20W |
NA-004 |
KL |
North Slope County Centre group (=Cross, Endeavor [aka Endicott], Eskimo Isls, Jones Isls, Midway Isls, Return Isls) | 70º13–71º00N - 147º40–154º00W |
NA-005 |
VP9 |
Bermuda Islands (=Bermuda, Boaz, Coney, Nonsuch, North & South Ireland, Paget, Somerset, St David's, St George's) | 32º10–32º30N - 064º30–065º00W |
NA-006 |
VE8,VY0 |
Nunavut (Victoria Island) group (=Kilian, Stefansson, Victoria) | 68º20–74º00N - 100º45–119º30W |
NA-007 |
VY0 |
Nunavut (Southampton Island) group (=Coats, Southampton, Vansittart) | 62º00–66º33N - 080º00–088º30W |
NA-008 |
VY0 |
Nunavut (Ellesmere Island) group (include Ward Hunt) | 76º10–83º20N - 060º30–092º30W |
NA-009 |
VE8,VY0 |
Nunavut (Parry Islands) group (=Baillie-Hamilton, Bathurst, Borden, Brock, Byam Martin, Cameron, Coburg, Cornwall, Cornwallis, Devon, Eglinton, Emerald, Graham, Grosvenor, Lougheed, Mackenzie King, Melville, Prince Patrick) | 74º24–79º00N - 078º00–123º30W |
NA-010 |
VE1 |
NS Province (Cape Breton Island) group (=Bird Isls, Cape Breton, Henry, Janvrin, Madame, Margaree, Petit-de-Grat, Port Hood, Scaterie) | 45º25–47º08N - 059º38–061º38W |
NA-011 |
FO |
Clipperton Island | 10º13–10º23N - 109º08–109º18W |
NA-012 |
TI9 |
Coco's Island (=Coco, Conico, Dos Amigos Isls, Manuelita) | 05º28–05º38N - 086º58–087º08W |
NA-013 |
YN |
Caribbean Sea Coast Centre group (=Askill, Bill Bird, French, Great & Little King, Great & Little Tyra, Guerrero Cays [aka Man of War Cays], Maiz Isls [aka Corn Isls], Seal, Tungwarra Cays, Water) | 12º00–13º30N - 082º45–083º40W |
NA-014 |
VE9 |
NB Province South group (=Adam, Bar, Barnes, Beans, Bliss, Campobello, Casco Bay, Cheney, Cherry, Deer, Dinner, Grand Manan, Great Duck, Green, Grindstone, Hardwood, Head Harbour, Hospital Isls, Indian, Jamison, Machias Seal, Macs, Manawagonish, Marble, Mowat, Nubble, Outer Wood, Parker, Partridge, Pendleton, Popes, Ross, St Helens, Salkeld Isls, Sandy, Simpsons, Spectacle Isls, Spruce, The Wolves, Three Isls, Thumb Cap, White, White Head, White Horse, Wood) | 44º27–45º48N - 064º30–067º04W |
NA-015 |
CO,KG4 |
Cuba (main island and coastal islands not qualifying for other groups) | 19º48–23º15N - 074º07–085º00W |
NA-016 |
ZF |
Cayman Islands (=Cayman Brac, Grand Cayman, Little Cayman) | 19º00–20º00N - 079º35–081º35W |
NA-017 |
XE2 |
Baja California State South West group (=Benito Isls, Cedros, San Jeronimo) | 28º00–30º00N - 114º06–116º00W |
NA-018 |
OX |
Greenland (main island and coastal islands not qualifying for other groups) | 59º45–84º00N - 011º30–074º00W |
NA-019 |
KL |
Kodiak group (=Afognak, Aiaktalik, Ban, Kodiak, Marmot, Raspberry, Shuyak, Sitkalidak, Spruce, Twoheaded, Ugak, Uganik, Woody) | 56º40–58º45N - 151º30–155º00W |
NA-020 |
YV0 |
Aves Island | 15º38–15º48N - 063º34–063º43W |
NA-021 |
8P |
Barbados | 12º50–13º25N - 059º20–059º45W |
NA-022 |
VP2E |
Anguilla (=Anguilla, Anguillita, Dog, Prickly Pear Cays, Scrub, Seal Isls, Sombrero) | 18º09–18º40N - 062º53–063º30W |
NA-023 |
VP2V |
British Virgin Islands (=Anegada, Beef, Buck, Cooper, Eustatia, Frenchman's, Ginger, Great & Little Camanoe, Great & Little Thatch, Great & Little Tobago, Guana, Jost Van Dyke, Little Jost Van Dyke, Mosquito, Necker, Norman, Peter, Prickly Pear, Salt, The Dogs, Tortola, Virgin Gorda) | 18º15–18º50N - 064º10–064º55W |
NA-024 |
J3 |
Grenada | 11º57–12º16N - 061º30–061º55W |
NA-025 |
J8 |
The Grenadines (=A Quatre, Baliceaux, Battowia, Bequia, Canouan, Mayreau, Mustique, Palm [aka Prune], Petit Canouan, Petit Mustique, Petit St Vincent, Savan, Tobago Cays, Union) | 12º32–13º04N - 061º04–061º30W |
NA-026 |
W2 |
NY State group (=City, Davids, Fire, Fishers, Gardiners, Governors, Great & Little Gull, Hart, Hoffman, Long Island, Plum, Robins, Shelter, Swinburne) | 40º29–41º18N - 071º50–074º16W |
NA-027 |
VO1 |
Newfoundland Island (main island including Brighton, Cobbler, Pilley's, Random, Triton and coastal islands not qualifying for other groups) | 46º35–51º40N - 052º35–059º30W |
NA-028 |
KL |
Pribilof Islands (=Otter, Saint George, Saint Paul, Walrus) | 56º25–57º25N - 169º20–170º35W |
NA-029 |
VY2 |
Prince Edward Island (include satellite islands) | 45º55–47º10N - 061º57–064º30W |
NA-030 |
XE4 |
Revilla Gigedo Islands (=Roca Partida, San Benedicto, Socorro) | 18º35–19º30N - 110º40–112º25W |
NA-031 |
W1 |
RI State group (=Block, Coasters Harbor, Conanicut, Dutch, Dyer, Goat, Gooseberry, Gould, Hog, Hope, Patience, Prudence, Rhode Island [aka Aquidneck], Rose) | 41º08–41º41N - 071º07–071º54W |
NA-032 |
FP |
St Pierre & Miquelon | 46º40–47º15N - 056º06–056º30W |
NA-033 |
HK0 |
San Andres Island (include Albuquerque Cays, Este Sudeste Cays) | 12º00–12º40N - 081º15–082º00W |
NA-034 |
W4 |
FL State Centre West group (=Anclote Keys, Anna Maria, Boca Ciega, Cabbage, Clearwater, Egmont, Honeymoon, Lido, Long, Mullet, Pine, St Armands, Treasure, Vina del Mar ) | 26º57–28º28N - 082º30–082º55W |
NA-035 |
HR |
Santanilla (Swan) Islands (aka SWAN or CISNE ISLANDS) | 17º20–17º30N - 083º45–084º00W |
NA-036 |
VE7 |
BC Province (Vancouver Island) group (=Broken Group Isls, Chatham, Cormorant, De Courcy, Denman, Discovery, Flores, Hope, Hornby, Link, Mary Todd, Mudge, Nigel, Nootka, Pearse Isls, Scott Isls, Trial, Vancouver and coastal islands not qualifying for other groups) | 48º15–51º00N - 123º12–129º15W |
NA-037 |
KL |
Near Islands (Semichi Islands) group (=Alaid, Nizki, Shemya) | 52º35–52º50N - 173º49–174º15E |
NA-038 |
VE2 |
QC Province (La Madeleine Islands) group (=Brion, Cap aux Meules, Entree, Grande Entree, Grosse, Havre Aubert, Havre aux Maisons, Le Corps Mort, L'Est) | 47º00–48º00N - 061º05–062º20W |
NA-039 |
KL |
Andreanof Islands (=Adak, Amlia, Atka, Bobrof, Chugul, Great Sitkin, Igitkin, Kagalaska, Kanaga, Kasatochi, Koniuji, Little Tanaga, Sagigik, Seguam, Tagalak, Tanadak, Tanaga, Umak) | 51º33–52º30N - 172º10–178º15W |
NA-040 |
KL |
St Lawrence Island (=Punuk Isls, St Lawrence) | 62º50–63º50N - 168º30–172º00W |
NA-041 |
KL |
Alexander Archipelago (=Admiralty, Annette, Baker, Baranof [Sitka], Chichagof, Coronation, Dall, Douglas, Duke, Etolin, Forrester, Heceta, Kosciusko, Kruzof, Kuiu, Kupreanof, Long, Mitkof, Noyes, Prince of Wales, Revillagigedo, Suemez, Warren, Yakobi, Zarembo) | 54º40–58º35N - 131º00–136º30W |
NA-042 |
KL |
Valdez Cordova County West group (=Green, Hawkins, Hinchinbrook, Knight, Middleton, Montague, Naked, Perry, Wooded Isls) | 59º20–61º00N - 145º38–148º33W |
NA-043 |
VY0 |
Nunavut (Sverdrup Islands) group (=Amund Ringnes, Axel Heiberg, Ellef Ringnes, King Christian, Meighen) | 77º30–81º35N - 085º00–106º30W |
NA-044 |
VO2 |
NFLD Province (Labrador) South group (=American, Ballast, Battle Isls [namely Assizes, Battle, Copper, Crow, Double, Great, Great Caribou, Green, Gull, Hare, Indian, Paddy Bond, Red, Southern], Belle Isle, Black [near North Head], Camp Isls, Cartwright, Castle, Chapel, Collingham, Cooper, Dead Isls [namely Bake Apple, Bull, Butler, Eastern, Gull, North, Ships, West], Denbigh, Devils Lookout, Duck Isls [near Seal Islands Harbour], Fish, Flat, Fling Isls, Gannet Isls, George, Grady [Grady Harbour], Granby, Halfway, Hare [near Denbigh], Hare [near Grady], Hare [near Seal Islands Harbour], Hawke, Herringnet, Hiscock Isls, Island of Ponds, Jack Fling, Jennifer, Lazyman, Ledge [in Table Bay], Leg, Lewis, Long, Meadow, North & South Stag, Offer Red, Old Man, Peterel Isls, Porcupine, River Isls [namely Anthony Isls, Captain Jack's, Duck, Goose], Roundhill, St Charles Gull, St Peter Isls, Sandy Isls, Seal Isls [Seal Islands Harbour], South Duck, South Green, South Wolf, Spotted, Square Isls [namely Birchy Narrows, Burnt, Curlew, East, Long, Narrows, Square, West, Whitefish, Yellow Fox], Stony, Sugarloaf, Tilcey, Trunmore Bay Isls [namely Dog Isls, Double Isls, Green, Handy Harbour, Hare Isls, Haypook, Horse Chops, Huntingdon, Independent, Long, Newfoundland, Norman, Packs Harbour, Pigeon, Shag], Tub, Tumbledown Dick, Twin Isls, Venison, White Fox) | 51º22–54º24N - 055º10–058º13W |
NA-045 |
XE3 |
Quintana Roo State North group (=Contoy, Holbox, Mujeres) | 20º50–21º50N - 086º30–087º32W |
NA-046 |
W1 |
MA State South group (=Chappaquiddick, Elizabeth Isls [namely Cuttyhunk, Nashawena, Naushon, Nonamesset, Pasque, Penikese], Martha's Vineyard, Muskeget, Nantucket, No Mans Land, Tuckernuck) | 41º13–41º44N - 069º54–071º07W |
NA-047 |
VY0 |
Nunavut (Baffin Island) group (Main Island) (include coastal islands not qualifying for other groups) | 61º45–73º55N - 061º00–090º15W |
NA-048 |
C6 |
Bimini Islands (=Cat Cays, Great Isaac, North Bimini, Oceans, Orange, Pigeon, South Bimini) | 24º40–26º10N - 078º45–079º25W |
NA-049 |
HK0 |
Providencia Island (include Santa Catalina) | 13º15–13º27N - 081º15–081º30W |
NA-050 |
KL |
North Slope County East group (=Barter, Flaxman, Maguire Isls, McClure Isls, Stockton Isls, Tigvariak) | 69º39–70º30N - 141º00–147º40W |
NA-051 |
VE7 |
BC Province (Queen Charlotte Islands) group (=Burnaby, Chaatl, Faraday, Frederick, Graham, Hibben, Hippa, Huxley, Kerouard Isls, Kunga, Kunghit, Langara, Lina, Louise, Lyell, Marble, Maude, Moresby, Murchison, Ramsay, Reef, Richardson, Talunkwan, Tanu) | 51º50–54º20N - 130º55–133º15W |
NA-052 |
W4 |
FL State South West (Collier / Monroe) group (=Cape Romano, Chokoloskee, Helen, Kice, Marco, Ten Thousand Isls) | 25º06–26º19N - 080º51–081º51W |
NA-053 |
KL |
Trinity Islands (=Sitkinak, Tugidak) | 56º20–56º40N - 153º45–155º00W |
NA-054 |
C6 |
Berry Islands (=Bonds, Chub, Great & Little Harbour, Hoffman's, Great & Little Stirrup (aka Coco), Whale) | 25º20–25º55N - 077º35–078º00W |
NA-055 |
W1 |
ME State East group (=Andrews, Babbidge, Baker, Bar, Bartlett, Beach, Bear, Birch, Black [near Placentia], Black & White Horse, Bois Bubert, Bradbury, Brimstone, Burnt, Butter, Calderwood, Crotch, Deer Isle & Little Deer Isle, Dix, Eagle, Eaton, Fog, Graffam, Great Wass, Great & Little Cranberry, Great & Little Duck, Great & Little Gott, Great & Little Spoon, Great & Little Spruce Head, Greening, Greens, Harbor, Hardwood, Head Harbor, Heron, Hewett, High, Hog, Hurricane & Little Hurricane, Ironbound, Isle au Haut, Islesboro, Job, Johns, Kimball, Large & Little Green, Lasell, Leadbetter, Long [near Swans], Long [west of Mount Desert], Mark, Marshall, Matinicus, McGlathery, Merchant, Metinic, Monroe, Mosquito, Mount Desert, No Mans Land, North Haven, Opechee, Otter, Penobscot, Petit Manan, Pickering, Placentia, Pleasant, Pond, Ragged, Resolution, Roque, Saddle, Saddleback, Schoodic, Scott Isls, Seal, Seven Hundred Acre, Sheep, Sheephead, Sister Isls, Smith, Spruce, Stimpsons, Stoddart, Sutton, Swans, The Porcupines, Tinker, Torrey Isls, Turtle, Vinalhaven, Warren, White Isls, Wooden Ball, York) | 43º45–45º03N - 066º56–069º15W |
NA-056 |
CO4 |
La Juventud Island group (=La Juventud [aka Isle of Pines], Los Canarreos Archipelago [namely Cantiles, Largo, Rosario]) | 21º15–22º15N - 081º18–083º18W |
NA-057 |
HR |
Bahia Islands (=Barbareta, Guanaja, Roatan, Utila with Little, Morgans, Rock & Water Cays and other satellite islands) | 16º02–16º32N - 085º45–087º05W |
NA-058 |
W4 |
GA State group (=Blackbeard, Commodore, Cumberland, Doboy, Drum Point, Jekyll, Lanier, Little Broughton, Little St Simons, Ossabaw, Rabbit, Raccoon Key, St Catherines, St Simons, Sapelo, Sea, Walburg, Wolf) | 30º42–32º05N - 080º50–081º30W |
NA-059 |
KL |
Fox Islands (=Bogoslof, Krenitzin Isls [namely Akun, Akutan, Avatanak, Rootok, Tigalda, Ugamak], Samalga, Sedanka, Umnak, Unalaska, Unalga, Unimak, Vsevidof) | 52º40–55º05N - 163º00–169º30W |
NA-060 |
HR |
Valle / Choluteca Department group (=Carabobo, Caracolita, Comandante, Conejo, Coyote, Exposicion, Inglesa, Tigre, Violin) | 13º00–13º25N - 087º18–087º49W |
NA-061 |
VE7 |
BC Province North group (=Aristazabal, Arthur, Banks, Bonilla, Calvert, Campania, Campbell, Denny, Digby, Dolphin, Dowager, Farrant, Finlayson, Gill, Goose, Goschen, Gribbell, Hawkesbury, Hecate, Hunter, Kaien, Kennedy, Kinahan Isls, King, Lady Douglas, McCauley, Moore Isls, Pitt, Porcher, Prescott, Price, Princess Royal, Rennison, Roderick, Rushton, Smith, Somerville, Spicer, Stephens, Swindle, Tugwell, Wales) | 51º00–55º03N - 127º11–130º55W |
NA-062 |
W4 |
FL State (Florida Keys) group (=Annette, Archer, Bahia Honda, Barracuda, Bay Keys, Big & Little Pine, Big & Little Spanish, Big & LittleTorch, Boca Chica, Boca Grande, Boot, Conch, Content Keys, Cottrell, Crawfish, Cudjoe, Cutoe, Dredgers, Duck, East Bahia Honda, Elliott, Fat Deer, Fiesta, Fish Hawk, Fleming, Grassy, Halfmoon, Horseshoe Keys, Howe, Howell, Indian, Johnston, Key Largo, Key Vaca [Marathon], Key West, Lignumvitae, Loggerhead, Long, Man, Marquesas Keys, Mud Keys, Newfound Harbor Keys, No Name, Ohio, Old Rhodes, Pacet, Pigeon, Plantation, Raccoon, Ragged Keys, Ramrod, Rodriguez, Sands, Sawyer, Shell, Snipe Keys, Soldier, Spanish Harbor, Sugarloaf, Summerland, Tavernier, Upper & Lower Matecumbe, Water Keys, West Harbor, Windley, Woman and keys in Florida Bay, west of Key Largo) | 24º25–25º37N - 080º00–082º15W |
NA-063 |
CY0 |
Sable Island | 43º53–44º03N - 059º40–060º13W |
NA-064 |
KL |
Near Islands (Agattu & Attu) group | 52º15–53º10N - 172º20–173º49E |
NA-065 |
W7 |
WA State North group (=Bainbridge, Blake, Gedney, Hope, Maury, Minor, Protection, San Juan Isls [namely Allan, Barnes, Barren, Battleship, Blakely, Brown, Burrows, Cactus Isls, Canoe, Castle, Charles, Clark, Colville, Crane, Cypress, Decatur, Dinner, Flattop, Guemes, Hall, Hat, Henry, Huckleberry, Iceberg, James, Johns, Jones, Long, Lopez, Lummi, Matia, Obstruction, Orcas, Patos, Pearl, Saddlebag, San Juan, Satellite, Sentinel, Shaw, Sinclair, Skipjack, Spieden, Stuart, Sucia, Turn, Waldron, Wasp Isls], Smith, Vashon, Whidbey) | 47º19–49º00N - 122º13–123º30W |
NA-066 |
W6 |
CA State South (Orange / San Diego) group (=South Channel Islands [namely San Clemente, San Nicolas, Santa Barbara, Santa Catalina]) | 32º32–33º45N - 117º07–119º40W |
NA-067 |
W4 |
NC State East group (=Baregrass, Beacon, Big Swan, Browns, Cedar Hammock, Core Banks, Cricket, Duck, Dump, Great, Great Marsh, Gull, Harkers, Hatteras/Pea, Indian, Jacks, Kathryne Jane, Middle Marshes, Morgan, Ocracoke, Pifontary Isls, Portsmouth, Raccoon, Roanoke, Sam Winter Lump, Sand, Shackleford Banks, Sheep, Shooting Hammock, Whalebone) | 34º32–36º32N - 075º20–076º40W |
NA-068 |
VE9 |
NB Province North group (=Bay du Vin, Caraquet, Egg, Heron, Lameque, Miscou, Portage, Shediac) | 46º00–48º05N - 063º43–066º22W |
NA-069 |
W4 |
FL State South West (Charlotte / Lee) group (=Big Hickory, Black, Bokeelia, Captiva, Cole, Estero, Gasparilla, Lacosta (aka Cayo Costa), Long, Lovers, Pine, Sanibel) | 26º19–26º57N - 081º51–082º25W |
NA-070 |
KL |
Rat Islands (=Amchitka, Buldir, Davidof, Khvostof, Kiska, Little Kiska, Little Sitkin, Rat, Segula, Semisopochnoi) | 51º15–52º30N - 175º45–179º50E |
NA-071 |
HP |
Chiriqui / Veraguas South Province group (=Afuerita [aka Canal de Afuera], Berraco, Boca Brava, Bolanos, Burica, Carey Hembra, Carey Macho, Cebaco, Coiba, Contreras Isls [namely Brincanco, Pajaros, Uvas], Corral de Piedra, Gobernadora, Gomez, Icacos, Jicaron, Ladrones Isls, Las Ventanas, Leones, Linarte, Los Octavios, Los Venaditos, Montuosa, Palenquito, Palito de Afuera, Parida, Paridita, Rancheria, Restingue, Roncador, Saino, San Jose [near Boca Chica], Santa Catalina [near Parida], Santa Catalina [near Punta Brava], Secas Isls, Silva de Afuera, Venado) | 07º10–08º20N - 080º39–082º54W |
NA-072 |
HP |
Panama / Darien Province group (=Bona, Chepillo, El Pelado, Estiva, Iguana [in San Miguel Gulf], Las Perlas Archipelago [namely Bayoneta, Canas, Casaya, Casayeta, Contadora, Galera, Gibraleon, La Mina, Mogo Mogo, Pacheca, Pedro Gonzalez, Rey, Saboga, San Jose, Viveros], Maje, Morro Centinela, Morro de Pinas, Otoque, Pajaros, Taboga, Taboguilla, Uraba, Verde) | 07º12–09º01N - 077º54–080º02W |
NA-073 |
V3 |
Corozal / Belize District group (=Ambergris, Bluefield Range, Caulker [aka Corker], Cay Chapel, Frenchman's, St George's) | 17º07–18º29N - 087º45–088º21W |
NA-074 |
KL |
Nunivak Island | 59º40–60º30N - 165º25–167º35W |
NA-075 |
VE |
BC Province (Gulf Islands) group (=Brackman, Brethour, Chads, Coal, D'Arcy, Domville, Flat Top Isls, Forrest, Gabriola, Galiano, Gooch, Hood, James, Ker, Knapp, Kuper, Mayne, North & South Pender, Piers, Portland, Prevost, Pylades, Pym, Ragged Isls, Reid, Round, Russell, Ruxton, Saltspring, Saturna, Sidney, Thetis, Tree, Valdes) | 48º30–49º15N - 123º00–124º00W |
NA-076 |
W4 |
FL State North West (Jefferson etc) group (=Cedar Keys, Havens, Hog) | 28º28–30º06N - 082º39–084º05W |
NA-077 |
VE2 |
QC Province (Anticosti Island) group | 49º00–50º00N - 061º35–064º35W |
NA-078 |
XE2 |
Baja California Sur State South West group (=Magdalena, Santa Margarita, Santo Domingo) | 22º45–25º33N - 110º00–112º25W |
NA-079 |
W4 |
FL State (Dry Tortugas Islands) group (=Bush, East, Garden, Hospital., Loggerhead, Long, Middle) | 24º30–24º50N - 082º45–083º15W |
NA-080 |
C6 |
Little Bahama Bank group (=Allans, Barracuda Swash, Basin Harbour, Big & Little Harbour, Crishy Swash, Cross, Elbow, Gainum's, Gorda, Grand Bahama [Freeport], Great Guana, Great Sal, Great & Little Abaco, Green Turtle, Indian, Little Cave, Lower Crishy Swash, Mangrove, Man O'War, McLean's, Michael's, Moores, Nun Jack, Pensacola, Peterson, Powell, Randall's, Sandy Harbour, Spanish, Strangers, Sweeting's, The Marls, Tilloo, Treasure, Walker, Water, Whale and other islands north of the Northwest Providence and Northeast Providence Channels) | 25º42–27º30N - 076º50–079º10W |
NA-081 |
VE1 |
NS Province East group (=Barren, Beaver, Betty, Bird Isls, Borgles [aka Charles], Brother, Clam Bay Isls [namely Barren, Duck, Egg, Long, Roger], Coffin, Crooks, Cross, Devils, Dover, East & West Ironbound, Goose, Gravel, Guilford, Halibut Isls, Harbour Isls, Hardings, Hardwood, Horse, LaHave Isls [namely Bear, Bell, Bush, Cabbage, Cape LaHave, Coveys, Hirtle, Indian, Jenkins, LaHave, Middle, Moshers, Outer], Liscomb, Little Goose, Mahone Bay Isls [namely Apple, Backmans, Bella, Big & Little Gooseberry, Big & Little Tancook, Birch, Clay, Coveys, Flat, Frog, Grassy, Green, Indian, Kaulback, Little Rafuse, Long, Lynch, Mason, Meisners, Mountain, Pearl, Quaker, Rafuse, Round, Rous, Sacrifice, Saddle, Sheep, Snake, Spectacle, Squid, Woody, Young, Zwicker], McNab, Mitchell Bay Isls [namely Black Duck, Calf, Deepwater, Goose, Slate], Nichol [aka Wolfes], Pennant Bay Isls [namely Mackerel, Pennant, Powers, Seven Isls], Pumpkin, Round, St Margarets Bay Isls [namely Franks George, Shut-In], Salisbury, Sambro & Inner Sambro, Ship, Softwood, Sutherland, Tangier, Tuffin, Turners, White Isls) | 44º00–45º00N - 061º53–064º38W |
NA-082 |
W5 |
MS State group (=Cat, Horn, Petit Bois, Ship) | 30º10–30º24N - 088º23–089º30W |
NA-083 |
W4 |
VA State group (=Great Fox, Tangier, Watts inside Chesapeake Bay ; Chincoteague, Cobb, Fishermans, Hog, Wreck outside Chesapeake Bay) | 36º32–38º02N - 075º00–076º30W |
NA-084 |
VE2 |
QC Province (St Lawrence Gulf) East group (=Anse au Portage, Bassin, Bayfield, Bois, Ecrevisse, Flat, Godin Isls, Grand Mecatina, Grande Passe, Gros Mecatina Archipelago, Jalobert, Kakatshihip, Kanihukutiki, Kecarpoui Archipelago, Lac, Lecouve, Loups, Mack Isls, Murr Isls, Ouapitagone Isls, Pagouatchiou, Paul-Nadeau, Perroquets [near Blanc Sablon], Petit Mecatina Archipelago [namely Harrington Isls, Netagamiou Isls], Sable [near Tete a la Baleine], Sainte Marie Archipelago [namely Cliff Isls, Galibois Isls, Perroquets Isls], Ten Kauitshiht, Treble Hill, Triple Isls, Verte [aka Greenly], Vieux Fort Archipelago, Wakeham, Watagheistic) | 50º08–51º30N - 057º06–061º00W |
NA-085 |
W4 |
FL State North West (Bay to Wakulla) group (=Dog, St George, St Vincent, Shell) | 29º33–30º17N - 084º05–086º00W |
NA-086 |
CO7 |
Ciego De Avila / Camaguey Province Nth group (=Camaguey Archipelago [namely Coco, Romano]) | 21º30–22º40N - 077º00–078º56W |
NA-087 |
KL |
Shumagin Islands (=Andronica, Atkins, Big & Little Koniuji, Bird, Chernabura, Guillemot, Karpa, Korovin, Nagai, Near, Popof, Simeonof, Turner, Unga) | 54º40–55º40N - 159º00–161º00W |
NA-088 |
HP |
Bocas Del Toro Province group (=Bocas del Toro Archipelago [namely Bastimentos [aka Provision], Buttonwood Cays, Carnero, Cayo de Agua, Colon, Cristobal, Gallego Cays, Johnson, Manx, Nancy, Pastores [aka Shepherd], Plantain, Ramirez, Roldan, Tigre Cays, Tobobo, Valiente Cays, Viscaino Cays, Zapatilla], Escudo de Veraguas) | 08º48–09º34N - 081º14–082º34W |
NA-089 |
W5 |
LA State East group (=Chandeleur Isls [namely Chandeleur, Freemason Isls, New Harbor Isls, North Isls, Palos, Stake, plus Breton Isls, Curlew, Grand Gosier Isls in Plaquemines Parish], Chicot, Comfort, Deadman, Grand, Holmes, Little Mud Grass Isls, Martin, Mitchell, Mud Grass Isls, Pitre, Raccoon, Wild Goose) | 29º25–30º12N - 088º47–089º51W |
NA-090 |
XE3 |
Quintana Roo State Centre group (=Cozumel) | 19º50–20º50N - 086º30–087º28W |
NA-091 |
VE7 |
BC Province South group (=Anvil, Bowen, Broughton, Captain, Cortes, Cracroft, Gambier, Gilford, Hardy, Harwood, Hernando, Keats, Lasqueti, Malcolm, Minstrel, Nelson, Pasley, Quadra, Redonda Isls, Savary, Texada, Thormanby Isls) | 49º00–51º00N - 122º45–127º30W |
NA-092 |
W5 |
TX State West group (=Harbor, Matagorda [island, not the town or the peninsula], Mustang, North & South Padre, San Jose) | 25º57–28º23N - 096º22–097º33W |
NA-093 |
CO1-3 |
Pinar Del Rio / La Habana Province group (=Los Colorados Archipelago [include Jutias], San Felipe Cays) | 21º40–23º20N - 081º40–085º05W |
NA-094 |
CY9 |
St Paul Island | 47º08–47º15N - 060º07–060º14W |
NA-095 |
KP5 |
Desecheo Island | 18º20–18º26N - 067º25–067º32W |
NA-096 |
HH,HI |
Hispaniola (main island and coastal islands not qualifying for other groups) | 17º36–20º00N - 068º12–074º32W |
NA-097 |
6Y |
Jamaica (=Great Goat, Jamaica, Pedro Cays, Pigeon) | 16º45–18º45N - 075º30–078º30W |
NA-098 |
KP1 |
Navassa Island | 18º18–18º30N - 074º55–075º10W |
NA-099 |
KP3,4 |
Puerto Rico (=Caja de Muertos, Culebra, Culebrita, Mona, Monito, Puerto Rico, Vieques) | 17º48–18º40N - 065º09–068º00W |
NA-100 |
V2 |
Antigua & Barbuda (=Antigua, Barbuda, Crump, Great Bird, Green, Guiana, Long, Prickly Pear, Redonda, Sandy, York) | 16º52–17º45N - 061º38–062º23W |
NA-101 |
J7 |
Dominica | 15º10–15º40N - 061º12–061º30W |
NA-102 |
FG |
Guadeloupe (=Basse-Terre, Grande-Terre, La Desirade, La Petite Terre Isls, Marie-Galante) | 15º48–16º33N - 060º55–061º55W |
NA-103 |
VP2M |
Montserrat | 16º38–16º52N - 062º05–062º20W |
NA-104 |
V4 |
St Kitts & Nevis (=Nevis, St Kitts) | 17º05–17º27N - 062º30–062º55W |
NA-105 |
FS,PJ7 |
St Martin (Sint Maarten) (main island only) | 18º00–18º09N - 063º00–063º10W |
NA-106 |
KP2 |
Virgin Islands (=Buck, Capella Isls, Cockroach, Congo, Dog, Dutchcap, Flanagan, Grass, Great & Little St James, Hans Lollik, Hassel, Inner & Outer Brass, Leduck, Little Hans Lollik, Lovango, Mingo, Saba, Salt, Savana, St Croix, St John, St Thomas, Thatch, Water, West) | 17º40–18º26N - 064º32–065º09W |
NA-107 |
FM |
Martinique | 14º20–14º55N - 060º40–061º20W |
NA-108 |
J6 |
St Lucia | 13º40–14º10N - 060º48–061º08W |
NA-109 |
J8 |
St Vincent | 13º04–13º25N - 061º04–061º19W |
NA-110 |
W4 |
SC State group (=Bird [in Bull Bay], Cape, Dewees, Folly, Fripp, Harbor, Hilton Head, Horsehead, Hunting, Isle of Palms, Lighthouse, Long [near Folly], Mill, Morgan, Morris, Old, Pritchards, Raccoon Key [south of Key Creek only, near Cape Romain], St Helena, St Phillips, Sullivans, White, White Banks) | 32º05–33º51N - 078º33–080º56W |
NA-111 |
W2 |
NJ State group (=Barrel, Bonnet, Boot, Brigantine Beach, Cedar Bonnet, Clam, Dog, Drag Sedge, East & West Sedge, Egg [x2], Elder, Fish, Flat, Goosebar Sedge, Ham, Hester Sedge, High, Hither, Johnny Sedge, Long Beach, Marshelder Isls, Middle, Middle Sedge, Mordecai, Pullen, Salt, Sandy, Seven Mile Beach [namely Avalon, Stone Harbor], Shelter, Story, Sunflower, Tow, Tucker, Vol Sedge) | 38º55–40º29N - 073º57–075º30W |
NA-112 |
W4 |
NC State West group (=Bald Head [Cape Fear], Battery, Bean, Bogue Banks/Emerald, Cat, Dog, Long, Long Marsh, Lovett, Masonboro, Piney, Smith, Sunset Beach, Wood) | 33º51–34º42N = 076º40–078º33W |
NA-113 |
C6 |
South Bahamas group (=Acklins, Castle, Crooked, Great & Little Inagua, Long Cay [not Long Island], Mayaguana, Plana Cays, Samana and other islands south and east of the Crooked Island Passage) | 20º50–23º15N - 072º35–074º35W |
NA-114 |
FG |
Les Saintes Islands (=A Cabrit, Grand, La Coche, Terre de Bas, Terre de Haut) | 15º48–15º55N - 061º30–061º43W |
NA-115 |
XE4 |
Clarion Island | 18º15–18º30N - 114º35–114º55W |
NA-116 |
TI8 |
Puntarenas Province West group (=Aves, Bejuco, Caballo, Cabo Blanco, Cedros, Chira, Cortezas Isls, Guayabo, Jesusita, Negritos Isls, Pajaros [near Pajaros Town], Pajaros Isls [near Cedros], Pan de Azucar, San Lucas, Tortugas Isls [namely Alcatraz, Tolinga, aka Jasper]) | 09º20–10º10N - 084º00–085º14W |
NA-117 |
TI8 |
Puntarenas Province East group (=Ballena, Cano) | 08º02–09º20N - 082º55–084º00W |
NA-118 |
VE7 |
BC Province (Dundas Islands) group (=Baron, Connel Isls, Dundas, Dunira, Green, Grey, Melville, Moffatt Isls, Nares Isls, Prince Leboo, Randall, Whitesand, Zayas) | 54º20–54º40N - 130º40–131º10W |
NA-119 |
W5 |
LA State Centre group (=Brush, Caillou, Dernieres Isls, Terrebonne, Timbalier) | 29º00–29º28N - 090º25–091º21W |
NA-120 |
W5 |
LA State West group (=Marsh) | 29º23–29º48N - 091º13–093º50W |
NA-121 |
KL |
Dillingham / Bristol Bay County group (=Hagemeister, Round, Summit, Walrus Isls) | 58º20–59º03N - 157º00–161º20W |
NA-122 |
HI |
Dominican Republic's Coastal Islands (=Beata, Catalina, Leventado, Saona) | 17º30–20º00N - 068º00–071º52W |
NA-123 |
V3 |
Turneffe Islands =Big Cay Bokel, Blackbird, Douglas, plus Half Moon, Long, Northern Cays on Lighthouse Reef) | 17º07–17º40N - 087º25–088º00W |
NA-124 |
XE2 |
Baja California Sur State South East group (=Ballena, Cerralvo, Espiritu Santo, Gallina, Gallo, Partida, Reina, San Diego, San Francisco, San Jose, Santa Cruz) | 22º45–25º33N - 109º15–111º06W |
NA-125 |
VE2 |
QC Province (St Lawrence Gulf) West group (=Cormorans [near Petit Caouis], Grand & Petit Caouis, Mai Isls, Oeufs, Sept Iles Archipelago [namely Cayes de l'Est, Corossol, Dequen Isls, Grande & Petite Basque, Grosse & Petite Boule, Manowin]) | 49º16–50º18N - 065º00–068º00W |
NA-126 |
VE1 |
NS Province South group (=Blue, Blue Gull, Cape Negro, Cockerwit Passage Isls [namely Egg, Fish, Goodwins, Johns, Raspberry, Solomans, Vigneau], Flat [near Mud], Grey, Inner, Jackies, Little Hope, Lobster Bay Isls [namely Big Fish, Board Isls, Bonds, Canoe, Gull, Hog, Jones, Lears, Peggy, Pumpkin, Round, Tucker, Whitehead, Wilson], Massacre, McNutt, Mud, Outer, Port Mouton, Ram, Seal, Spectacle Isls, Stoddart, Tusket Isls [all except Mathieu & Turnip]) | 43º15–44º00N - 064º38–066º30W |
NA-127 |
VE1 |
NS Province West group (=Brier, Haute, Long) | 44º00–45º43N - 064º30–066º30W |
NA-128 |
VE2 |
QC Province (St Lawrence Waterway) group (=Basques, Bellechasse, Bic, Blanche, Brothers Isls, Brulee, Canards, Canot, Chatigny, Cheval, Corneilles, Coudres, Durand, Fraises, Gointon, Gros Pelerin, Grosse Ile, Grues, La Corneille, Lievres, Long Pelerin, Longue, Loups Marins, Madame, Oies, Orleans, Patience, Patins, Pelerin du Jardin, Pelerin du Milieu, Pillier de Bois, Pillier de Pierre, Pommes, Pot a l'Eau de Vie, Providence Isls, Ronde, Rouge, Ruau, Saint Barnabe, Sainte Marguerite, Sottise, Verte) | 46º50–49º17N - 068º00–071º10W |
NA-129 |
VY0 |
Nunavut (Banks Island) group (include Bernard, Norway) | 70º50–74º40N - 115º00–126º30W |
NA-130 |
VY0 |
Nunavut (Baffin's Coastal Islands) East group (=Bylot, Edgell, Qikiqtarjuaq [aka Broughton], Resolution - Refer other islands to IOTA HQ for decision) | 61º15–73º55N - 061º00–086º00W |
NA-131 |
VY0 |
Nunavut (Kitikmeot Region) East Centre group (=Admiralty, Clarence Isls, Finlayson Isls, Gateshead, Hat, Hovgaard Isls, Jenny Lind, Keith Isls, King William, Kirkwall, Matty, Melbourne, Minto Isls, Nordenskiold Isls, O'Reilly, Royal Geographical Society Isls, Simpson Strait Isls [namely Albert, Beaver, Boulder, Castor, Chens, Club, Comb, Denille, Dolphin, Eta, Hook, Kilwinning, Pollux, Ristvedt, Saatuq, Sarvaq, Taupe], Spalding Isls, Tennent Isls) | 67º15–71º00N - 093º30–106º10W |
NA-132 |
HK0 |
Bajo Nuevo & Serranilla Bank Cays | 15º40–16º00N - 078º30–080º05W |
NA-133 |
HK0 |
Serrana Bank & Roncador Cays | 13º27–14º30N - 079º55–081º15W |
NA-134 |
OX |
Greenland's Coastal Islands North West (=Aasiaat [aka Egedesminde], Qeqertarsuaq [aka Disko], Upernavik, Uummannaq [near Qeqertarsuaq]) | 66º30–84º00N - 044º45–074º00W |
NA-135 |
XE3 |
Campeche State group (=Carmen) | 18º27–22º30N - 090º25–092º30W |
NA-136 |
W1 |
CT State group (=Falkner, Norwalk Isls [namely Chimon, Cockende, Copps, Grassy, Ram, Sheffield], The Thimbles) | 40º58–41º20N - 071º54–073º39W |
NA-137 |
W1 |
ME State West group (=Bailey, Bangs, Basket, Bates, Black, Clapboard, Cliff, Cousins, Cow, Cranberry, Crane, Cushing, Damariscove, Eagle, Fisherman, Franklin, French, Friendship Long, Georges Isls [namely Allen, Bar, Barter, Benner, Burnt, Caldwell, Davis, McGee, Teel, Thompson], Great & Little Chebeague, Great & Little Diamond, Haddock, Hall, Harbor, Haskell, Hope, Hupper, Inner & Outer Green, Jewell, Littlejohn, Long, Louds, Manana, Marsh, Monhegan, Morse, Moshier & Little Moshier, Otter, Outer Heron, Overset, Peaks, Pond, Pumpkin, Ragged, Ram, Ross, Seguin, Squirrel, Stave, Stockman, Stone, Sturdivant, The Hypocrites, Thief, Upper & Lower Goose, Whaleboat & Little Whaleboat, White Isls, Wreck) | 43º04–43º59N - 069º15–070º42W |
NA-138 |
W4 |
FL State North East group (=Amelia, Bird, Fort George, Talbot) | 27º52–30º42N - 080º30–081º30W |
NA-139 |
W3 |
MD State East group (=Assateague outside Chesapeake Bay) | 38º02–38º27N - 075º02–075º22W |
NA-140 |
W3 |
MD State West group (=Bloodsworth, Lower & Middle Hooper, Smith, South Marsh inside Chesapeake Bay) | 37º54–39º05N - 075º45–076º35W |
NA-141 |
W4 |
FL State South East group (=Hutchinson, Key Biscayne, North Hutchinson/Orchid, Virginia) | 25º37–27º52N - 080º00–080º25W |
NA-142 |
W4 |
FL State North West (Escambia etc) group (=Santa Rosa / Okaloosa) | 30º12–30º25N = 086º00–087º34W |
NA-143 |
W5 |
TX State East group (=Galveston, North & South Deer, Pelican) | 28º23–29º41N - 093º50–096º22W |
NA-144 |
W6 |
CA State South (Santa Barbara to LA) group (=North Channel Islands [namely Anacapa Isls, Gull, San Miguel, Santa Cruz, Santa Rosa]) | 33º42–34º57N - 118º07–120º42W |
NA-145 |
PJ5,6,8 |
Saba & Sint Eustatius | 17º27–17º45N - 062º55–063º30W |
NA-146 |
FJ |
St-Barthelemy Island (=Chevreau, Coco, Fourchue, Fregate, La Tortue, Le Boulanger, Pain de Sucre, Pele, St-Barthelemy, Toc Vers) | 17º50–18º00N - 062º46–062º57W |
NA-147 |
J3 |
The Grenadines (=Bird, Caille, Carriacou, Diamond, Frigate, Green, Large, Les Tantes, London Bridge, Petite Martinique, Ronde, Saline, Sandy, The Sisters) | 12º16–12º32N - 061º20–061º40W |
NA-148 |
W1 |
MA State North group (=Bakers, Great & Little & Middle & Outer Brewster, Calf, Gallop, Georges, Long, Lovell, Milk, Rainsford, Spectacle, Thacher) | 41º44–42º52N - 069º54–071º02W |
NA-149 |
HH |
Haiti's Coastal Islands (=A Vache, La Gonave, La Tortue) | 17º57–20º10N - 071º41–074º32W |
NA-150 |
KL |
Little Diomede Island (part of the Diomede Isls shared with the Russian Federation) | 65º43–65º48N - 168º50–169º00W |
NA-151 |
OX |
Greenland's Coastal Islands South East (=Kulusuk, Prins Christian, Tasillaq [aka Ammassalik]) | 59º45–66º30N - 034º30–044º45W |
NA-152 |
KL |
Nome County North group (=King, Sarichef) | 64º45–66º34N - 164º30–168º15W |
NA-153 |
XE3 |
Yucatan State group (=Los Alacranes [namely Desterrada, Perez]) | 20º48–22º45N - 087º32–090º25W |
NA-154 |
VE1 |
NS Province North group (=Amet, Black, Clarke, Country, Cranberry Isls, Derabies Isls, Gammon Isls, George, Goose, Harbour, Hog [near Canso], Hog [near Tor Bay], Millstone, Oliver, Pictou, Piscatiqui, Pomquet, Sugar Isls, Tickle, Tobacco, Welsh, White Head) | 45º00–46º00N - 060º55–064º03W |
NA-155 |
TI6 |
Limon Province group (=Uvita [aka Uva]) | 09º34–10º57N - 082º34–083º39W |
NA-156 |
VY0 |
Nunavut (Hudson Bay - QC Coast) NW group (=Alareak, Charles, Chamberlain, Dorset, Hobart, Mansel, Mill, Nottingham, Nunajuak, Okolli, Sakkiak, Salisbury, West Fox) | 61º15–65º00N - 066º00–080º30W |
NA-157 |
KL |
Valdez Cordova County East group (=Kayak, Wingham) | 59º40–60º27N - 141º00–145º38W |
NA-158 |
KL |
Kenai - Cook Inlet group (=Augustine, Chisik, Fire, Kalgin) | 58º35–61º15N - 149º40–154º14W |
NA-159 |
VY0 |
Nunavut (King George Islands) group (=King George Isls, Marcopeet Isls, Sleeper Isls, plus Farmer) | 56º56–58º35N - 078º00–081º00W |
NA-160 |
HR |
Cortes / Atlantida / Colon Department group (=Cochinos Cays) | 15º40–16º02N - 085º00–088º14W |
NA-161 |
KL |
Skagway-Yakutat County group (=Pleasant) | 58º12–60º00N - 135º00–141º00W |
NA-162 |
XE2 |
Baja California State North West group (=Coronado Isls, San Martin, Todos Santos Isls) | 30º00–32º32N - 115º50–117º20W |
NA-163 |
XE2 |
Baja California State East group (=Angel de la Guarda, Cabeza de Caballo, El Borrego, El Huerfanito, El Muerto, El Piojo, Estanque, Gore, La Calavera, La Ventana, Mejia, Montague, Par-tida, Raza, Salsipuedes, Salvatierra Isls, San Lorenzo, Smith [aka Coronado]) | 28º00–31º48N - 112º44–114º53W |
NA-164 |
XE2 |
Baja California Sur State North West group (=Ana, Asuncion, Chester Isls, Morro Hermoso, Natividad, San Roque) | 25º33–28º00N - 112º03–115º20W |
NA-165 |
XE2 |
Baja California Sur State North East group (=Carmen, Coronado, Danzante, El Racito, Las Tijeras, Montserrat, Pardo, San Cosme, San Damian, San Ildefonso, San Marcos, Santa Catalina, Santa Ines, Tortuga) | 25º33–28º00N - 110º40–112º47W |
NA-166 |
XE2 |
Sonora State South group (=Huivulai, La Raza, Lobos, Pajaros, San Pedro Nolasco) | 26º09–28º30N - 109º18–111º45W |
NA-167 |
XE2 |
Sonora State North group (=Alcatraz [aka Pelicano], El Pelicano, Patos, San Esteban, Tiburon) | 28º30–31º46N - 111º45–114º41W |
NA-168 |
W5 |
LA State South East group (=Beauregard, Big, Calumet, Casse-tete, Crane, Grand Isle, Grand Terre Isls, Mendicant, Northwest, Philo Brice Isls, Queen Bess, Saturday) | 28º50–29º37N - 089º00–090º25W |
NA-169 |
W7 |
WA State West group (=Destruction, Ozette, Tatoosh, Waadah) | 46º14–48º27N - 123º30–124º50W |
NA-170 |
HP |
San Blas Province group (=Los Grullos Cays, Maqui Isls [aka Holandeses Cays], Miria, Ordupuquip Cays, San Blas Archipelago [namely Cuitupu, El Porvenir, Nustupo, Tatserretupu, Tigre, Urbile, Yalatuma, Yantupo — Refer other islands to IOTA HQ for decision], Ucubsuabit, Wichitupo Grande) | 08º40–09º40N - 077º22–079º05W |
NA-171 |
XE2 |
Sinaloa State group (=Altamura, El Rancho Isls, Hermano del Norte & del Sur, Lobos, Pajaros, Saliaca, San Ignacio, Venados) | 22º32–26º09N - 105º45–109º30W |
NA-172 |
KL |
North Slope County North group (=Oarlock, Plover Isls [namely Cooper, Crescent, Deadmans, Igalik, Martin, Sanigaruak, Tapkaluk Isls], Seahorse Isls, Tiny) | 70º27–71º30N - 154º00–160º30W |
NA-173 |
VY0 |
Nunavut (Hudson Bay - QC Coast) South group (=Cape Hope Isls, Charlton, Gasket, Governor, Grass, Jacob, Long, North & South Twin, Strutton Isls, Trodely, Weston) | 51º23–56º00N - 076º44–080º30W |
NA-174 |
VY0 |
Nunavut (Foxe Basin) group (=Air Force, Amagok, Anderson, Bray, Calthorpe, Era, Foley, Fury & Hecla Strait Isls [namely Alfred, Amherst, Liddon], Igloolik, Imarujuk, Imiliq, Jens Munk, Koch, Neerlonakto, North & South Ooglit, North & South Spicer, North & South Tweedsmuir, Prince Charles, Rowley, Tangle, Tern) | 65º00–70º20N - 072º20–085º00W |
NA-175 |
VY0 |
Nunavut (Kitikmeot Region) West Centre group (=Barry Isls, Berens Isls, Black Berry Isls, Blaze, Breakwater Isls, Chapman Isls, Cockburn Isls, Couper Isls, Deadman Isls, Duke of York Archipelago [namely Akvitlak, Anchor, Bate Isls, Hatoayok, Hokagon, Kabviukvik, Kingak, Mangak, Nanukton, Outpost Isls, Takhoalok], Fishers, Galena, Haodlon, Hepburn, Home Isls, Jameson Isls, Kigirktaryuk, Lawford Isls, Leo Isls, Lewes, Nichols Isls, Onitkok, Porden Isls, Seven Mile, Sir Graham Moore Isls, Wilmot Isls) | 67º05–68º20N - 106º30–115º32W |
NA-176 |
VE2 |
QC Province (St Lawrence Gulf) Centre group (=Bear, Goelands [near Natashquan], Mingan Isls [namely Bouleaux, Calculot, Fantome, Firmin, Goelands, Grande Ile, Grosse Ile au Marteau, Havre, La Chasse, Niapiskau, Nue de Mingan, Perroquets, Petite Ile au Marteau, Petite Ile aux Bouleaux, Proie, Quarry, Saint Charles, Sainte Genevieve, Samuel], Parsons, Pashashibu Isls, Pehkuhkat, Verte) | 50º03–50º19N - 061º00–065º00W |
NA-177 |
VE2 |
QC Province (Gaspe Peninsula) group (=Bonaventure, Dupuis, Plate) | 48º00–49º20N - 064º00–068º00W |
NA-178 |
W6 |
CA State Centre (Sonoma to Santa Cruz) group (=Ano Nuevo, Farallon Isls) | 36º55–38º45N - 121º48–123º30W |
NA-179 |
XE2 |
Guadalupe Island | 28º45–29º20N - 118º05–118º25W |
NA-180 |
V3 |
Stann Creek / Toledo District group (=Hunting, Little Water, Water [aka South Water], plus Long, Middle, Northeast & Southwest Cays on Glovers Reef) | 15º54–17º07N - 087º30–088º56W |
NA-181 |
VE7 |
BC Province (Estevan Group) Barnard, Dewdney, Dupont, Glide, Hickey, Jacinto, Laithwood, Lotbiniere, Macdonald, Man, Nichol, Prior, Sekani, Tennant, Trap, Trutch | 52º55–53º12N - 129º28–129º50W |
NA-182 |
VE8 |
NWT (Inuvik Region) East group (=Baillie Isls, Booth Isls, Clapperton, Moore Isls, Nicholson) | 69º20–70º40N - 121º41–129º15W |
NA-183 |
XE3 |
Guerrero State group (=Grande [aka Ixtapa], La Roqueta) | 16º20–17º59N - 098º34–102º08W |
NA-184 |
W6 |
CA State North group (=Castle Rock, Reading Rock, St George Reef) | 38º45–42º00N - 123º30–124º35W |
NA-185 |
VY0 |
Nunavut (Keewatin Region) group (=Buttress Isls, Dunne Foxe, Imilijjuaq, Marble, Mirage Isls, Morso Isls, Promise, Rockhouse, Sentry, Thomson) | 60º00–64º00N - 088º30–094º45W |
NA-186 |
VY0 |
Nunavut (Hudson Bay - Manitoba Coast) group (=Fox [VE4 - see general note below]) | 56º50–60º00N - 089º00–094º45W |
NA-187 |
W6 |
CA State Centre (Monterey etc) group (=Lobos Rocks, Ventura Rocks, White Rock) | 34º57–36º55N - 120º37–122º00W |
NA-188 |
XE3 |
Oaxaca State group (=Cacaluta) | 15º37–16º20N - 094º00–098º34W |
NA-189 |
XE1 |
Nayarit / Jalisco State group (=Cerotero, Cocinas, Colorado, El Mamut, Isabela, La Pena, Las Tres Marietas, Los Frailes, Los Pajaros, Mosca, Negrita, Novilla, Passavera, San Agustin, San Andres, San Pedro) | 19º11–22º32N - 104º42–105º45W |
NA-190 |
YS |
El Salvador group (=Chuchito, Conchaguita, Ilca, Martin Perez, Meanguera, Meanguerita, Zacatillo) | 13º07–13º45N - 087º40–090º07W |
NA-191 |
TI7 |
Guanacaste Province group (=Brumel Isls, Capitan, Despensa, Huevos Isls, Juanilla, Montosa, Murcielago Isls [namely Catalina, Cocinero, Las Golondrinas, San Jose, San Pedrito], Pelada, Pelonas Isls, Pitahayas Isls, Santa Catalina Isls) | 09º45–11º05N - 085º09–086º00W |
NA-192 |
VE8 |
NWT (Inuvik Region) West group (=Garry, Hendrickson, Hooper, Kendall, Olivier Isls [namely Ellice, Pitt], Pelly, Pullen, Summer) | 68º50–70º20N - 129º15–136º27W |
NA-193 |
VY1 |
Yukon Territory group (=Herschel) | 68º52–69º45N - 136º27–141º00W |
NA-194 |
VO2 |
NFLD Province (Labrador) North group (=Big, Home) | 57º37–61º18N - 061º25–064º35W |
NA-195 |
VY0 |
Nunavut (Hudson Bay - QC Coast) Centre group (=Hopewell Isls [namely Bluff, Patterson, Sheep, Young], Nastapoka Isls - Refer specific islands to IOTA HQ for decision) | 56º00–61º15N - 076º32–079º10W |
NA-196 |
VY0 |
Nunavut (Belcher Islands) group (=Belcher Isls, North Belcher Isls) | 55º30–56º56N - 077º50–080º30W |
NA-197 |
KL |
Kenai Peninsula County group (=Chiswell Isls, Chugach Isls, Fox, Granite, Harbor, Hive, Matushka, Natoa, Rugged) | 59º00–60º00N - 148º33–152º05W |
NA-198 |
VO1 |
Newfoundland's Coastal Islands (=Anthony, Baccalieu, Batterton, Bear, Bell [near St John's], Black, Brown Fox, Brunette, Bull, Burgeo Isls, Burnt Isls [near Beaumont], Cabot, Carbonear, Change, Copper, Cottel, Deer [near Bear], Duck [near Random], Duck Isls, Exploits Isls [namely Green, Hare, High Gull, Tailor Nose, West Gull], Fichot Isls, Flat, Fogo, Funk, Gooseberry, Grassy [near Triton], Grassy & Little Grassy [near Greenspond], Great Tinker, Green [near Random], Green & Little Green Isls, Greenspond, Grey Isls [namely Bell, Groais], Guernsey, Harbour Grace Isls, Horse [near Greenspond], Horse Isls, Iona, Ireland’s Eye, Jude, Kelly’s, Little Bell, Little Denier, Long [near Lewisporte], Long [near Petit Forte], Long [near Pilley's], Long [near Southern Harbour], Maiden, Merasheen, Newell, New World, North & South Pound, Partridge, Pearl, Pigeon, Puffin, Ramea Isls, Red, St John, Seal [near Beaumont], Ship, Silver Fox, Stag, Swale, Tweed, Twillingate Isls, Verge, Wadham Isls, Woody [near Beaumont]) | 46º33–51º42N - 052º30–059º30W |
NA-199 |
FS |
St Martin's Coastal Islands (=Tintamarre) | 18º04–18º09N - 062º57–063º10W |
NA-200 |
XE3 |
Quintana Roo State South group (=Banco Chinchorro [namely Lobos, Norte], Chal, Culebra, Gaytanes, Tamalcab) | 18º10–19º50N - 087º08–088º17W |
NA-201 |
CO7 |
Ciego De Avila / Camaguey Province South group (=Los Jardines De La Reina Archipelago [namely Anclitas, Breton, Caballones, Caguamas, Cinco Balas, Grande]) | 20º20–21º35N - 077º50–079º30W |
NA-202 |
HP |
Colon / Veraguas North Province group (=Grande, Las Dos Hermanas [aka Duartes Isls], Las Farallones, Los Mogotes [near Grande], Naranjo Abajo, Naranjo Arriba, Tambor, Torrito) | 08º48–09º45N - 079º05–081º14W |
NA-203 |
HP |
Los Santos / Herrera / Cocle Province group (=Farallon del Chiru Island (not El Farallon del Chiru on the mainland), Frailes del Norte & del Sur, Iguana [near Punta Mala], Villa) | 07º10–08º24N - 079º58–080º39W |
NA-204 |
CO5,6 |
Matanzas to Sancti Spiritus Province group (=Sabana Archipelago [include Santa Maria]) | 21º30–23º20N - 078º56–082º13W |
NA-205 |
VO2 |
NFLD Province (Labrador) Centre group (=Adlavik Isls, Akpilikulluk, Anniowaktook, Burnt, Cross, Double, Double Isls, Ellen [aka Anniowaktorusek], Hares Isls, Holton, Humbys, Iglosiatik, Igluksoatulligarsuk, Illuviktalik, Inunganik Isls, Inunganit, Ironbound Isls, Kajaleriarusek [aka Kayak], Kasungatak, Kemaktulliviktalik, Kernertaluk, Kikkertavak, Maggo Isls, Napakataktalik, Neksalikulluk, Nuvutsuakulluk, Oganiovik, Okak Isls, Okaliak, Okalik, Onartok, Perkuservik, Potongak, Ragged Isls, Salumagivik, Sandy, Satok, Sillutalik, Spracklins, Takkadliar, Tessiujalik, Turnavik Isls, Uigordlek, Umiatoriak, White Bear Isls, Zacharias) | 54º24–57º37N - 056º50–062º20W |
NA-206 |
KL |
Barren Islands (=East & West Amatuli, Ushagat) | 58º45–59º00N - 151º50–152º30W |
NA-207 |
VY0 |
Nunavut (Hudson Bay - ONT Coast) South group (=Akimiski, Bear, Fafard) | 51º10–55º00N - 079º30–082º25W |
NA-208 |
VY0 |
Nunavut (Kitikmeot Region) East group (=Akuliarut, Arbuthnot, Astronomical Society Isls, Avataqpivik, Crown Prince Frederik, Haalruq, Harrison Isls, Hecla & Fury Isls, Iglulik, Kiniktuq, Lady Parry, Qimivvik, Simik, Sons of the Clergy Isls, Tallinnguvik, Ulituqisalik) | 67º10–72º00N - 085º00–094º30W |
NA-209 |
YN |
Caribbean Sea Coast South group (=Bayaro Bovo, El Venado [aka Deer], Frenchman's, Guano, Hermanos Cays, Hierba Seda, Palmeta, Pigeon) | 10º57–12º00N - 083º15–083º52W |
NA-210 |
KL |
Nome County Centre group (=Besboro, Sledge) | 64º00–64º45N - 160º47–166º30W |
NA-211 |
W7 |
Oregon State group (=Fox Rock, Island Rock, Tillamook Rock) | 42º00–46º14N - 123º55–124º45W |
NA-212 |
YN |
Pacific Ocean Coast group (=Cardon, Farallones de Coseguina Isls, Farallones La Flor Isls) | 11º05–13º07N - 085º42–087º45W |
NA-213 |
W4 |
Alabama State group (=Dauphin) | 30º10–30º42N - 087º34–088º23W |
NA-214 |
KL |
Nome County South group (=Egg, Stuart) | 63º13–64º00N - 160º47–162º43W |
NA-215 |
KL |
Northwest Arctic County group (=Chamisso) | 66º02–67º55N - 161º05–165º00W |
NA-216 |
KL |
Northern Alaska Peninsula West group (=Amak, Kudiakof Isls [include Cove], Kudobin Isls) | 54º52–56º35N - 159º45–163º24W |
NA-217 |
W1 |
New Hampshire State group (=Isles of Shoals [include Appledore, Star and other islands although some are in Maine]) | 42º52–43º04N - 070º35–070º49W |
NA-218 |
CO8 |
Las Tunas to Santiago de Cuba Province group (=Moa Grande) | 19º45–21º30N - 074º03–077º58W |
NA-219 |
C6 |
Cay Sal Bank Cays (=Anguilla Cays, Cay Sal, Double Headed Shot Cays, Muertos Cays) | 23º27–24º10N - 079º25–080º35W |
NA-220 |
OX |
Greenland's Coastal Islands South West (=Kitsigsut Isls [aka Kookoerne Isls, namely Agtorssuit, Igdlutaligssuaq [aka Kook or Telegraf], Nagtoraligtalik], Simiutaq, Sukkertoppen) | 59º45–66º30N - 044º45–054º00W |
NA-221 |
XE1 |
Veracruz State North group (=Lobos) | 20º00–22º15N - 096º33–097º47W |
NA-222 |
KL |
Southern Alaska Peninsula West group (=Amagat, Cherni, Deer, Goose, High, Midun, Outer Iliasik, Pavlof Isls [namely Dolgoi, Poperechnoi, Ukolnoi, Wosnesenski], Sushilnoi, Umga) | 54º35–55º40N - 161º00–163º22W |
NA-223 |
HR |
Gracias a Dios Department group (=Cajones Cays, Gorda, Vivorillo Cays) | 15º00–16º10N - 082º00–085º00W |
NA-224 |
XE1 |
Veracruz State South group (=Enmedio, Sacrificios, Salmedina, Topatillo, Verde) | 18º09–20º00N - 094º08–096º33W |
NA-225 |
VY0 |
Nunavut (Prince of Wales & Somerset Is) grp. (=Clarence, Prescott, Prince of Wales, Russell, Somerset, Young) | 71º00–74º24N - 089º30–102º45W |
NA-226 |
XE1 |
Colima / Michoacan State Group (= Pena Blanca, Penasco Morro Chico) | 17º53–19º11N - 102º08–104º42W |
NA-227 |
VY0 |
Nunavut (Kitikmeot Region) West Group (=Camping, Chantry, Douglas, Harkness, Lambert, Liston, Sutton) | 68º20–69º55N - 113º25–121º41W |
OC-001 |
VK |
Australia (=continent of Australia and coastal islands not qualifying for other groups below) |
10º40–39º10S - 113º10–153º40E |
OC-002 |
VK9 |
Christmas Island |
10º20–10º36S - 105º30–105º50E |
OC-003 |
VK9 |
Cocos (Keeling) Islands (=Direction, Home, Horsburgh, Kambing, North Keeling, South, West) |
11º45–12º15S - 096º45–097º00E |
OC-004 |
VK0 |
Lord Howe Island (=Admiralty Isls, Ball's Pyramid, Lord Howe, Mutton Bird, Wheatsheaf) |
31º28–31º48S - 159º00–159º20E |
OC-005 |
VK9 |
Norfolk Island (=Nepean, Norfolk, Philip) |
28º58–29º10S - 167º53–168º00E |
OC-006 |
VK7 |
Tasmania (Main island and coastal islands not qualifying for other groups below) |
41º40–43º40S - 144º15–148º30E |
OC-007 |
VK9 |
Willis Islands |
16º03–16º23S - 149º55–150º08E |
OC-008 |
P2 |
Bismarck Archipelago (=Arawe Isls, Aweleng Isls, Crown, Duke of York, Dyaul, Gasmata, Lolobau, Long, New Britain, New Hanover, New Ireland, Sakar, Selapiu, Siassi Isls, Tingwon Group, Tolokiwa, Umboi, Watom) |
02º15–06º30S - 146º45–153º15E |
OC-009 |
T8 |
Palau Islands (=Angaur, Apurashokoru, Arakabesan, Aulong, Auluptagel, Babeldaob, Eil Malk, Garreru, Kayangel, Kongauru, Korak, Koror, Ngajangel, Ngaregur, Ngariungs, Ngemelis Isls, Ngeregong, Ngergoi, Ngeruangel, Ngesebus, Ngobasangel, Orukuizu, Peleliu, Urukthapel) |
06º50–08º15N - 134º05–134º55E |
OC-010 |
V63 |
Pohnpei Islands (=Ant, Dehpehk, Deke Sokehs, Pakin, Parempei, Pohnpei, Temwen, plus Ngetic [aka Ngatic]) |
05º45–07º15N - 157º00–158º30E |
OC-011 |
V63 |
Chuuk Islands (=Faichuk Isls, Nomoneas Isls, Weno [aka Moen] and all other islands in Chuuk Lagoon, Neoch, plus Losap, Nama) |
06º40–07º50N - 151º20–152º50E |
OC-012 |
V63 |
Yap Islands (=Gagil Tamil, Maap, Rumung, Yap) |
09º20–09º45N - 138º00–138º15E |
OC-013 |
ZK1 |
Rarotonga Island |
21º00–21º20S - 159º35–160º00W |
OC-014 |
ZK1 |
Manihiki Atoll (=Manihiki, Rakahanga) |
09º55–10º35S - 160º50–161º15W |
OC-015 |
T2 |
Tuvalu Islands (=Funafuti, Nanumanga, Nanumea, Niulakita, Niutao, Nui, Nukufetau, Nukulaelae, Vaitupu) |
05º30–10º40S - 176º00–180º00E |
OC-016 |
3D2 |
Viti Levu & Vanua Levu Group (=Batiki, Beqa, Bulia, Cikobia, Gau, Kadavu, Koro, Laucala, Makogai, Matagi, Matuku, Moala, Nairai, Ono, Ovalau, Qamea, Rabi, Taveuni, Totoya, Vanua Levu, Vatulele, Viti Levu, Wakaya, Yanuca [near Beqa] and islands not qualifying for other groups below) |
15º40–19º15S - 177º10E-179º39W |
OC-017 |
T30 |
Gilbert Islands (=Abaiang, Abemama, Aranuka, Arorae, Beru, Butaritari, Kuria, Maiana, Makin, Marakei, Nikunau, Nonouti, Onotoa, Tabiteuea, Tamana, Tarawa) |
03º25N–02º50S - 172º40–177º00E |
OC-018 |
T33 |
Banaba (Ocean) Island |
00º49–00º55S - 169º32–169º38E |
OC-019 |
KH6,7 |
Hawaiian Islands (=Hawaii, Kahoolawe, Kauai, Kaula, Lanai, Lehua, Manana, Maui, Mokuauia, Mokuhooniki, Mokulua Isls, Molokai, Molokini, Niihau, Oahu and satellite islands) |
18º50–22º25N - 154º45–160º45W |
OC-020 |
KH7K |
Kure Atoll |
28º22–28º28N - 178º17–178º23W |
OC-021 |
YB0,3 |
Java (Jawa) Island (Main island and coastal islands not qualifying for other groups below) |
05º50–08º50S - 105º10–114º35E |
OC-022 |
YB9 |
Bali Island (include Penida) |
08º00–08º55S - 114º23–115º45E |
OC-023 |
KH3 |
Johnston Atoll |
16º41–16º48N - 169º28–169º36W |
OC-024 |
T32 |
Kiritimati (Christmas) Island |
01º35–02º07N - 157º00–157º37W |
OC-025 |
P2 |
Admiralty Islands (=Baluan, Bipi, Horno Isls, Los Negros, Los Reyes Isls, Lou, Manus, M'Buke Isls, Mwilitau Isls [aka Purdy Isls, namely Alim, Bat, Mole, Mouse, Rat], Nauna, Pak, Rambutyo, San Miguel Isls, Tong, Western) |
01º50–03º00S - 145º45–148º15E |
OC-026 |
KH2 |
Guam Island (=Alutom, Cocos, Guam) |
13º12–13º41N - 144º35–145º00E |
OC-027 |
FO |
Marquesas Islands (=Eiao, Fatu Hiva, Fatu Huku, Hatutu, Hiva Oa, Mohotani, Motu Iti, Motu One, Nuku Hiva, Tahuata, Ua Huka, Ua Pou) |
07º40–10º40S - 138º20–141º00W |
OC-028 |
V73 |
Ralik Chain (=Ailinginae, Ailinglaplap, Bikini, Ebon, Jabwot, Jaluit, Kili, Kwajalein, Lae, Lib, Namorik, Namu, Rongelap, Rongrik, Ujae, Wotho) |
04º30–11º50N - 165º00–169º45E |
OC-029 |
V73 |
Ratak Chain (=Ailuk, Arno, Aur, Bikar, Erikub, Jemo, Likiep, Majuro, Maloelap, Mejit, Mili, Taka, Utrik, Wotje) |
05º45–12º30N - 168º58–172º20E |
OC-030 |
KH4 |
Midway Islands (=Eastern, Sand) |
28º09–28º17N - 177º17–177º27W |
OC-031 |
C2 |
Nauru |
00º20–00º35S - 166º52–166º59E |
OC-032 |
FK |
New Caledonia Island (include Baaba, Balabio, Koutoumo, Ouen, Pins, Yande and islands not qualifying for other groups) |
19º57–23º00S - 163º40–167º45E |
OC-033 |
FK |
Loyalty Islands (=Dudune, Leliogat, Lifou, Mare, Oua, Ouvea, Tiga, Vauvilliers, Walpole) |
19º35–22º45S - 165º30–169º00E |
OC-034 |
P2,YB9 |
New Guinea (Main Island Only. Include islands not qualifying for other groups) |
00º15–10º45S - 130º55–150º55E |
OC-035 |
YJ |
New Hebrides (=Anatom, Ambrym, Aniwa, Aoba, Aore, Efate, Emao, Epi, Erromango, Espiritu Santo, Etarik, Futuna, Lopevi, Maewo, Malakula, Malo, Mataso, Moso, Nguna, Paama, Pentecost, Tanna, Tutuba) |
14º35–20º20S - 166º25–170º18E |
OC-036 |
ZK1 |
North Island (Main island and coastal islands not qualifying for other groups) |
34º21–41º40S - 172º36–178º36E |
OC-037 |
ZL9 |
Campbell Island |
52º25–52º40S - 168º55–169º20E |
OC-038 |
ZL7 |
Chatham Islands (=Chatham, Mangere, Pitt, Pyramid, Rangatira) |
43º30–44º30S - 175º45–177º00W |
OC-039 |
ZL8 |
Kermadec Islands (=Curtis, Macauley, Raoul) |
29º05–31º30S - 177º45–179º00W |
OC-040 |
ZK2 |
Niue Island |
18º50–19º15S - 169º40–170º00W |
OC-041 |
P2 |
Ninigo Group (=Ahu, Aua, Awin, Heina, Hermit Isls [namely Akib, Jalun, Luf, Maron], Kaniet Isls, Liot, Mal, Manu, Pihun, Sae Isls, Sama, Sumasuma, Wuvulu) |
00º35–01º55S - 142º40–145º40E |
OC-042 |
DU1-4 |
Luzon Island (Main island and coastal islands not qualifying for other groups) |
12º29–18º45N - 119º40–124º15E |
OC-043 |
T31 |
Phoenix Islands (=Birnie, Enderbury, Kanton, Manra, McKean, Nikumaroro, Orona, Rawaki) |
02º30–05º00S - 170º25–174º50W |
OC-044 |
VP6 |
Pitcairn Island (include Oeno) |
23º50–25º08S - 130º00–130º50W |
OC-045 |
KH8 |
Tutuila Island |
14º00–14º30S - 170º20–171º00W |
OC-046 |
FO |
Windward Islands (=Maiao, Mehetia, Moorea, Tahiti, Tetiaroa) |
16º55–18º00S - 147º50–150º45W |
OC-047 |
H40 |
Solomon Islands (=Arnavon Isls, Choiseul, Dai, Ghaghe, Guadalcanal, Malaita, Maramasike, Pio, Ramos, San Cristobal, San Jorge, Santa Ana, Santa Catalina, Santa Isabel, Savo, Three Sisters Isls, Uki, Ulawa, Vaghena, Vealaviru and islands not qualifying for other groups below) |
06º30–11º10S - 156º15–162º35E |
OC-048 |
ZK3 |
Tokelau Islands (=Atafu, Fakaofo, Nukunonu) |
08º15–09º45S - 171º00–172º45W |
OC-049 |
A3 |
Tongatapu Group (=Ata, Atata, Eua, Euaiki, Fafa, Fukave, Kalau, Motutapu, Nuku, Onevai, Tau, Tongatapu) |
20º55–22º30S - 174º45–176º20W |
OC-050 |
FO |
Rurutu & Rimatara Islands |
22º20–22º45S - 151º15–152º50W |
OC-051 |
FO |
Rapa & Marotiri Islands |
27º30–28º00S - 143º20–144º30W |
OC-052 |
FO |
Duke of Gloucester Islands (=Anuanuraro, Anuanurunga, Hereheretue, Nukutipipi) |
19º45–20º45S - 142º55–145º05W |
OC-053 |
KH9 |
Wake Island |
19º15–19º20N - 166º34–166º42E |
OC-054 |
FW |
Wallis Islands (=Faioa, Nukuatea, Nukuloa, Nukutapu, Nukuteatea, Uvea) |
13º10–13º28S - 176º03–176º17W |
OC-055 |
KH6,7 |
French Frigate Shoals (=Disappearing, La Perouse Pinnacle, Tern) |
23º35–24º00N - 166º00–166º30W |
OC-056 |
VP6 |
Henderson Island |
24º18–24º25S - 128º16–128º23W |
OC-057 |
FO |
Maupihaa group (=Manuae, Maupihaa, Motu One) |
15º40–16º55S - 153º50–154º50W |
OC-058 |
FK |
D'Entrecasteaux Reefs (=Huon, Surprise) |
17º45–18º45S - 162º40–163º30E |
OC-059 |
V63 |
Kosrae (Kusaie) Island |
05º14–05º24N - 162º53–163º03E |
OC-060 |
3D2 |
Rotuma Island (=Hatana, Hofliua, Rotuma, Solkope, Solnohu, Uea) |
12º25–12º35S - 176º55–177º10E |
OC-061 |
Various |
Minerva Reefs |
23º30–24º00S - 178º45–179º15W |
OC-062 |
FO |
Pukapuka Atoll |
14º45–14º55S - 138º45–138º55W |
OC-063 |
FO |
Gambier Islands (=Agakauitai, Akamaru, Aukena, Kamaka, Mangareva, Taravai, Temoe) |
22º55–23º25S - 134º20–135º15W |
OC-064 |
A3 |
Vava'u Group (=Hunga, Kapa, Koloa, Vava'u and satellite islands, plus Fonualei, Late, Toku) |
17º58–19º04S - 173º50–174º45W |
OC-065 |
H4 |
Reef (Swallow) Islands (=Fenualoa, Gnimbanga Nende & Temoa, Lomlom, Makalom, Matema, Nifiloli, Nukapu, Pigeon, Pileni, plus Nupani, Tinakula) |
10º00–10º30S - 165º35–166º20E |
OC-066 |
H40 |
Tuamotu Archipelago (=Ahunui, Akiaki, Amanu, Anaa, Apataki, Aratika, Arutua, Faaite, Fakahina, Fakarava, Fangatau, Fangataufa, Hao, Haraiki, Hikueru, Hiti, Katiu, Kauehi, Kaukura, Makatea, Makemo, Manuhangi, Marokau, Marutea Nord, Mataiva, Moruroa, Motutunga, Nengonengo, Niau, Nihiru, Nukutavake, Paraoa, Pinaki, Rangiroa, Raraka, Raroia, Ravahere, Reitoru, Rekareka, Taenga, Tahanea, Taiaro, Takume, Tatakoto, Tauere, Tekokota, Tematangi, Tepoto Sud, Tikehau, Toau, Tuanake, Tureia, Vahitahi, Vairaatea, Vanavana) |
14º45–22º30S - 138º15–148º45W |
OC-067 |
FO |
Leeward Islands (=Bora Bora, Huahine, Maupiti, Raiatea, Tahaa, Tupai) |
16º10–16º55S - 150º45–152º25W |
OC-068 |
ZL |
Snares Islands |
48º00–48º05S - 166º20–166º40E |
OC-069 |
P2 |
Lihir Group (=Lihir, Mahur, Mali, Masahet) |
02º45–03º20S - 152º30–152º45E |
OC-070 |
YB8 |
Seram group (=Ambelau, Ambon, Boano, Buru, Haruku, Kelang, Manipa, Nusa Laut, Parang, Saparua, Seram) |
02º35–03º53S - 125º55–130º58E |
OC-071 |
VK6 |
WA State (N Coast) West group (=Buccaneer Archipelago [namely Admiral, Advance, Allora, Asshylyn Isls, Barnicoat, Bathurst, Bayliss Isls, Bedford Isls, Byron, Caesar, Caffarelli, Cecelia Isls, Cleft, Cockatoo, Conway, Crabbe, Dampiers Monument Isls, Dorney, Dunvert, East & West Roe, East Sunday, Edoline Isls, Fairway Isls, Farr Isls, Flora, Gagg Isls, Gibbings, Gibson, Goat, Godsmark, Gregory, Helpman Isls, Hidden, High, Iron Isls, Irvine, Jackson, King, King Hall, Koolan, Long, Lord, MacLeay, MacMahon, Margaret, McIntyre, Mermaid, Muddle Isls, N.W. & S.E. Twin, Packer Isls, Pasco, Pooingin, Pope, Powerful, Razor Isls, Salier Isls, Salural, Shirley, Sir Frederick, Sunday, Talboy, Tallon, Tanner, The Sisters, Tide Ripe Isls, Tree, Tree [near Pt Usborne], Wood Isls, Wybron Isls], plus Adele, Mary North & South, Valentine) |
15º25–17º25S - 122º57–124º00E |
OC-072 |
VK9 |
Mellish Reef |
17º24–17º29S - 155º48–155º55E |
OC-073 |
JD |
Minami Torishima (Marcus Island) |
24º12–24º22N - 153º53–154º03E |
OC-074 |
ZL9 |
Auckland Islands (=Adams, Auckland, Disappointment, Enderby, Ewing, Rose) |
50º25–50º58S - 165º50–166º25E |
OC-075 |
YB5 |
Riau Islands (=Abang Besar & Kecil, Batam, Benah, Benan, Bintan, Bulan, Combol, Durai, Durian Besar & Kecil, Galang, Galang Besar, Karimun Besar & Kecil, Kelong, Kundur, Mantang, Mapor, Numbing, Pangkil Besar, Penggelap, Petong, Pual, Rano, Rempang, Sugi, Sugibawah, Telan, Telan Kecil) |
00º27–01º14N - 103º15–105º05E |
OC-076 |
YB8 |
Sula Islands (=Kano, Lifamatola, Mangole, Masoni, Seho, Sulabesi, Taliabu) |
01º25–02º35S - 124º06–126º35E |
OC-077 |
KH8 |
Manua Islands (=Ofu, Olosega, Tau) |
14º00–14º30S - 169º15–169º55W |
OC-078 |
V63 |
Ulithi Atoll (=Falalop, Mogmog and all other islands in Ulithi Lagoon, plus Fais) |
09º40–10º10N - 139º25–140º40E |
OC-079 |
FK |
Belep Islands (=Art, Pott, plus Sable) |
19º00–19º57S - 163º15–163º50E |
OC-080 |
ZK1 |
Suwarrow Atoll (Suvorov) |
13º05–13º32S - 162º50–163º15W |
OC-081 |
KH5 |
Jarvis Island |
00º20–00º26S - 159º58–160º05W |
OC-082 |
ZK1 |
Penrhyn Atoll (Tongareva) |
08º45–09º15S - 157º45–158º15W |
OC-083 |
ZK1 |
Aitutaki group (=Aitutaki, Atiu, Manuae, Mauke, Mitiaro, Takutea) |
18º45–20º20S - 157º15–160º00W |
OC-084 |
T32 |
Tabuaeran & Teraina Islands [aka: Fanning and Washington Islands] |
03º45–04º50N - 159º15–160º30W |
OC-085 |
KH5 |
Palmyra Atoll |
05º50–05º55N - 162º00–162º10W |
OC-086 |
KH0 |
Northern Mariana Islands (=Agrihan, Aguijan, Alamagan, Anatahan, Asuncion, Farallon de Medinilla, Farallon de Pajaros, Guguan, Maug Isls, Pagan, Rota, Saipan, Sarigan, Tinian) |
14º00–20º40N - 144º50–146º08E |
OC-087 |
V73 |
Enewetak (Eniwetok) Atoll |
11º10–11º50N - 161º55–162º35E |
OC-088 |
9M,V8,YB |
Borneo (Main island and coastal islands not qualifying for other groups) |
07º05N–04º12S - 108º45–119º20E |
OC-089 |
KH1 |
Baker & Howland Islands |
00º08–00º52N - 176º23–176º43W |
OC-090 |
DU1 |
Calamian Group (=Bulalacao, Busuanga, Colocolo, Coron, Culion, Dimakya, Popototan, Tara) |
11º36–12º30N - 119º45–120º30E |
OC-091 |
DU1 |
Polillo Islands (=Jomalig, Kalongkooan, Kalotkot, Patnanongan, Polillo) |
14º30–15º10N - 121º45–122º30E |
OC-092 |
DU2 |
Babuyan Islands (=Babuyan, Calayan, Camiguin, Dalupiri, Didicas, Fuga) |
18º45–19º40N - 121º05–122º15E |
OC-093 |
DU2 |
Batan Islands (=Balintang, Batan, Ibuhos, Itbayat, Mabudis, North, Sabtang, Siayan, Y'ami) |
19º50–21º15N - 121º40–122º15E |
OC-094 |
FO |
Disappointment Islands (=Napuka, Tepoto Nord) |
13º55–14º12S - 141º05–141º30W |
OC-095 |
3D2 |
Lau Group (=Bacon, Cakau Lasemarawa, Cicia, Cikobia-i-Lau, Fulaga, Kabara, Kanacea, Lakeba, Late-i-Toga, Late-i-Viti, Mago, Moce, Munia, Naitauba, Nayau, Ogea Driki, Ogea Levu, Oneata, Tavuca, Vanua Balavu, Vanua Masi, Vanua Vatu, Vatu Vara, Vuaqava, Wailagi Lala, Yacata, Yagasalevu, plus Doi, Ono-i-Lau, Tuvana-i-Colo, Tuvana-i-Ra, Vatoa, Yanuca Isls) |
16º43–21º04S - 178º00–179º39W |
OC-096 |
KH5K |
Kingman Reef |
06º22–06º28N - 162º20–162º26W |
OC-097 |
5W |
Samoa Islands (=Savai'i, Upolu) |
13º15–14º05S - 171º15–172º50W |
OC-098 |
ZK1 |
Pukapuka Atoll (Danger Islands) (=Nassau, Pukapuka |
10º43–11º43S - 165º15–166º00W |
OC-099 |
P2 |
Tabar Islands (=Mabua, Simberi, Tabar, Tatau) |
02º35–03º05S - 151º50–152º10E |
OC-100 |
H4 |
Nendo Island (include Tomotu Neo, Tomotu Noi) |
10º30–11º00S - 165º40–166º15E |
OC-101 |
P2 |
Feni Islands (=Ambitle, Babase) |
03º56–04º10S - 153º30–153º45E |
OC-102 |
P2 |
Tanga Islands (=Boang, Lif, Malendok, Tefa) |
03º20–03º45S - 153º05–153º30E |
OC-103 |
P2 |
St Matthias Group (=Eloaua, Emananus, Emirau, Mussau) |
01º15–01º45S - 149º25–150º05E |
OC-104 |
YJ |
Banks Islands (=Mere Lava, Merig, Mota, Mota Lava, Rowa, Santa Maria, Ureparapara, Vanua Lava, Vot Tande) |
13º10–14º35S - 167º10–168º10E |
OC-105 |
DU8 |
Cagayan De Sulu group (=Bancoran, Cagayan de Sulu [aka Cagayan de Tawi-Tawi or Mapin], Keenapusan, San Miguel Isls) |
06º50–08º00N - 118º15–118º50E |
OC-106 |
YB5 |
Natuna Besar Islands (=Batang, Lagong, Natuna Besar, Salor, Seluan, plus Natuna Utara Isls [namely Laut, Semiun]) |
03º25–04º55N - 107º20–108º35E |
OC-107 |
YB5 |
Lingga Islands (=Bakong, Bakung, Buaya, Kentar, Kongka Besar, Lingga, Mamud, Mesanak, Sebangka, Selayar, Singkep, Temiyang, Ujungkayu) |
00º27N–00º55S - 104º00–105º05E |
OC-108 |
YB5 |
Anambas Islands (=Airabu, Bajau, Jemaja, Matak, Mubur, Siantan) |
02º15–03º30N - 105º15–106º35E |
OC-109 |
YB5 |
Natuna Selatan Islands (=Panjang, Serasan, Seraya, Subi Besar & Kecil, plus Midai, Timau) |
02º10–03º25N - 107º30–109º15E |
OC-110 |
YJ |
Torres Islands (=Hiu, Linua, Loh, Metoma, Tegua, Toga) |
13º00–13º35S - 166º25–166º45E |
OC-111 |
YJ |
Shepherd Islands (=Buninga, Emae, Ewose, Falea, Laika, Makura, Tefala, Tongariki, Tongoa) |
16º47–17º12S - 168º15–168º45E |
OC-112 |
3D2 |
Conway Reef (Ceva-I-Ra) |
21º41–21º47S - 174º35–174º41E |
OC-113 |
FO |
Actaeon Group (=Matureivavao, Tenararo, Tenarunga, Vahanga, plus Maria Est, Marutea Sud, Morane) |
21º10–23º25S - 135º20–137º20W |
OC-114 |
FO |
Raivavae Island |
23º47–23º57S - 147º30–147º45W |
OC-115 |
P2 |
Trobriand Islands (=Kaileuna, Kiriwina, Kitava, Lusancay Isls [namely Gudaraba, Nauria, Simlindon, Simsim], Muwo, Vakuta) |
08º10–09º00S - 150º00–151º30E |
OC-116 |
P2 |
D'Entrecasteaux Islands (=Dobu, Fergusson, Goodenough, Normanby, Sanaroa, Tuboa, Uama, Urasi, Ventenat Isls, Wamena, Wawiwa) |
09º00–10º14S - 150º00–151º30E |
OC-117 |
P2 |
Louisiade Archipelago (=Bonvouloir Isls [namely East, Hastings, Strathord], Calvados Chain [namely Bagaman, Hemenahei, Kuwanak, Motorina, Panatinane, Panawina], Daloloia Group [namely Auriora, Conflict Group, Lunn], Deboyne Group [namely Panaeati, Panapompom], Misima, Renard Isls, Rossel, Tagula, Yeina) |
10º05–11º50S - 151º30–154º25E |
OC-118 |
FW |
Hoorn Islands (=Alofi, Futuna) |
14º12–14º24S - 177º55–178º18W |
OC-119 |
DU8 |
Jolo Group (=Balanguingui, Bangalao, Bubuan [near Siasi], Cabingan, Capual, Jolo, Lapac, Lugus, Pata, Siasi, Talue, Tapaan, Tapul, Tongquil) |
05º20–06º07N - 120º33–122º00E |
OC-120 |
DU1 |
Cuyo Islands (=Agutaya, Bisucay, Canipo, Capnoyan, Cocoro, Cuyo, Dit, Lubic, Manamoc, plus Quiniluban Isls) |
10º35–11º35N - 120º35–121º20E |
OC-121 |
3D2 |
Mamanuca (Mamanutha) Group (=Beachcomber, Eori, Kadomo, Malolo, Malolo Lailai, Mana, Matamanoa, Monu, Monuriki, Namotu, Nautanivono, Navadra, Navini, Qalito, Tavarua, Tavua, Tokoriki, Treasure, Vomo, Yanuya) |
17º25–17º53S - 177º00–177º22E |
OC-122 |
YB5 |
Tambelan Islands (=Badas Isls, Benua, Dumdum, Mendarik, Pejantan, Tambelan Besar, Uwi) |
00º02–01º25N - 106º50–107º40E |
OC-123 |
A3 |
Niuafo'ou Island |
15º32–15º38S - 175º35–175º41W |
OC-124 |
ZK1s |
Palmerston Atoll |
17º55–18º15S - 162º55–163º20W |
OC-125 |
DU6 |
Semirara Islands (=Caluya, Semirara, Sibay, Sibolon) |
11º45–12º10N - 121º15–121º40E |
OC-126 |
DU1 |
Lubang Islands (=Ambil, Cabra, Golo, Lubang) |
13º33–14º00N - 119º58–120º30E |
OC-127 |
H4 |
Rennell Island (include Bellona) |
11º10–11º55S - 159º40–160º40E |
OC-128 |
DU1 |
Palawan Island (=Balabac, Bancalan, Boayan, Bugsuk, Cabulauan, Calabugdong, Canabungan, Dalanganem Isls [namely Calandagan, Maducang], Dumaran, Iloc, Linapacan, Malubutglubut, Nangalao, Palawan, Pandanan) |
07º40–11º36N - 116º50–120º25E |
OC-129 |
DU5-7 |
Visayan Islands (=Almagro, Bantayan, Batag, Batbatan, Biliran, Biri, Bohol, Borocay, Cabilao, Calicoan, Capul, Cebu, Guimaras, Guintacan, Homonhon, Leyte, Limasawa, Mahanay, Manicani, Maniquin, Maripipi, Negros, Pacijan, Panaon, Panay, Panglao, Ponson, Poro, Samar, Santo Nino, Siquijor, Suluan, Tagapula) |
09º00–12º45N - 121º40–126º00E |
OC-130 |
DU8-9 |
Mindanao Island (Main island and coastal islands not qualifying for other groups) |
05º32–09º50N - 121º50–126º40E |
OC-131 |
FO |
King George Islands (=Ahe, Manihi, Takapoto, Takaroa, Tikei) |
14º15–15º00S - 144º27–146º30W |
OC-132 |
V63 |
East Yap group (=Eauripik, Elato, Faraulep, Gaferut, Ifalik, Lamotrek, Olimarao, Pikelot, Satawal, West Fayu, Woleai) |
06º35–09º20N - 142º55–147º45E |
OC-133 |
9M6 |
Sabah's Coastal Islands (=Balak, Balambangan, Banggi, Bankawan, Gaya [near Kota Kinabalu], Gaya [near Semporna], Labuan, Malawali, Mamutik, Mantani Besar, Manukan, Mengalum, Molleangan, Musa, Panukaran, Sapi, Sipadan, Suluk, Tabawan, Tiga, Tigabu, Turtle Isls [namely Balukung, Gulisan, Kecil, Selingan]) |
04º08–07º30N - 115º08–119º20E |
OC-134 |
ZL |
South Island (Main island and coastal islands not qualifying for OC-203) |
40º28–46º43S - 166º23–174º25E |
OC-135 |
P2 |
Solomon Islands (=Bakawari, Bougainville, Buka, Taiof) |
04º57–06º57S - 154º25–156º00E |
OC-136 |
VK3 |
VIC State Centre group (=Clonmel, French, Glennie Group [namely Citadel, Dannevig, Great Glennie, McHugh], Norman, Phillip, Rabbit, Seal Isls [namely Cliffy, Notch, Rag, Seal, White], Shellback, Snake, Sunday, Wattle) |
38º15–39º12S - 144º00–147º00E |
OC-137 |
VK4 |
QLD State (S Coast) South group (=Coochiemudlo, Garden, Green, Karragarra, Lamb, Long, MacLeay, Moreton, Mud, North Stradbroke, Old Woman (aka Mudjimba), Pannikin, Peel, Russell, St Helena) |
26º00–28º08S - 153º02–153º40E |
OC-138 |
VK4 |
QLD State (Torres Strait) group (=Badu, Boigu, Booby, Coconut, Darnley, Dauan, Deliverance, Friday, Hammond, Horn, Mabuiag, Moa, Mount Adolphus, Mount Ernest, Murray, Possession, Prince of Wales, Saibai, Stephen, Suarji, Thursday, Turnagain, Warraber, Wednesday, Yam, Yorke) |
09º12–10º50S - 141º30–144º30E |
OC-139 |
VK5 |
SA State East Centre group (=Albatross, Althorpe Isls, Boston, Gambier Isls, Goose, Grindal, Haystack, Hopkins, Kangaroo, Liguanea, Louth, Neptune Isls, Rabbit, Seal, Sir Joseph Banks Group [namely Blyth, Dalby, Duffield, Hareby, Kirkby, Langton, Lusby, Marum, Partney, Reevesby, Roxby, Spilsby, Stickney, Winceby], Smith, Taylor, The Pages, Thistle, Wardang, Williams) |
33º00–36º10S - 135º30–138º30E |
OC-140 |
VK6 |
WA State (NW Coast) West group (=Airlie, Barrow, Direction, Fraser, Lowendal Isls, Mardie, Montebello Isls, North & South Muiron, Pasco, Rosily, Round, Serrurier, Sholl, Stewart, Thevenard) |
20º15–24º15S - 113º20–116º00E |
OC-141 |
VK8 |
NT (Gulf of Carpentaria) North group (=Bickerton, Burney, Bustard, Chasm, Connexion, Gooninnah, Groote Eylandt, Hawknest, Maria, Marinnan, Meringa, Morgan, Nicol, North East, North Point, Round Hill, Sandy, Winchelsea, Woodah) |
13º00–15º00S - 135º30–137º15E |
OC-142 |
VK4 |
QLD State (S Coast) Centre group (=Bunker Group [namely Fairfax, Hoskyn, Lady Musgrave], Capricorn Group [namely Heron, Mast Head, North West, One Tree, Tryon, Wilson, Wreck], Curtis, Divided, Facing, Fraser, Girt, Hummocky, Keppel Isls [namely Barren, Corroboree, Great Keppel, Halfway, Humpy, Miall, Middle, North Keppel, Sloping], Lady Elliot, Peak, Pelican, Quoin, Rundle, Wedge, Woody) |
23º00–26º00S - 150º47–153º40E |
OC-143 |
YB4-6 |
Sumatra Island (Main island and coastal islands not qualifying for other groups) |
05º40N–06º00S - 095º07–106º07E |
OC-144 |
YB4 |
Bangka & Belitung Islands (=Bangka, Belitung, Kebatu, Lepar, Liat, Masar Isls [namely Kennedy Utan], Mendanau, Seliu, Tujuh Isls) |
00º50–03º50S - 105º00–108º50E |
OC-145 |
YB8 |
Halmahera group (=Bacan, Dagasuli, Damar, Gebe, Halmahera, Inggelang, Kahatola, Kasiruta, Kayoa, Kolorai, Laluin, Latalata, Loloda Utara Isls, Luwo, Mandioli, Mare, Mayu, Miti, Morotai, Moti, Muari, Muiliyk, Muor, Pakal, Rau, Sayafi, Siko, Taneti, Ternate, Tidore, Tifore, Tolonuu, Uta, Widi Isls, Yoronga, Yu) |
02º50N-01º10S - 126º00–129º45E |
OC-146 |
YB8 |
Celebes Island (Main island and coastal islands not qualifying for other groups) |
01º48N–05º45S - 118º40–125º18E |
OC-147 |
YB9 |
Irian Jaya's Coastal Islands North (=Ambai Isls, Angramios, Auri Isls, Bepondi, Biak, Kumamba Isls, Lik, Maswaar, Moor Isls, Num, Numfoor, Pandaidori Isls, Podena Isls, Supiori, Yapen) |
00º15–03º21S - 134º00–141º00E |
OC-148 |
YB9,4W |
Timor Island (Main island and coastal islands not qualifying for other groups) |
08º18–10º25S - 123º25–127º20E |
OC-149 |
H4 |
New Georgia Islands (=Ghizo, Kohinggo, Kolombangara, Mbava, Mbulo, New Georgia, Nggatokae, Ranongga, Rendova, Simbo, Tetepare, Vangunu, Vella Lavella, Vonavona) |
07º28–08º55S - 156º15–158º25E |
OC-150 |
YB9 |
Tenggara Barat Islands (=Banta, Bungin, Lawang, Lombok, Medang, Moyo, Rakit, Sangeang, Satonda, Sulat, Sumbawa, Trawangan) |
08º00–09º10S - 115º45–119º22E |
OC-151 |
YB9 |
Tenggara Timur Islands (=Alor Isls [namely Alor, Pantar], Besar, Dana, Ende, Flores, Halura, Komba, Komodo, Mules, Palu, Pamana Besar, Raijua, Rinca, Savu, Seraya, Solor Isls [namely Adonara, Lomblen, Solor], Sukun, Sumba) |
07º40–10º55S - 118º50–125º15E |
OC-152 |
FO |
Tubuai Island |
23º15–23º28S - 149º22–149º32W |
OC-153 |
P2 |
PNG's Coastal Islands South (=Abaurai, Abo, Aibinio, Badu, Baiabe, Bobo [aka Bristow], Daru, Dawari, Gebaro, Goaribari, Kiwai, Magabu, Magobu, Meamibu, Mibu, Morigio, Naviu, Neabo, Nikira, Orope, Purutu, Wabuda, Wamuda, Wapumba, Wariura, Yule) |
07º30–09º20S - 141º00–146º45E |
OC-154 |
VK6 |
WA State (N Coast) East group (=Lacrosse, Lesueur, Reveley, Sir Graham Moore Isls, Troughton) |
13º30–15º20S - 125º53–129º00E |
OC-155 |
V63 |
West Chuuk group (=Namonuito, Pulap, Pulusuk, Puluwat) |
06º35–09º05N - 149º00–150º30E |
OC-156 |
3D2 |
Yasawa Group (=Drawaqa, Kuata, Matacawa Levu, Nacula, Nanuya, Nanuya Balavu, Nanuya-i-Ra, Nanuya-i-Yata, Nanuya Lailai, Nanuya Levu, Narara, Naukacuvu, Naviti, Sawa-i-Lau, Tavewa, Tiliva, Vawa, Viwa, Waya, Wayasewa, Yanqeta, Yasawa, Yawini) |
16º35–17º25S - 176º50–177º40E |
OC-157 |
YB8 |
Banda Islands (=Ai, Banda Besar, Lontar, Palau Hatta, Run) |
04º20–04º40S - 129º35–130º10E |
OC-158 |
H4 |
Florida Islands (=Mana, Nggela Pile, Nggela Sule, Olevugha, Tulaghi, Vatilau) |
08º50–09º15S - 159º58–160º28E |
OC-159 |
ZK1 |
Mangaia Island |
21º45–22º05S - 157º45–158º10W |
OC-160 |
VK4 |
QLD State (S Coast) North group (=Allandale, Alnwick, Anchor Isls [namely Blacksmith, Hammer, Ladysmith], Armit, Bedwell Group [namely George, Innes, Poynter], Berwick, Beverley Group [namely Beverlac, Digby, Henderson, Hull, Keelan, Minster, Noel, Penn, Still], Brampton, Cannibal Isls [namely Collins, Lingham], Carlisle, Cheviot, Connor, Cullen, Cumberland Isls [namely Aspatria, Bailey, Bushy, Calder, Derwent, Keswick, Penrith, Redbill, St Bees, Scawfell, Tern], Double, Double Cone, Duke Isls [namely Bamborough, Marble, Tynemouth], Elamang, Eshelby, Flat Isls [namely Aquila, Avoid, Red Clay], Flat Top, Flock Pigeon, Gloucester, Grassy, Green, Guardfish Cluster [namely Bluff, Curlew, Douglas, Tinonee Peak], Gumbrell, Hervey Isls [namely Clara Group, Delcomyn, Dome, Entrance], Hexham, High Peak, Hotspur, Irving, Knight, Leicester, Lindeman Group [namely Keyser, Lindeman, Maher, Mansell, Pentecost, Shaw, Thomas], Long [near Arthur Point], Middle, Midge, North Point Isls [namely Turn, Wild Duck], Northumberland Isls, Otterbourne, Penrith, Percy Isls [namely Hixson, Middle, North East, Pine, South, South East, Walter], Pine Peak, Prudhoe, Quoin, Rattray, Repulse Isls, Rothbury, Round Top, Saddleback, Shields, Sir James Smith Group [namely Allonby, Blackcombe, Goldsmith, Linne, Locksmith, Silversmith, Tinsmith], Skull Isls, Sphinx, Steep, Stone, Taffy, Temple, Townshend, Tweed, Victor, Whitsunday Group [namely Border, Cid, Daydream, Deloraine, Dent, Edward, Hamilton, Harold, Haslewood, Hayman, Henning, Hook, Long, North & South Molle, Pine, Whitsunday]) |
19º57–23º00S - 148º10–152º40E |
OC-161 |
YB6 |
Nias & Batu Islands (=Batu Isls [namely Pini, Simuk, Tanahbala, Tanahmasa], Hinako, Nias) |
01º45N–00º50S - 097º00–098º55E |
OC-162 |
H4 |
Shortland Islands (=Asie, Balalai, Fauro, Magusaiai, Mania, Masamasa, Oema, Ovau, Piru, Pirumeri, Poporang, Shortland, Treasury Islands [namely Mono, Stirling]) |
06º38–07º28S - 155º30–156º15E |
OC-163 |
H4 |
Vanikolo & Utupua Islands (include Te Anu) |
11º00–11º50S - 166º20–167º02E |
OC-164 |
VK6 |
WA State (SW Coast) South group (=Carnac, Garden, Hamelin, Penguin, Rottnest) |
31º15–34º15S - 114º50–115º42E |
OC-165 |
9M8 |
Sarawak's Coastal Islands (=Satang Besar & Kecil, Sempadi, Talang Talang Besar & Kecil) |
01º30–05º05N - 109º39–115º30E |
OC-166 |
YB7 |
Kalimantan's Coastal Islands East (=Balabalangan Isls, Bilangbilangan, Bunyu, Kakaban, Laut, Maratua, Nunukan, Panjang, Sambit, Sebuku, Tarakan) |
04º08N–04º15S - 114º24–119º05E |
OC-167 |
V63 |
Kapingamarangi Atoll |
01º00–01º07N - 154º44–154º50E |
OC-168 |
H4 |
Russell Islands (=Alokan, Faila, Hae, Hoi, Laumuan, Leru, Lologhan, Loun, Mane, Marulaon, Mbanika, Mborokua, Moe, Pavuvu, Taina, Telin, Ufaon) |
08º55–09º13S - 158º40–159º20E |
OC-169 |
A3 |
Ha'apai Group (=Foa, Kao, Kotu Group, Lifuka, Nomuka Group, Otu Tolu Group, Tofua and satellite islands, plus Fonuafo'ou, Hunga Ha'apai, Hunga Tonga) |
19º30–20º40S - 174º10–175º30W |
OC-170 |
VK6 |
WA State (S Coast) East Centre group (=Recherche Archipelago [namely Black, Button, Canard, Canning, Charley, Cliff, Cloud, Corbett, Davy, Eastern Group, Frederick, Gull, Gunton, Hastings, Hood, Hope, Howe, Lion, Long, Middle, Mondrain, Observatory, Pasco, Rabbit, Ram, Remark, Rob, Roy, Sandy Hook, South East Isls [namely Cooper, Salisbury], Termination, Thomas, Twin Peak Isls, Wedge, West Group [namely Boxer, Capps, Figure of Eight], Wilson, Woody], plus Red) |
32º54–34º40S - 121º15–124º15E |
OC-171 |
VK4 |
QLD State (N Coast) South group (=Acheron, Bare & Bray Isls, Brook Isls, Dunk, Family Isls [namely Budg-Joo, Coombe, Hudson, Richards, Smith, Wheeler], Garden, Goold, Havannah, Hinchinbrook, Holborne, Magnetic, North Barnard Isls [namely Bresnahan, Hutchison, Jessie, Kent, Lindquist], Palm Isls [namely Brisk, Eclipse, Esk, Falcon, Fantome, Great Palm, Orpheus, Pelorus], Rattlesnake & Herald, South Barnard Isls [namely Sisters, Stephens]) |
17º30–19º57S - 146º00–148º30E |
OC-172 |
VK4 |
QLD State (N Coast) Centre group (=Double, Fitzroy, Frankland Isls [namely High, Mabel, Normandy, Round, Russell], Green, Haycock, Hope, Low Isls, Low Wooded, Snapper) |
15º00–17º30S - 145º14–147º00E |
OC-173 |
VK8 |
NT (Arafura Sea Coast) West group (=Bare Sand, Bathurst, Beer Eetar, Dum in Mirrie, Grose, Melville, Peron Isls, Quail, Quoin, Vernon Isls) |
11º00–15º10S - 129º00–131º40E |
OC-174 |
DU8 |
Tawi Tawi Group (=Baliungan, Basbas, Bilatan, Bintoulan, Bongao, Kang Tipayan Dakula & Diki, Kinapusan, Manuk Manka, Sanga Sanga, Sibutu, Simunul, South Ubian, Sugbai, Tabawan, Tandubatu, Tawi Tawi, Tumbagaan, Tumindao) |
04º23–05º29N - 119º15–120º45E |
OC-175 |
DU9 |
Sarangani Islands (=Balut, Sarangani) |
05º20–05º32N - 125º15–125º35E |
OC-176 |
FK |
Chesterfield Islands (=Anchorage Isls, Avon Isls, Bampton, Long, Loop, Passage [aka Bennett], Renard, plus Observatory Cay) |
18º50–21º30S - 158º10–159º10E |
OC-177 |
YB0 |
Seribu Islands (include Malinjo, Semut Besar & Kecil among ""The 1000 islands"") |
05º15–05º45S - 106º20–106º45E |
OC-178 |
H4 |
Tikopia & Anuta Islands (include Fatutaka) |
11º30–12º30S - 168º45–170º15E |
OC-179 |
H4 |
Duff Islands (=Bass Isls, Elingi, Lakao, Taumako, Te Ako, Tuleki, Ulaka) |
09º45–10º05S - 167º00–167º20E |
OC-180 |
V63 |
Ngulu Atoll |
08º15–08º45N - 137º15–137º45E |
OC-181 |
P2 |
Witu Islands (=Garove, Mundua Isls, Narage, Unea) |
04º30–05º00S - 149º00–149º40E |
OC-182 |
VP6D |
Ducie Island |
24º36–24º44S - 124º44–124º52W |
OC-183 |
VK6 |
WA State (SW Coast) Centre group (=Beagle, Boullanger, Cervantes Isls, Escape, Favorite, Fisherman Isls, Green Isls [near Cervantes], Lancelin, Wedge, Whitlock) |
27º15–31º15S - 113º59–115º25E |
OC-184 |
V85 |
Brunei's Coastal Islands (Note: not main Borneo island) |
04º36–05º10N - 114º06–115º15E |
OC-185 |
VK8 |
NT (Arafura Sea Coast) East group (=Alger, Bremer Islets, Crocodile Isls, Cunningham Isls, Drysdale, Elcho, Graham, Gwakura Isls, Mooroongga, Stevens, The English Company's Isls [namely Astell, Bosanquet, Bromby Isls, Cotton, Inglis, Miller, Pobessoo, Wigram], Truant, Wessel Isls [namely Guluwuru, Marchinbar, Raragala], Yargara) |
11º00–13º00S - 134º30–137º15E |
OC-186 |
YB2 |
Karimunjawa Islands (=Karimunjawa, Kemujan, Parang) |
05º40–06º00S - 110º00–110º40E |
OC-187 |
VK4 |
QLD State (N Coast) North group (=Binstead, Bird Isls, Boydong Isls, Cairncross Isls, Chapman, Cholmondeley, Clack, Claremont Isls [namely Burkitt, Fife, Hannah, Hay, Pelican, Stainer, Wilkie], Cliff Isls, Cockburn Isls, Cole Isls [namely Hampton, Leggatt, Morris, Sinclair], Douglas, Eagle, Flinders Group [namely Blackwood, Denham, Flinders, Maclear, Stanley], Forbes Isls, Haggerstone, Halfway, Hannibal Isls, Home Isls [namely Clerke, Gore, Harvey, Hicks, Nob, Orton, Perry], Howick Group [namely Beanley, Bewick, Coquet, Houghton, Howick, Ingram, Newton, Noble, Sand, Watson], Jardine, King, Lizard, Lloyd Isls, Lowrie, Milman & Aplin Isls, Morris, Murdoch, Night, North & South Direction, Nymph, Palfrey, Pethebridge Isls, Piper Isls, Pipon Isls, Pirie, Quoin, Raine, Saunders, Seabird, Sherrard Isls, Sir Charles Hardy Isls, South, Sunday, Turtle Group, Turtle Head, Wallace) |
10º50–15º00S - 142º37–146º00E |
OC-188 |
DU8 |
Pangutaran Group (=Bambannan, Cabucan, Cap, Dammai, Doc Can, Kulassein, Laparan, North Ubian, Panducan, Pangutaran, Rubuan, Teomabal, Tubigan, Usada) |
05º29–06º35N - 119º35–121º05E |
OC-189 |
3D2 |
Ringgold Isles (=Cakau Matacucu & Vucovuco, Cobia, Maqewa, Motua Levu & Lailai, Nanuku Levu & Lailai, Nukubalati, Nukubasaga, Nukusemanu, Qelelevu, Raranitiqa, Tauraria, Vetauua, Yanuca [aka Yanutha], Yavu) |
15º55–16º43S - 179º05–179º50W |
OC-190 |
KH8 |
Rose Atoll |
14º25–14º35S - 168º08–168º15W |
OC-191 |
A3 |
Niuatoputapu Island (=Niuatoputapu, Tafahi) |
15º48–16º00S - 173º40–173º48W |
OC-192 |
H4 |
Ontong Java Atoll |
05º00–05º40S - 159º00–159º50E |
OC-193 |
VK6 |
WA State (S Coast) West Centre group (=Bald, Cheyne, Doubtful Isls, Investigator, West) |
33º48–34º58S - 118º15–121º15E |
OC-194 |
VK2 |
NSW State North group (=Cook, Korffs, Solitary Isls [namely North West Solitary, South Solitary, South West Solitary [aka Groper], Split Solitary]) |
28º10–31º30S - 152º50–153º40E |
OC-195 |
VK7 |
Furneaux Group (=Babel, Cape Barren, Chappell Isls, Clarke, East & West Sister, Flinders, Prime Seal, plus Curtis, Hogan & Kent Groups, Deal, South West) |
39º12–40º40S - 146º30–148º45E |
OC-196 |
VK3 |
VIC State East group (=Gabo, Tullaburnga) |
37º30–38º32S - 147º00–149º55E |
OC-197 |
YB3 |
Bawean Island |
05º40–06º00S - 112º30–112º50E |
OC-198 |
VK8 |
NT (Gulf of Carpentaria) South group (=Beatrice, Sir Edward Pellew Group [namely Brown, Centre, Craggy Isls, David, Jolly, Labu, Little Vanderlin, North, Pearce, Red, Skull, Turtle, Urquhart, Vanderlin, Watson, West]) |
15º00–16º30S - 135º38–138º00E |
OC-199 |
VK6 |
WA State (NW Coast) Centre group (=Dampier Archipelago [namely Angel, Brigadier, Cohen, Conzinc, Delambre, Eaglehawk, East & West Lewis, East & West Mid Intercourse, East Intercourse, Egret, Enderby, Gidley, Goodwyn, Hauy, Haycock, Intercourse, Keast, Kendrew, Lady Nora, Legendre, Malus, Mawby, Mistaken, Rosemary, Tozer, Wilcox], plus Bedout, Bezout, Fortescue, Little Turtle, N.E. & S.W. Regnard, North Turtle, Steamboat) |
19º30–21º00S - 116º00–120º00E |
OC-200 |
KH8 |
Swains Island |
11º00–11º06S - 171º00–171º12W |
OC-201 |
ZL |
North Island's Coastal Islands (=Bare, Cavalli Isls, Channel, Cuvier, East, Fanal, Gannet, Great & Little Barrier, Hen & Chicken Isls, Kapiti, Karewa, Kawau, Marotiri Isls, Matata, Mayor, Mercury Isls [namely Great Mercury, Red Mercury], Mokohinau Isls, Motiti, Motuhora, Motuoroi, Motutapu, Ohinau, Ponui, Poor Knights Isls, Rakino, Rakitu, Rangitoto, Shoe, Slipper, Stephenson, Taranga, Tawhiti Rahi, The Aldermen Isls, Three Kings Isls, Tiritiri Matangi, Waiheke, White) |
34º05–41º40S - 172º00–178º45E |
OC-202 |
DU4 |
Calagua Islands (=Guintinua, Ingalan, Maculabo, Tinaga) |
14º19–14º33N - 122º45–123º05E |
OC-203 |
ZL |
South Island's Coastal Islands (=Bench, Big Moggy, Big South Cape, Bishop & Clerks Isls, Breaksea Isls, Centre, Chalky, Codfish, Dog, Ernest Isls, Green, Muttonbird Isls, North Trap, Pearl, Poutama, Rangitoto Isls, Ruapuke, Rugged Isls, Solander, Stephens, Stewart, Victory) |
40º28–47º30S - 166º23–174º30E |
OC-204 |
YB4 |
Enggano Island |
05º10–05º40S - 102º00–102º30E |
OC-205 |
P2 |
Woodlark group (=Alcester, Budibudi Isls [aka Laughlan Isls, namely Budelun, Cannac, Wabomat], Egum, Ginetu, Ianaba, Madau, Marshall Bennett Isls [namely Dugumenu, Gawa, Iwa, Kwaiawata], Nagian, Nasai, Nubara, Nusam, Sharp, Woodlark) |
08º40–09º40S - 151º30–153º45E |
OC-206 |
VK6 |
WA State (SW Coast) North group (=Baudin, Bernier, Dirk Hartog, Dorre, Faure, Freycinet, Koks, Mary Anne, Pelican, Salutation, White) |
24º15–27º15S - 112º55–114º15E |
OC-207 |
DU1 |
Cagayan Islands (=Arena, Cagayan, Calusa, Cavili, Dondonay, plus Tubbataha Reefs) |
08º40–09º45N - 119º45–121º20E |
OC-208 |
YB8 |
Banggai Islands (=Banggai, Bangkalan, Bangkulu, Bowokan Isls, Labobo, Masepe, Melilis, Peleng, Saluebesar, Saluekecil, Timpaus) |
01º05–02º20S - 122º45–124º06E |
OC-209 |
YB8 |
Talaud Islands (=Kaburuang, Karakelong, Nanusa Isls [namely Gerama, Karatung, Malo, Man-gupung, Marampit], Salibabu) |
03º40–04º55N - 126º30–127º15E |
OC-210 |
YB8 |
Sangihe Islands (=Balontohe, Biaro, Buang, Bukide, Kaloma, Karakitang, Karkaralong Isls [namely Anda, Ariaga, Armadores, Dumarchen, Kalalusu, Kawio, Matutuang, Meares], Lipang, Makalehi, Para, Pasige, Ruang, Sanggeluhang, Sangihe, Siau, Tahulandang) |
02º00–04º50N - 125º05–125º55E |
OC-211 |
VK6 |
Houtman Abrolhos (=Easter Group, North, Pelsaert Group [inc. Uncle Margie], Wallabi Group) |
28º15–29º00S - 113º33–114º09E |
OC-212 |
VK2 |
NSW State Centre group (=Bird, Boondelbah, Broughton Isls [namely Broughton, Inner Rock, Little Broughton, Looking Glass, North Rock], Cabbage Tree, Little, Moon, Tom Thumb Isls) |
31º30–34º30S - 150º52–152º50E |
OC-213 |
YB8 |
Togian Islands (=Batudaka, Poat, Talatakoh, Togian, Unauna, Waleabahi, Waleakodi) |
00º04–00º37S - 121º30–122º40E |
OC-214 |
VK6 |
WA State (NW Coast) East group (=Lacepede Isls [namely East, Middle, Sandy, West]) |
16º20–19º57S - 120º00–122º57E |
OC-215 |
YB5 |
Mentawai Islands (=Mega, Pagai Selatan, Pagai Utara, Sanding, Siberut, Sipura, Taitaitanopo) |
00º50–04º00S - 098º30–101º05E |
OC-216 |
VK9 |
Ashmore & Cartier Islands |
12º08–12º38S - 123º00–123º40E |
OC-217 |
YB3 |
Kangean Islands (=Kangean, Paliat, Sabunten, Sakala, Saubi, Sepanjang) |
06º20–07º20S - 115º05–116º20E |
OC-218 |
FK |
Matthew & Hunter Islands |
22º17–22º27S - 171º15–172º10E |
OC-219 |
YB8 |
Tukangbesi Islands (=Binongko, Kaledupa, Langkesi [namely Anano, Runduma], Moromaho, Tomea, Wangiwangi) |
05º10–06º15S - 123º20–124º45E |
OC-220 |
VK5 |
SA State West group (=Eyre, Franklin Isls, Goat, Little Eyre, Lounds, Nuyts Archipelago [namely Evans, Harts, Isles of St Francis, Lacy Isls], Purdie Isls, Sinclair, St Peter) |
31º28–32º40S - 129º00–133º55E |
OC-221 |
YB8 |
Kai Islands (=Kai Besar, Kai Kecil, Kaitanimbar, Tayandu Isls [namely Kaimeer, Kur, Manggur, Taam, Tayandu, Walir]) |
05º00–06º10S - 131º50–133º15E |
OC-222 |
YB8 |
Obi Islands (=Belangbelang, Bisa, Gomumu, Kekik, Lawin, Obi, Obilatu, Pisang, Tapat, Tubalai) |
01º02–01º55S - 127º10–129º00E |
OC-223 |
VK2 |
NSW State South group (=Brush, Green, Montague, Tollgate) |
34º30–37º30S - 149º55–150º52E |
OC-224 |
YB8 |
Tanimbar Islands (=Fordate, Larat, Maru, Molu, Seira, Selaru, Selu, Wotap, Wuliaru, Yamdena) |
06º35–08º25S - 130º35–132º02E |
OC-225 |
DU8 |
Turtle Islands (=Baguan, Boann, Langaan, Liniman, Taganak, plus Mambahenauhan) |
06º00–06º35N - 118º00–118º35E |
OC-226 |
V63 |
Mwokil (Mokil) & Pingelap Atolls |
03º47–03º55N - 154º55–155º02E |
OC-227 |
VK4 |
QLD State (Gulf of Carpentaria) South group (=South Wellesley Isls [namely Allen, Bentinck, Sweers], Wellesley Isls [namely Bountiful Isls, Denham, Forsyth Isls, Lingnoonganee, Mornington, Sydney]) |
16º15–17º43S - 138º00–141º00E |
OC-228 |
VK5 |
SA State East group (=Godfrey Isls, Granite, Pullen, Seal, West, Wright) |
35º31–38º05S - 138º30–140º58E |
OC-229 |
VK8 |
NT (Arafura Sea Coast) Centre group (=Allaru, Barron, Burford, Copeland, Cowlard, Croker, Darch, Field, Grant, Greenhill, Lawson Isls, McCluer, Mogogout, Morse, New Year, North & South Goulburn, Oxley Isls, Sandy [x2], Sims, Templer, Valentia, Wangoindjung, Warldagawaji, Wunmiyi) |
11º00–12º18S - 131º40–134º30E |
OC-230 |
VK |
Rowley Shoals, WA Outliers (=Cunningham in Imperieuse Reef, plus Clerke and Mermaid Reefs) |
16º54–17º48S - 118º45–119º40E |
OC-231 |
P2 |
Green Islands (=Nissan, Pinipel) |
04º15–04º40S - 154º00–154º15E |
OC-232 |
4W |
East Timor's Coastal Islands (=Atauro, Jako) |
08º05–09º30S - 124º05–127º25E |
OC-233 |
VK7 |
Tasmania's Coastal Islands (=Actaeon, Betsey, Black Pyramid, Bruny, Councillor, Diamond, Foster Isls, Golfe, Governor, Hen, Hobbs, Hunter Isls [namely Albatross, Bird, Hunter, Kangaroo, Robbins, Steep, Three Hummock, Trefoil, Walker], Huon, King, Lachlan, Maatsuyker Group [namely De Witt, Flat Top, Flat Witch, Maatsuyker, Mewstone, Round Top], Maria, Ninth, Paddys, Partridge, Phoques, St Helens, Schouten, Sloping, Sterile, Swan, Tasman, Tenth, Visscher, Waterhouse) |
39º30–43º45S - 144º30–148º30E |
OC-234 |
VK |
Browse Island, WA Outliers |
14º00–14º08S - 123º27–123º35E |
OC-235 |
DU8-9 |
Mindanao's Coastal Islands (=Balukbaluk, Basilan, Bayangan, Bolod Isls, Bongo, Bubuan [near Basilan], Bucas Grande, Bulan, Camiguin, Cujangan, Dassalan, Dinagat, East Bucas, Hibuson, Malamaui, Miangas, Pilas, Saluping, Samal, Sangboy Isls, Siargao, Talikud, Tamuk, Tapiantana, Tengolan) |
05º32–10º30N - 121º20–126º40E |
OC-236 |
YB8 |
Celebes's Coastal Islands (=Bankobankoang, Batuata, Bunaken, Buton, Dewakang Besar, Doangdoangan Besar & Kecil, Kabaena, Kadatuang, Kalukalukuang, Lambasina, Lembeh, Mantehage, Manterawu, Manui, Marasende, Masalima Isls, Menadotua, Muna, Padamarang, Padeabesar, Pulasi, Salabangka Isls, Salayar, Sangkarang Isls, Siladeng, Siumpu, Tambalongang, Tanakeke, Tuguan Maputi, Wowoni) |
02º00N–06º45S - 116º30–125º25E |
OC-237 |
YB0-3 |
Java's Coastal Islands (=Deli, Gedeh, Genteng, Iyang, Karangjamuang, Madura, Mandalika, Masaran, Nusabarung, Panaitan, Panjang [near Banten], Panjang [near Jepara], Peucang, Puteran, Raas, Raja, Rakit, Sangiang, Sapudi, Tinjil, Tunda, Wenwen) |
05º45–08º55S - 105º05–114º50E |
OC-238 |
FO |
Pukarua & Reao Atolls |
18º10–18º45S - 136º19–137º05W |
OC-239 |
YB9 |
Irian Jaya's Coastal Islands West (=Adi, Asia Isls, Ayu Isls, Batangpele, Batanta, Boo Isls, Daram, Doom, Fam Isls, Gag, Gam, Jefman, Kabra, Karas, Kawe, Misool, Nusela Isls, Pisang Isls, Polee, Rajaampat Isls, Ram, Rombombo, Sayang, Su Isls, Tsiof, Waigeo, Warakaraket, Warir, Wayag, Yawya) |
01º10N–04º25S - 129º15–134º00E |
OC-240 |
P2 |
PNG's Coastal Islands East (=Aleford Isls, Arch Isls, Babagarai, Bagamoti, Baibara, Baibesika, Basilaki, Bau, Bavo, Bentley, Blakeney, Boirama, Bona Bona, Brumer Isls, Buiari, Connor, Daiwari, Daugo, Delami, Doini, Engineer Group [namely Bright, Butchart, Byron, Deedes, Good, Haszard, Hummock, Pender, Powell, Shortland, Skelton, Slade, Watts], Eunuoro, Grace, Grange, Grant, Haines, Hardman Isls, Hosken Isls, Hull, Idihi, Ipoteto, Ito, Juliade, Jusabegud, Kegawam, Killerton Isls, Kitaibonabona, Laluoro, Laseinie Isls, Logeia, Loloata, Longuerue Isls [namely Batteru, Fly Isls, Jawani, Lasanga, Musik, Surgurd, Zumbale], Loupomu, Luard Isls [namely Babagutu, Matebinagutu, Mindregutu], Mailu, Mosquito, Mudge, Netuli, Nuakata, Populai, Rogea, Samarai, Sariba, Sideia, Simolala, Sio, Straggling Isls, Tami Isls, Tauwara, Toua, Tuasi, Vari Vari, Wari) |
05º45–11º00S - 146º45–151º30E |
OC-241 |
YB9 |
Timor Barat's Coastal Islands (=Batek, Kambang, Kera, Ndao, Pamana, Rote, Semau, Tebui, Usu) |
08º55–11º10S - 122º35–125º10E |
OC-242 |
YB8 |
Bonerate & Taka' Bonerate Islands (=Bonerate, Kakabia, Kalao, Kalaotoa, Karompalompo, Kayuadi, Madu, Taka' Bonerate Isls [include Rajuni Kecil]) |
06º20–07º35S - 120º30–122º20E |
OC-243 |
VK6 |
WA State (South Coast) West group (=Breaksea, Casuarina Isls, Chatham, Eclipse, Flat, Goose, Green Isls [in Torbay], Michaelmas, Sandy, Seagull, South West, St Alouarn Isls, Stony) |
34º15–35º15S - 115º00–118º15E |
OC-244 |
DU1-4 |
Luzon's Coastal Islands (=Balesin, Banton, Burias, Cabalete, Carabao, Catanduanes, Dos Hermanas, Lahuy, Maestre de Campo, Marinduque, Masbate, Mindoro, Rapurapu, Romblon, Sibuyan, Simara, Tablas, Ticao, Verde) |
11º40–18º45N - 119º40–124º30E |
OC-245 |
YB5-6 |
Sumatra's Coastal Islands North (=Alang Besar, Bengkalis, Breueh, Lebu, Manggung, Medang, Mendol, Merbau, Mursala [aka Musala], Padang, Penasi [aka Dedap], Rangsang, Rupat, Serapung, Tebingtinggi, Topang, We) |
00º00–06º00N - 095º55–103º55E |
OC-246 |
YB8 |
Leti & Sermata Islands (=Leti Isls [namely Kisar, Lakor, Leti, Moa], Sermata Isls [namely Kelapa, Luang, Sermata]) |
08º00–08º25S - 127º05–129º10E |
OC-247 |
YB8 |
Sabalana & Tengah Islands (include Pelokang) |
06º25–07º40S - 117º05–119º20E |
OC-248 |
T8 |
South Palau group (=Helen, Merir, Pulo Anna, Sonsorol Isls, Tobi) |
02º40–05º25N - 131º00–132º25E |
OC-249 |
YB8 |
Aru Islands (=Baun, Enu, Jin Isls, Karawaira Isls, Kobroor, Kola, Maikoor, Penambulai, Trangan, Ujir, Wamar, Warilau, Wasir, Wokam, Workai) |
05º15–07º10S - 134º00–135º00E |
OC-250 |
YB3 |
Masalembu Islands Masalembu Besar & Kecil |
05º20–05º40S - 114º20–114º35E |
OC-251 |
VK3 |
VIC State West group (=Lady Julia Percy, Lawrence Rocks) |
38º05–38º55S - 140º58–144º00E |
OC-252 |
YB7 |
Kalimantan's Coastal Islands West (=Bawal, Datu, Gelam, Kelawar, Lemukutan, Merundung, Muri [aka St Petrus], Pelapis, Penebangan, Pengiki, Temajo) |
02º10N–03º35S - 108º00–114º24E |
OC-253 |
V63 |
Hall Islands (=Fayu, Murilo, Nomwin) |
08º20–08º50N - 151º15–152º25E |
OC-254 |
V63 |
Mortlock Islands (=Etal, Lukunor, Satawan (aka Ta), plus Namoluk) |
05º06–06º02N - 153º00–154º00E |
OC-255 |
VK |
QLD State (Gulf of Carpentaria) North group (=Crab, Parau, Red Wallis, Woody Wallis) |
10º50–14º00S - 141º00–142º23E |
OC-256 |
P2 |
Kilinailau (Tulun) Islands (=Han, Iagain, Iesala, Iolasa, Piul) |
04º35–04º55S - 155º10–155º35E |
OC-257 |
P2 |
Nuguria Islands (include Malum Isls) |
03º20–03º40S - 154º45–154º55E |
OC-258 |
P2 |
PNG's Coastal Islands North (=Ali, Angel, Aris, Bagabag, Buni, Kairiru, Karkar, Keresau, Laing, Lego, Legoarant, Manam, Muschu, Paeowa, Raboin, Schouten Isls [namely Bam, Blup Blup, Kadovar, Koil, Vokeo, Wei], Sek, Seleo, Tab, Tarawai, Tumleo, Walis, Wonad, Yuo) |
02º35–05º45S - 141º00–146º45E |
OC-259 |
V63 |
Nukuoro Atoll |
03º47–03º55N - 154º55–155º02E |
OC-260 |
V63 |
Oroluk Atoll |
07º28–07º36N - 155º14–155º22E |
OC-261 |
VK5 |
SA State West Centre group (=Gap, Greenly, Investigator Group [namely Flinders, Pearson Isls, Topgallant Isls, Ward Isls], Little Waldegrave, Olives, Rocky, The Watchers, Waldegrave, Whidbey Isls [namely Four Hummocks, Perforated, Price]) |
32º27–35º00S - 133º55–135º30E |
OC-262 |
YB4-5 |
Sumatra's Coastal Islands South (=Anak Krakatau, Basu, Bindalang, Legundi, Pandan, Panjang, Pisang, Puhawang, Rakata, Sebesi, Sebuku, Sertung, Siuncal, Tabuan, Toran) |
00º00–06º10S - 099º40–106º08E |
OC-263 |
V73 |
Taongi Atoll (aka Bokaak Atoll) |
14º25–14º45N - 168º48–169º08E |
OC-264 |
FO |
Maria Island |
21º43–21º53S - 154º36–154º46W |
OC-265 |
VK9 |
Coral Sea Islands Territory South (=Cato Reef, Kenn Reef, Saumarez Reefs, Wreck Reefs [namely Bird, Porpoise, West]) |
20º30–23º30S - 153º15–156º00E |
OC-266 |
VK6 |
Western Australia State (N Coast) Centre Grp (=Bonaparte Archipelago [namely Albert, Anderdon Isls, Augereau, Augustus, Baudin, Bernouilli, Berthier, Bigge, Bishop, Bonaparte, Branch, Brecknock, Browne, Buffon, Bumpus, Byam Martin, Cassini, Caswell, Champagny, Championet, Claret Isls, Cleghorn, Clerk, Colbert, Combe, Combe Hill, Commerson, Condillac, Coronation Isls, Corvisart, D'Aguesseau, D'Arcole Isls, Darcy, De Freycinet, Degerando, Desaix Isls, Desfontaines, Don, Duguesclin, East & West Montalivet, Ena, Entrance, Fontanes, Forbin, Gale, Hawick, Heywood, Jackson, Jussieu, Katers, Keraudren, Lamarck, Lucas, Malby, Maret Isls, New, Patricia, Prudhoe Isls, Queen, Randall, Red, Rocky Isls, Slate Isls, South Maret, Suffren, Tancred, Tournefort, Vulcan Isls, Walker, Warn, Water, White, Wollaston], Fletcher Isls, Helipad, High Cliffy Isls, Kingfisher, Lizard, Melomys, Montgomery Isls, Muir, Shale, Steep, The Pyramid, Traverse, Viney) |
13º45–16º26S - 124º00–125º53E |
OC-267 |
VK9 |
Coral Sea Islands Territory North (=Coringa Islets [namely Chilcott, Magdelaine Cays, South West], Diamond Islets, Herald Cays, Lihou Reef, Marion Reef) |
16º23–19º30S - 148º08–152º30E |
OC-268 |
YB7 |
Laut Kecil Islands (=Kadapongan, Kalambau, Karamian, Marabatua [aka Moresses], Matasiri) |
04º15–05º15S - 114º25–116º30E |
OC-269 |
YB7 |
Karimata Islands (=Karimata, Serutu) |
01º23–01º48S - 108º35–109º10E |
SA-001 |
CE0 |
Easter Island (=Easter, Motu Iti, Motu Nui, Motu Tautara) |
27º00–27º15S - 109º05–109º40W |
SA-002 |
VP8 |
Falkland Islands (=Barren, Beauchene, Beaver, Bleaker, Carcass, East Falkland, George, Jason Isls, Keppel, Lively, New, Pebble, Saunders, Sea Lion Isls, Speedwell, Weddell, West Falkland and satellite islands) |
50º50–53º10S - 057º00–062º00W |
SA-003 |
PY0F |
Fernando De Noronha Archipelago (=Cabeluda, Espigoes Isls, Fernando de Noronha, Frade, Lucena, Meio, Morro da Viuva, Morro do Leao, Ovos, Rasa, Rata, Sao Jose, Sela Gineta) |
03º47–03º53S - 032º20–032º30W |
SA-004 |
HC8 |
Galapagos Islands (=Baltra, Culpepper, Espanola, Fernandina, Gardner, Genovesa, Isabela, Marchena, Pinta, San Cristobal, San Salvador [aka Santiago], Santa Cruz, Santa Fe, Santa Maria, Wenman and satellite islands) |
01º50N–01º40S - 089º00–092º15W |
SA-005 |
CE0 |
Juan Fernandez Archipelago (=Alejandro Selkirk, Robinson Crusoe, Santa Clara) |
33º25–33º55S - 078º40–081º00W |
SA-006 |
PJ1,2,4 |
Bonaire & Curacao Islands (=Bonaire, Curacao, Klein Bonaire, Klein Curacao) |
11º59–12º32N - 068º05–069º15W |
SA-007 |
HK0M |
Malpelo Island |
03º57–04º02N - 081º30–081º40W |
SA-008 |
LU,CE8 |
Tierra Del Fuego (include islands not qualifying for SA-049 and SA-050) |
52º25–55º03S - 065º00–072º10W |
SA-009 |
9Y |
Tobago Island (=Little Tobago, Richmond, St Giles Isls, Tobago) |
11º05–11º25N - 060º25–060º55W |
SA-010 |
PY0T |
Trindade & Martin Vaz Islands |
20º27–20º34S - 028º45–029º25W |
SA-011 |
9Y |
Trinidad Island (=Chacachacare, Huevos, Monos, Trinidad) |
10º00–10º55N - 060º50–062º00W |
SA-012 |
YV7 |
Nueva Esparta State group (=Coche, Cubagua, Margarita) |
10º43–11º11N - 063º46–064º25W |
SA-013 |
CE0 |
San Felix & San Ambrosio Islands (aka Los Desventurados) |
26º10–26º25S - 079º50–080º15W |
SA-014 |
PY0S |
St Peter & St Paul Rocks |
00º55–00º57N - 029º21–029º23W |
SA-015 |
YV5 |
Los Monjes Archipelago (=Monjes del Este, del Norte & del Sur) |
12º15–12º40N - 070º40–071º00W |
SA-016 |
PR8 |
Maranhao State Centre group (=Banco Feliz, Barreira, Cangaba, Cararaim, Carrapatal, Cotindiba, Grande, Medo, Mucunambiba, Nova, Rosario, Santana, Sao Luis) |
02º12–02º50S - 043º00–044º25W |
SA-017 |
HK5 |
Cauca / Valle Division group (=Gorgona, Gorgonilla, La Palma, Morro del Medio) |
02º40–04º04N - 077º07–078º00W |
SA-018 |
CE7 |
Los Lagos Region South group (=Acui, Alao, Apiao, Caguache, Cailin, Caucahue, Chaulinec, Chaullin, Chauques Isls [namely Anihue, Aulin, Buta Chauques, Cheniao, Mechuque, Tac, Taucolon], Chelin, Chiloe, Coldita, Colocia, Desertores Isls [namely Ahullini, Chuit, Chulin, Imerquina, Nayahue, Talcan], Dona Sebastiana, Guafo, Guapi Quilan Isls, Guar, Laitec, Lemuy, Liliguapi, Linacre, Linguar, Lin Lin, Lipipe, Llancahue, Llingua, Maillen, Meulin, Pelada, Puluqui, Quehui, Quenac, Quenu, Queullin, Quinchao, Redonda, San Pedro, Tabon, Teuquelin, Tranqui) |
40º55–43º41S - 072º30–075º00W |
SA-019 |
PY6 |
Abrolhos Archipelago (=Redonda, Santa Barbara, Siriba, Sueste and satellite islands) |
17º53–18º04S - 038º36–038º44W |
SA-020 |
FY |
French Guiana group (=Grand Connetable, Remire Isls [namely Les Mamelles, Malingre, Mere, Pere], Salut Isls [namely Diable, Royale, Saint-Joseph]) |
04º08–05º48N - 051º37–054º00W |
SA-021 |
LU |
Buenos Aires (Bahia Blanca) Province group (=Ariadne, Bermejo, Embudo Isls, Trinidad, Wood) |
38º47–39º30S - 061º00–062º24W |
SA-022 |
LU |
Buenos Aires (Bahia Anegada) Province group (=Bajo, Colina de Los Riachos, Flamenco, Gama, Gaviota, Los Cesares, Los Riachos Isls, Morro Indio, NW, Sur) |
39º30–41º02S - 062º00–062º48W |
SA-023 |
PY6 |
Bahia State North group (=Frades, Itaparica, Mare) |
11º28–13º15S - 037º17–038º52W |
SA-024 |
PY2 |
Sao Paulo State West group (=Bom Abrigo, Cambriu, Cananeia, Castilho, Comprida) |
24º25–25º17S - 047º00–048º02W |
SA-025 |
PS8 |
Piaui State group (=Grande de Santa Isabel) |
02º43–02º56S - 041º18–041º54W |
SA-026 |
PP5 |
Santa Catarina State Centre group (=Anhatomirim, Aranhas Isls, Badejo, Campeche, Coral, Frances, Guarazes Isls, Laranjeiras, Largo, Maria Francisca, Mata-Fome, Moleques do Norte Isls, Moleques do Sul Isls, Ratones Grande & Pequena [aka Ratao Grande & Pequeno], Santa Catarina Island, Tres Irmas Isls, Vinhas, Xavier) |
27º20–28º00S - 048º17–048º39W |
SA-027 |
PP5 |
Santa Catarina State North group (=Amendoim, Arvoredo, Canas, Deserta, Feia, Fora de Itapema, Gale, Ganchos, Itacolomis Isls, Joao da Cunha, Lobos, Mandigituba, Paz [aka Gracas] Remedios Isls, Sao Francisco, Tamboretes Isls, Tipitinga) |
26º00–27º20S - 048º17–048º42W |
SA-028 |
PY2 |
Sao Paulo State East group (=Anchieta, Buzios, Cabras [near Anchieta], Cabras [near Vitoria], Calhetas, Comprida, Couves, Mar Virado, Palmas, Pescadores, Rapada, Sao Sebastiao Island, Serraria, Tamandua, Vitoria) |
23º21–24º00S - 044º43–045º30W |
SA-029 |
PY1 |
Rio De Janeiro State West group (=Algodao, Aracatiba, Araraquara, Araujo, Batuque, Bicho Grande & Pequena, Bonita, Brandao, Breu, Buzios, Cabras, Carapuca, Cedro, Cobras, Cocos, Comprida [east of Parati], Comprida [west of Tarituba], Furtada, Gamboa, Gato Isls, Gipoia, Grande, Guaiba, Imboacica, Itacuruca, Itu, Jaguanum, Jardim, Jorge Grego, Josefa, Macacos, Malvao, Martins, Meio, Meros [near Algodao], Meros [near Grande], Palmas [near Grande], Pau a Pino, Porcos Grandes, Queimada Grande & Pequena, Rapada, Sandri, Sape, Sapioeira, Soco, Soco do Martins, Sororoca, Vigia Grande & Pequena) |
22º55–23º25S - 043º34–044º43W |
SA-030 |
CX |
San Jose / Montevideo / Canelones Dept group (=Flores) |
34º28–35º00S - 055º24–057º08W |
SA-031 |
CE9 |
Wollaston & Hermite Islands (=Deceit, Grevy, Hermite Isls, Herschel, Hornos) |
55º21–56º00S - 066º40–067º55W |
SA-032 |
CE8 |
Ultima Esperanza Province North group (=Angamos, Chatham, Covadonga, Dagnino, Diego de Almagro, Duque de York, Esmeralda, Esperanza, Evans, Guarello, Hanover, Jorge Montt, Madre de Dios, Mornington, Stosch, Taggart, Valenzuela, Vancouver, Wellington) |
48º36–51º38S - 073º40–075º45W |
SA-033 |
HC4 |
Manabi Province group (=La Plata, Salango) |
00º21N–01º40S - 080º02–081º07W |
SA-034 |
HC2,3 |
Guayas / El Oro Province group (=Callejones, Escalante Isls, Jambeli, Mondragon, Patria, Payana, Pongal, Puna, Santa Clara, Tembleque, Verde) |
01º40–03º24S - 079º42–081º02W |
SA-035 |
YV5 |
Los Roques Islands (=Grande, Roque, Sal) |
11º40–12º00N - 066º30–067º00W |
SA-036 |
P4 |
Aruba Island |
12º20–12º45N - 069º50–070º06W |
SA-037 |
YV5 |
Blanquilla group (=Blanquilla, Los Hermanos Isls) |
11º40–12º00N - 064º15–064º45W |
SA-038 |
PY0R |
Atol Das Rocas (=Cemiterio, Farol) |
03º47–03º53S - 033º45–033º55W |
SA-039 |
CX |
Maldonado / Rocha Department group (=Gorriti, Lobos, Torres, Verde) |
33º45–35º06S - 053º22–055º24W |
SA-040 |
HK1 |
Bolivar / Atlantico Division group (=Arena, Cascajal, Rosario Isls [namely Arenas, Grande, Periquillo, Pirata], Tesoro) |
10º07–11º08N - 074º50–075º50W |
SA-041 |
PR8 |
Maranhao State West group (=Apeuzinho [aka Trauira], Bicuaua, Boa Vista do Sao Joao, Cacacueira, Caranguejos, Machado, Mangunca, Mansinha, Mutuoca, Sao Joao Isls [namely Aracaja, Guara, Lencois, Maiau, Mirinzal, Pitiu, Porto do Meio, Urumaru], Sao Joao Mirim, Sao Joaozinho, Sapituira, Tralhoto, Tucunzal) |
01º00–03º03S - 044º25–046º03W |
SA-042 |
PY8 |
Para State West group (=Camaleao [south of Caviana], Cara, Caviana de Dentro, Caviana de Fora, Conceicao, Janaucu, Jurupari, Jurupari Archipelago, Maruim, Maruinzinho, Mexiana, Pacas, Panema, Pedreiros, Queimada ou Serraria, Sao Bernardo) |
00º40N–00º35S - 049º15–052º00W |
SA-043 |
CE7 |
Aisen Region North group (=Guaitecas Isls [namely Ascension, Bajas, Betecoi, Bobe, Clotilde, Gemelos Isls, Guaiteca, Jack, Julia, Larenas, Leucayec, Peligroso Isls (include Melinka), Queitao Isls, Sanchez, Serrano, Verdugo, Yates], Los Chonos Archipelago [namely Amita, Arthur, Benjamin, Bustos, Canave, Chaffers, Concoto, Goicolea, Guamblin, Ipun, James, Johnson, Level, Llanos, Llenihuenu, Mellersh, Midhurst, Morel, Rhone Isls, Riquelme, Sierra, Stokes, Tuamapu], Magdalena, Refugio) |
43º41–45º00S - 072º40–075º20W |
SA-044 |
YV5 |
La Tortuga Island (=La Tortuga, Los Tortuguillos) |
10º51–11º05N - 065º05–065º30W |
SA-045 |
PQ8 |
Amapa State group (=Bailique, Brigue, Curua, Faustino, Jipioca, Maraca) |
04º27N–00º30S - 049º50–051º37W |
SA-046 |
PY7 |
Pernambuco State group (=Itamaraca, Santo Aleixo) |
07º30–08º52S - 034º38–035º04W |
SA-047 |
PY5 |
Parana State group (=Currais Isls, Figueira, Galheta, Itacolomis Isls, Mel, Palmas Isls) |
25º17–26º00S - 048º02–048º40W |
SA-048 |
YV7 |
Sucre State East group (=Esmeralda, Garrapatas Isls, Patos) |
10º12–10º46N - 061º50–063º45W |
SA-049 |
LU |
Tierra Del Fuego's Coastal Islands (=Alicia Isls, Ano Nuevo Isls, Becasses Isls, Bertha Isls, Bridges Isls, Conejo, Despard, Los Estados [aka Staten], Lucas Isls, Martillo, Observatorio, Petrel, Redonda, Willie Isls, Yunque) |
52º40–55º03S - 063º35–068º35W |
SA-050 |
CE8,9 |
Antartica Chilena Province group (=Camden, Caroline, Gilbert Isls, Gordon, Henderson, Hoste, Ildefonso Isls, Lennox, Londonderry, Morton Isls, Navarino, Nueva, Picton, Stewart, Tomas, Waterman) |
54º05–55º55S - 066º20–072º15W |
SA-051 |
YV5 |
Las Aves Islands (=Barlavento, Sotavento) |
11º50–12º10N - 067º20–067º50W |
SA-052 |
OA4 |
Lima Department group (=Asia, Cavinzas, Don Martin, Fronton, Hormigas de Afuera, Huauru Isls, Lobillo, Pachacamac, Pescadores Isls, San Lorenzo) |
10º38–13º18S - 076º12–077º55W |
SA-053 |
CE7 |
Aisen Region South group (=Byron, Campana, Javier, Juan Stuven, Patricio Lynch, Prat, San Pedro, Santander, Schroeder, Serrano, Wager) |
46º40–48º50S - 074º00–075º45W |
SA-054 |
YV5 |
Orchila Island |
11º40–12º00N - 066º00–066º15W |
SA-055 |
LU |
Buenos Aires (Delta Del Parana) Prov group (=Lucha, Martin Garcia, Oyarvide Isls, Solis Isls, Zarate) |
33º55–34º30S - 058º14–058º32W |
SA-056 |
HC4 |
Esmeraldas Province group (=La Isla [aka Cojimies]) |
00º21–01º25N - 078º50–080º07W |
SA-057 |
CX |
Colonia Department group (=Dos Hermanas, El Maton, Farallon, Hornos Isls, Juncal, Lopez del Oeste & del Este, San Gabriel, Sola, Timoteo Dominguez) |
33º55–34º30S - 057º08–058º25W |
SA-058 |
YV4,5 |
Carabobo / Aragua / DF / Miranda State group (=Alcatraz, Farallon Centinela, Goaigoaza, Larga, Rey, Santo Domingo) |
10º10–10º51N - 065º25–068º15W |
SA-059 |
YV5 |
Los Testigos group (=Conejo, Iguana, Morro Blanco, Noroeste, Rajada, Testigo Grande, plus La Sola, Los Frailes Isls) |
11º11–11º30N - 062º58–063º46W |
SA-060 |
PY8 |
Para State East group (=Arapiranga, Barata, Bode, Camaleao, Capim, Cotijuba, Criminosa, Cruzados, Curuca, Flechas, Fortinho, Guaras, Ipemonga, Itarana, Jararaca, Jararaquinha, Jutuba, Lombo Branco, Longa, Machadinho, Mirim, Mucuras, Nova, Olga, Onca, Paqueta Acu, Passaros, Sao Sebastiao) |
00º03–01º35S - 046º03–049º15W |
SA-061 |
CE6 |
La Araucania Reg / Los Lagos Reg North group (=Mocha at 38º22S, an island under La Araucania administration) |
38º24–40º55S - 073º20–074º00W |
SA-062 |
PY6 |
Bahia State South group (=Coroa da Barra, Coroa Vermelha [both east of Nova Vicosa]) |
16º00–18º20S - 038º51–039º38W |
SA-063 |
YV8 |
Monagas / Delta Amacuro State group (=Barocoida, Baroco Sanuco, Barril, Cidras, Cotorra, Iduburojo, Plata, Vagre [aka Remediadora]) |
08º23–10º12N - 059º50–062º35W |
SA-064 |
CE7 |
Aisen Region Centre group (=Barba Group, Casma, Castillo, Chaculay, Churrecue, Clemente, Elena, Hilda, Isquiliac, Julian, Kent, Larenas, Las Huichas Group, Latolque, Luz, Melchor, Meninea, Mitahues, Orestes, Quemada, Renaico, Rivero, Simpson, Tangbac, Tenquehuen, Victoria) |
45º00–46º40S - 073º20–075º45W |
SA-065 |
LU |
Chubut Province South group (=Aguilon del Norte & del Sud, Arce, Blancas Isls, Cangrejos, Cevallos, Galiano, Leones, Pan de Azucar, Quintano, Rasa, Sola, Tova, Valdes, Viana) |
44º00–46º00S - 065º05–067º33W |
SA-066 |
YV1 |
Zulia State group (=Barboza, Pescadores, Toas, Zapara) |
10º48–11º50N - 071º15–071º56W |
SA-067 |
PP1 |
Espirito Santo State group (=Branca, Caieira, Escalvada, Frances, Rasas Isls, Tres Ilhas) |
18º20–21º18S - 039º38–040º57W |
SA-068 |
8R |
Guyana group (=Hog, Laguan, Tiger, Wakenaam) |
05º49–08º27N - 057º10–059º50W |
SA-069 |
CE1 |
Antofagasta Region group (=Santa Maria, Tope Blanco, Tortolas Isls) |
21º29–26º04S - 070º02–070º52W |
SA-070 |
CE5 |
Bio-Bio Region group (=Quiriquina, Santa Maria) |
36º03–38º24S - 072º50–073º50W |
SA-071 |
PY2 |
Sao Paulo State Centre group (=Alcatrazes, Arvoredos, As Ilhas, Cabras, Couves, Gatos, Guarahu, Moela, Montao de Trigo, Paredao, Pau a Pino, Pereque, Peruhibe, Porto, Queimada Grande & Pequena, Sapata, Toque-Toque) |
23º47–24º30S - 045º30–047º00W |
SA-072 |
PR8 |
Maranhao State East group (=Caju, Canarias, Grande do Paulino, Poldros [aka Potros]) |
02º27–02º50S - 041º54–043º00W |
SA-073 |
OA5 |
Ica Department group (=Chincha Isls, Las Ballestas, Las Viajas [aka Independencia], San Andres, San Gallan, Santa Rosa, Tres Marias) |
13º18–15º25S - 075º04–076º12W |
SA-074 |
OA3 |
Ancash Department group (=Blanca, Ferrol Isls, Los Chimus [aka Viuda, near Casma], Santa) |
08º58–10º38S - 077º55–078º46W |
SA-075 |
OA2 |
La Libertad Department group (=Chao, Corcovado, Guanape Isls, Macabi, Viuda) |
07º10–08º58S - 078º40–079º45W |
SA-076 |
OA1 |
Tumbes / Piura / Lambayeque Department group (=Foca, Lobos de Afuera Isls, Lobos de Tierra) |
03º24–07º10S - 079º45–081º24W |
SA-077 |
PY1 |
Rio De Janeiro State East group (=Ancora, Breu, Comprida [near Cabo Frio], Filhote Isls, Frances [near Santana], Franceses, Gravata, Papagaios [near Cabo Frio], Pargos, Santana [aka Sant' Anna]) |
21º18–23º02S - 040º57–042º10W |
SA-078 |
HK1 |
Cordoba / Sucre Division group (=Cabruna, Fuerte, San Bernardo Isls [namely Ceicen, Man-gles, Mucura, Palma, Salamanquilla, Tintipan], Tortuguilla) |
08º53–10º07N - 075º34–076º26W |
SA-079 |
PY1 |
Rio De Janeiro State Centre group (=Alfavaca, Cagarras, Comprida, Cotunduba, Mae, Maricas Isls, Meio, Pai, Palmas [near Cagarras], Palmas [aka Urupira, near Rasa de Guaratiba], Pontuda, Rasa, Rasa de Guaratiba, Redonda) |
22º55–23º10S - 042º10–043º34W |
SA-080 |
PY6 |
Bahia State Centre group (=Boipeba, Grande [near Ilheus], Itapatanga, Quiepe, Tinhare) |
13º15–16º00S - 038º46–039º01W |
SA-081 |
HK8 |
Narino Division group (=Morro) |
01º25–02º43N - 078º00–079º07W |
SA-082 |
HK2 |
Magdalena / Guajira Division group (=Aguja, Morro Grande [in Santa Marta Bay]) |
10º56–12º30N - 071º00–074º50W |
SA-083 |
CE0 |
Salas y Gomez Island |
26º27–26º28S - 105º25–105º29W |
SA-084 |
HK4 |
Choco Division South group (=Cacagual, Playa Blanca) |
04º04–07º12N - 077º14–077º54W |
SA-085 |
CE1 |
Atacama Region group (=Chanaral, Grande, Pan de Azucar) |
26º04–29º08S - 070º40–071º41W |
SA-086 |
CE2 |
Coquimbo / Valparaiso Region group (=Blancas, Choros, Chungungo, Damas, Huevos, Pajaros Isls, Penitente, Verde) |
29º08–33º50S - 071º20–071º52W |
SA-087 |
LU |
Santa Cruz Province North group (=Cabo, Chata, Chato, Guano, Lobos, Pinguino, Rasa Chica, Shag) |
46º00–49º00S - 065º35–067º35W |
SA-088 |
PP5 |
Santa Catarina State South group (=Araras, Batuta, Lobos, Ouvidor, Santana de Fora, Tacami) |
28º00–29º18S - 048º35–049º42W |
SA-089 |
YV1 |
Falcon State group (=Borracho, Los Muertos, Medio, Norte, Peraza, Sal, Sombrero, Sur) |
10º34–12º15N - 068º08–071º15W |
SA-090 |
YV5-7 |
Anzoategui State / Sucre State West group (=Borachas Isls [namely El Borracho, La Borracha, Los Borrachitos], Cachicamo, Caracas Isls [namely Caracas del Este & Oeste, Tigrillo], Caribe, Chimanas Isls [namely Chimana Grande, Segunda & del Sur], Las Tunas, Lobos, Monos, Picuda Grande & Chica, Piritu Isls [namely Piritu Adentro & Afuera]) |
10º03–10º43N - 063º45–065º25W |
SA-091 |
CE8 |
Magallanes Province group (=Aracena, Carlos, Clarence, Desolacion, Grafton Isls, Isabel, Landfall, Nanos, Noir, Riesco, Santa Ines, Week Isls) (Note: not Manuel Rodriguez or islands qualifying for other groups) |
52º37–54º30S - 070º10–075º00W |
SA-092 |
PZ |
Suriname group (=Papegaaien) |
05º38–06º01N - 053º59–057º10W |
SA-093 |
HK4 |
Choco Division North / Antioquia Division group (=Napu, Teron de Azucar, Titumate Isls, Trigana) |
07º56–08º53N - 076º26–077º22W |
SA-094 |
CE8 |
Ultima Esperanza Province South Group (=Queen Adelaide Archipelago [namely Carring-ton, Contreras, Hunter, Manuel Rodriguez, Newton, Pacheco, Pedro Montt, Piazzi, Ramirez, Rennell Isls, Taraba, Vidal]) |
51º38–52º50S - 073º35–075º20W |